Društvo

Kupci stanova u Zagoriču traže hitno priključenje struje: Godinu čekaju useljenje u plaćene stanove

Kupci stanova u novoizgrađenim zgradama u ulici Ludvika Kube u podgoričkom naselju Zagorič zatražili su od nadležnih institucija da hitno riješe problem priključenja objekata na električnu mrežu, zbog kojeg već više od godinu ne mogu da usele u stanove koje su, kako navode, uredno kupili i u najvećem broju slučajeva u potpunosti isplatili.

Njihovo pismo prenosimo integralno:

Poštovani predstavnici Vlade Crne Gore, CEDIS-a, nadležnih ministarstava, Glavnog grada Podgorice i predstavnici medija,

Obraćamo vam se kao kupci stanova u novoizgrađenim stambenim objektima na početku ulice Ludvika Kube u naselju Zagorič u Podgorici, čiji su investitori Dacon d.o.o., Ingcon d.o.o., Razvršje i drugi povezani investitori.

Već više od godine dana čekamo mogućnost da uselimo u stanove koje smo uredno i pošteno kupili, a u najvećem broju slučajeva i u potpunosti isplatili. Iako su zgrade faktički završene, useljenje nije moguće jer objekti još uvijek nijesu priključeni na električnu mrežu.

Tokom proteklog perioda dobijali smo različita objašnjenja o razlozima kašnjenja. U početku nam je saopštavano da je problem bio vezan za imovinsko-pravne odnose sa Željezničom infrastrukturom Crne Gore i spor sa Glavnim gradom Podgorica. Nakon toga kao razlog su navođene administrativne procedure i saglasnosti nadležnih institucija, uključujući resorno ministarstvo.

Kada su, prema informacijama koje smo dobili, svi ostali uslovi bili ispunjeni, saopšteno nam je da je za završetak procesa potrebno još samo da Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) izvrši svoje obaveze i omogući priključenje objekata na električnu mrežu.

Bez obzira na uzroke i eventualne nesuglasice između institucija i drugih učesnika, jedini koji trpe posljedice smo mi – građani koji smo zakonito kupili svoje stanove, uložili životne ušteđevine, podigli stambene kredite i planirali budućnost svojih porodica.

Među nama su mladi bračni parovi, porodice sa malom djecom i budući roditelji koji sa zebnjom čekaju rođenje djece, a nijesu u mogućnosti da ih dočekaju u sopstvenom domu. Mnogi istovremeno plaćaju stambene kredite i kirije, što predstavlja ogroman finansijski i psihološki teret.

Posebno naglašavamo da ugovorni odnosi sa investitorima u velikoj mjeri ne predviđaju njihovu odgovornost u situacijama kada kašnjenje nastaje usljed okolnosti za koje oni formalno nijesu odgovorni. Zbog toga smo praktično ostavljeni bez efikasne zaštite, dok se naš problem godinama ne rješava.

Posebno želimo da istaknemo da je jedini predstavnik institucija koji je do sada pokazao razumijevanje za naš problem i koji nam se lično javio, čak i odgovorio na poruku putem Instagrama, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović. Cijenimo njegovu spremnost da sasluša građane i nadamo se da će, uz njegovu podršku i angažovanje svih nadležnih institucija, ovaj dugogodišnji problem konačno biti riješen.

Ovim putem zahtijevamo:

1. Hitno utvrđivanje tačnog razloga zbog kojeg objekti još nijesu priključeni na električnu mrežu.
2. Jasno određivanje institucije ili subjekta koji snosi odgovornost za nastalu situaciju.
3. Definisanje konkretnog roka za završetak svih preostalih aktivnosti i puštanje električne energije.
4. Zvanično i transparentno obavještavanje svih kupaca o statusu postupka.
5. Hitno postupanje svih nadležnih organa kako bi nam se omogućilo da uselimo u svoje stanove najkasnije do 31. maja 2026. godine.

Naglašavamo da smo na izmaku snage i strpljenja. Nakon više godina čekanja, osjećamo se zapostavljeno i prepušteno sami sebi. Ukoliko se ovaj problem hitno ne riješi i ne omogući nam se useljenje do kraja maja, ili ukoliko ne dobijemo jasan i vjerodostojan plan sa preciznim rokovima, bićemo primorani da svoja prava zaštitimo javnim obraćanjem medijima, organizovanjem mirnih protesta i blokadama saobraćajnica, sve u skladu sa zakonom.

Naš zahtjev nije politički, već isključivo ljudski i egzistencijalni. Tražimo samo ono što nam pripada – pravo da živimo u stanovima koje smo pošteno platili.

Molimo sve nadležne institucije da hitno reaguju i pokažu razumijevanje za građane koji već godinama snose posljedice tuđih nesporazuma, administrativnih prepreka i institucionalne neefikasnosti.

 

4

avatar
1000
2
2
0
 
4
DidiRoyksoppNeko iz masepobro
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Royksopp
Gost
Royksopp

Obratite se investitoru… Jer je njegova duznost da vam obezbijedi upotrebnu zgradu za zivot.

pobro
Gost
pobro

Kupili ste stanove u izgradnji. Duznost investitora je da vam ih preda funkcionalne u roku ukoliko je isti naveden u ugovoru. Medjutim, ugovore ni ne citate. Kad investitor plati sve sto treba da plati, onda ce zgrada imati ono sto treba da ima.

Neko iz mase
Gost
Neko iz mase

A do tada nemate ni pare ni stan

Didi
Gost
Didi

Obaveza izgradnje vorovoda, kanalizacije kao i trafostanica obaveza je Glavnog grada ili opstina u saradnji sa Cedisom po pitanju trafostanica i energetske infrastrukture. Kad je investitor platio komunalije onda je sve ostalo na opstinama i Cedisu!!! Investitor jedino moze sa kupcika stanova da tuzi i opstinu i cedis i naravno dobije na sudu.

Send this to a friend