Zdravstveni radnici svakodnevno svjedoče drastičnom porastu broja oboljelih od malignih bolesti u Podgorici. Osim stanovnika Podgorice, u glavnom gradu liječe se skoro svi pacijenti iz cijele Crne Gore, saopštila je medicinska sestra i kandidatnkina za odbornicu na Podgoričkoj listi, Maja Gardašević.
Gardašević je kazala da je zabrinjavajući podatak da u Crnoj Gori ne postoji niti jedan dnevni centar za onkološke pacijente.
“Nažalost, zvaničan registar oboljelih od kancera nije ažuriran još od 2013. godine, a za djecu uopšte ni ne postoji. Procedure za ostvarivanje prava na tuđu njegu i pomoć su prekomplikovane i često vrlo ponižavajuće. Lijek citostatik često nedostaje, naročito u nekoliko proteklih mjeseci. Što se tiče psihološke podrške pacijentima, ona je takva i tolika da skoro i da ne postoji, a neophodna je svakom od oboljelih”, istakla je Gardašević.
Kako je navela, nažalost, onkološki pacijenti nemaju dovoljan broj dana za bolovanje i privremenu spriječenost za rad. Ako uzmemo u obzir sve ove alarmantne podatke, jasno je da se nešto mora pod hitno mijenjati kako bi pomogli onkološkim pacijentima.
“Zbog svega navedenog, zbog ljudskosti i humanosti, Podgorička lista na sam vrh svojih prioriteta stavlja otvaranje dnevnog centra za onkološke pacijente. Tako ćemo svim onkološkim pacijentima i njihovom prodicama pružiti priliku da imaju mjesto gdje će svi oni koji se bore sa kancerom dobiti adekvatnu podršku”, ocijenila je ona.
Ona je kazala da će centar nuditi:
- Obuku i edukaciju članova porodica oboljelih kako bi, zajedno sa
stručnim medicinskim osobljem centra mogli pružiti kvalitetnu
palijativnu njegu svojim najbližima
- Psihološku podršku kako za oboljele, tako i za članove njihovih
porodica
- Prostor za lica koja dolaze u Podgoricu iz drugih djelova Crne Gore
kako bi primili terapiju u kliničkom centru
- Siguran prostor za međusobnu podršku oboljelih i izliječenih
“Obaveza svih nas je da obezbijedimo svim građanima dostojanstven život, a teškim bolesnicima neophodnu njegu i pažnju. Otvaranje Centra za onkološke pacijente je pitanje humanosti i prijeka potreba”, zaključila je Gardašević.



Nema više ni onkologa koji nesto znaju! nema!!!!! Katastrofa! Taman nam treba samo centar za nezbrinute onkoloske pacijente!
Majo hvala za sve što radiš za ove ljude kroz NVO DIŠI. Hvala za periku i turban mojoj majci ! Imaš 4 glasa iz kuće Markovića