Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO) saopštili su da će u narednim mjesecima biti vršene intenzivnije kontrole bolovanja, s obzirom na to da je, kako kažu, primjetan trend povećanja broja bolovanja u ljetnjim mjesecima, što je bio slučaj i u prethodnim godinama.
“U tom smislu, molimo građane da ne zloupotrebljavaju pravo na privremenu spriječenost za rad”, naveli su u saopštenju.
Takođe, ukazuju da je Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju propisano da je u toku trajanja bolovanja zabranjeno obavljanje druge djelatnosti i napuštanje mjesta boravka, osim u svrhu liječenja.
“Postupanje suprotno pomenutim odredbama predstavlja, takođe, zloupotrebu bolovanja, te ukazujemo da će doprinos građana u pravcu poštovanja ovih zakonskih obaveza biti dragocjen u procesu smanjenja broja odsustovanja sa posla”, rekli su iz FZO.
Podsjećaju da se zbog neopravdanog korišćenja prava na privremenu spriječenost za rad troše ogromna novčana sredstva koja mogu biti uložena u mnogo korisnije svrhe, kao što su unapređenje funkcionisanja zdravstvenog sistema, obezbjeđenje dostupnosti terapija, te nabavka savremene medicinske opreme.
“Istovremeno, ističemo da ovakav vid racionalizacije troškova neće značiti ukidanje, niti ograničavanje korišćenja bolovanja onim osiguranicima kojima je ono neophodno i da će im sva prava koja proizilaze iz obaveznog zdravstvenog osiguranja biti garantovana i omogućena”, dodaju u saopštenju.
Najavili su i početak kampanje za borbu protiv zloupotrebe bolovanja u koju će biti uključeni i ljekari, a čiji će prioritetni cilj biti da zajedničkim djelovanjem svih relevantnih aktera osnažimo sistem javnog zdravstva, na korist građana i države.




Pola Đine Vrbice na bolovanje. Kao i svake godine!!
Pa vidite samo ko je u zdravstvu svako ljeto na bolovanju. Oni koji imaju apartmane po motu
Naglasite i da se silni apeli i prijetnje provjerama itd odnose na uhljebe u drsavnim firmama, a ne na robove koji su angazovani kod privatnika. Za njih vas je i briga, jer ih sami privatnici finansiraju i debelo oderu za isto bolovanje. Za razliku od uhljeba koji za cio mjesec bolovanja maksimalno 100e manju platu prime
Zatrebala vam bolovanja i vama i porodicama, liše nejači, što radite od bolesnog naroda, vratilo vam se!!
Povecaj te prvo kontrole u kakvim uslovima radnici rade na ovo zaropeka! Uhlebljeni i zadrigli inspektori
Baš tako evo danas na Boka Place u Tivtu radnik došao jutros na posao i preminuo.A nijedan medij o tome ne piše
Uhljebi koji su od prije godinu-dvije došli na radna mjesta, sad uzimaju masovno bolovanja da bi išli na odmore!
Ne mogu se svi PRILAGODITI u duboko BOLESNOM DRUSTVU! Dakle.. bolesni su!
Kao onkoloski pacijent drndali ste me da donosim izvjestaj od dr svaki 21 dan a lijepo je pisalo u izvjestaju zracenje u toku..ljetos po najvecoj vrucini..
Zdravi pravi godinama na bolovanju ..
Sramot!
Nisam ni prosla drugu kontrolu unaprijed ste mi zakljucili bolovanje.zar je jedan ultrazvuk i tumor marker dovoljno da odlicite vi o mom zdravlju
masovno izabrani ljekari davaju fiktivna bolovanja!
I ono sto je najstrasnije jedno te isti koriste bolovanje i onome kome ce trebati bolovanje nece moći zbog ovakvih !