Društvo

Dva nova bubrega za dva nova života

Tridesetosmogodišnjoj Dijani Leković i dvadesetpetogodišnjem Ahmedinu Musiću proteklog vikenda transplantirani su bubrezi. Lekovićevoj je donor bila tetka, a Musiću majka.

Operaciju je uradio transplantacioni tim Kliničkog centra Crne Gore uz podršku kolega iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb.

Oboje su u Intezivnoj jedinici Klinike za nefrologfiju i stabilnog su stanja, bez komplikacija u preoperativnom i postoperativnom toku.

Urolog iz KBC Zagreb Željko Kaštelan je kazao da sa kolegama iz Crne Gore već pet godina uspješno obavljaju transplantacije bubrega.

Odgovarajući na novinarsko pitanje da li je zabrinut da sve mlađi ljudi imaju problema sa bubrezima, Kaštelan je odgovorio negativno, pojašnjavajući da se radi o dobroj zdravstvenoj službi, te ranom otkrivanju bolesti.

“Mi tako transplantiramo ljude koji još nijesu na dijalizi, tako da to nije nikakvo iznenađenje”, pojasnio je prof. dr Kaštelan.

Ističe uspješno razvijen transplantacioni program u Hrvatskoj.

“U Hrvatskoj je razvijena kadaverična transplantacija bubrega. Hrvatska je po svom transplantacijskom uspjehu prepoznata u Evropi i svijetu. Znate da je Hrvatska u samom svjetskom vrhu i po broju darivatelja organa, što je veoma bitno za transplantacije, ali i po broju transplantiranih jetri, bubrega, srca”, objašnjava Kaštelan.

Kaže i da se porodična transplantacije rijetko izvodi u Hrvatksoj.

“To je sljedeći korak za Crnu Goru. To je nešto na čemu radimo. Dakle, dokazati cerebralnu (moždanu) smrt i dobiti pristanak od porodice za darivanje organa onima kojima je to potrebno. Moja poruka javnosti je: darivajte organe nakon svoje smrti, jer oni isto idu pod zemlju, ne služe ničemu ako ih ne derivate ”, kazao je Kaštelan.

Nefrolog i Nacionalni koordinator za transplantacioni program u Crnoj Gori Marina Ratković je takođe akcenat stavila na značaj kadaverične transplantacije.

“Uradili smo uspješno još dvije transplantacije i nadam se da ćemo nastaviti u tom pravcu. Mi ono što najviše priželjkujemo između ovih turnusa transplantacija da imamo i kadaveričnu transplantaciju”, rekla je Ratković.

Pozvala je da se organizujemo dobrovoljno da pričamo na svim nivoima o zavještanju organa poslije iznenadne ili prirodne smrti, koja obezbjeđuje zakonske principe.

“Ajmo da o tome pričamo i da bude to jedan kontinuirani slijed, da mijenjamo i navike i razmišljanja. Prvo u našim porodicama pa dalje”, izričita je Ratković.

Navodi da je od 34 do sada izvedene transplantacije bubrega u Crnoj Gori samo jedna bila kadaverična.

Že.B.

VIDEO: TVCG

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
veso
Gost
veso

Ljiljo poštovanje,za ovaj postupak.Drago mi je što sam te poznavao.

Send this to a friend