Društvo

Obilježena 90. godišnjica Belvederskih demonstracija

Foto: Prijestonica Cetinje
Foto: Prijestonica Cetinje

Povodom devedesete godišnjice Belvederskih demonstracija, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković, predsjednica Skupštine Prijestonice Milena Vujović i predsjednik UBNORA Cetinje Borislav Pravilović položili su vijenac na spomen ploču na Belvederu.

Kako je saopšteno iz Prijestonice, gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković je u svom obraćanju istakao da u istorijskom pamćenju svakog naroda postoje događaji po kojima se on prepoznaje i mjeri, te da su Belvederske demonstracije jedna od takvih tačaka pamćenja – kao događaj u kojem se branila svijest o državi, o njenom imenu i pravu njenog naroda da o svojoj sudbini govori slobodno, čak i onda kada je cijena tog govora bila unaprijed poznata.

“Danas, devedeseta godišnjica Belvederskih demonstracija iznova potvrđuje da Crna Gora ima čime da se ponosi i da ima koga i što da pamti. Zato nas sjećanje na ove događaje u savremenom kontekstu obavezuje da ostanemo budni, jer nas je istorija naučila da ugrožavanje državotvornosti i identiteta rijetko dolazi naglo i otvoreno; ono često počinje tihim relativizacijama, prekrajanjem činjenica, pokušajima da se odgovornost zamijeni zaboravom, a istina prilagodi trenutnim političkim potrebama“, poručio je Đurašković.

Foto: Prijestonica Cetinje
Foto: Prijestonica Cetinje

Dodao je da u tom smislu odbrana Crne Gore danas traži isto ono što je tražila i te 1936. godine – svijest, hrabrost i spremnost da se ne ćuti kada se dovode u pitanje temeljne vrijednosti na kojima naša država počiva.

Obraćajući se prisutnima, predsjednik UBNORA Cetinje Borislav Pravilović poručio je da su Belvederske demonstracije bile izraz građanskog i nacionalnog otpora u vremenu kada su se odlučivala pitanja položaja Crne Gore i identiteta njenog naroda.

“Crna Gora tada nije tražila privilegije, već elementarnu pravdu i pravo da sačuva svoje ime, identitet i dostojanstvo. U vremenu snažnih pritisaka, Crnogorci nijesu pristali da se odreknu svoje istorije, kulture i slobodarske tradicije. Belveder je zato ostao simbol otpora politici koja je nastojala da Crnogorce pretvori u narod bez glasa, identiteta i sjećanja“, zaključio je Pravilović.

U znak sjećanja na stradale učesnike Belvederskih demonstracija, vijenac su položili i potpredsjednici SUBNORA Crne Gore Milojica Dakić i Stevan Radunović i generalni sekretar SUBNORA Dragan Mitov Đurović.

4

avatar
1000
3
1
0
 
4
MilošRatkoPomaloSPC snajperisti
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Miloš
Gost
Miloš

Govornici prekrajaju istoriju…njihovi govori, odnosno sadržina istih ne odgovara istotijskim činjenicama…povod je bila šestojanuarska diktatura, a ne ime Crne Gore, nacionalni identitet (koji na njihovu žalost nije bio sporan), ltd.

Pomalo
Gost
Pomalo

I love smell of nova istorija koja generiše mržnju in the morning.

SPC snajperisti
Gost
SPC snajperisti

Respekt ✊

Ratko
Gost
Ratko

Podji malo glavu da skvasis na ovu vrućinu, valja se

Send this to a friend