Društvo

Oko 200 visokoškolaca sa UCG godišnje učestvuje u programima mobilnosti

foto PR Centar

Oko 200 studenata sa Univerziteta Crne Gore (UCG) godišnje odlazi na partnerske univerzitete u okviru programa mobilnosti, dok oko 50 inostranih visokoškolaca boravi u Crnoj Gori, a najviše ih je iz Poljske, Portugalije  i Rumunije.

To su, u odgovorima PR Centru, saopštili iz UCG, navodeći da kroz programe mobilnosti, crnogorski visokoškolci imaju priliku da u toku studija pođu na razmjenu od šest do deset mjeseci, na svim nivoima studija, i to u okviru programa razmjene Erasmus +, CEEPUS i Mevlana.

Iz UCG su kazali da studenti imaju priliku da pođu na razmjenu i u okviru programa stipendiranja koji se nude na osnovu međudržavnih bilateralnih sporazuma.

“Godišnje, sa UCG na drugim partnerskim univerzitetima boravi oko 200 studenata. Ta razmjena je dvosmjerna, pa u okviru jedne akademske godine oko 50 inostranih studenata boravi u okviru istih programa na UCG.  Najviše njih dolazi iz Poljske, Portugalije  i Rumunije“, naveli su iz Univerziteta.

Oni su kazali da, u okviru Erasmus + – programa Evropske unije za saradnju u oblasti obrazovanja, mladih i sporta u periodu od 2014. do 2020. godine, studenti sa partnerskih Univerziteta EU mogu boraviti na UCG, a mobilnost može trajati od tri do 12 mjeseci, dok program „Mevlana“, kako su pojasnili, podstiče razmjenu između turskih obrazovnih institucija  i svih svjetskih visokoškolskih ustanova.

“Zemlje članice CEEPUS programa su: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Kosovo, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija.  Detaljnije informacije o ovom programu dostupne su u Ministarstvu prosvjete. Za studente koji učestvuju u CEEPUS programu podacima raspolaže Ministarstvo prosvjete“, pojasnili su iz Univerziteta.

Prema njihovim riječima, o mogućnostima razmjene, studenti se mogu informisati u Kancelariji za međunarodnu saradnju, u okviru Rektoarata Univerziteta Crne Gore, koja, kako su rekli, organizuje informativne dane, seminare, radionice i prezentacije programa mobilnosti i mogućnosti prijave za stipendije.

“Kancelarija pruža podršku studentima prilikom prijavljivanja, ali i nastavnom osoblju prilikom pripreme i vođenja međunarodnih projekata, te daje informacije o mogućnostima uključivanja u programe koje finansira Evropska unija i druge međunarodne organizacije, pri tome organizujući grupne i individualne konsultacije. Za individualne konsultacije, Kancelarija za međunarodnu saradnju otvorena je za studente od ponedjeljka do četvrtka, u terminu od 13 do 15 sati“, saopšteno je iz Univerziteta.

Oni su kazali da se, za studente koji odlaze na razmjenu u okviru Erasmus + programa, organizuju pripremni sastanci prije odlaska na mobilnost kojima, pored osoblja Kancelarije, prisustvuju i studenti koji su učestvovali u programima razmjene, kao i da, kako su naveli, prodekani za međunarodnu saradnju pružaju studentima podršku prilikom sastavljanja Ugovora o učenju.

“Iako je učešće u Erasmus + programu dovelo do značajnog povećanja broja studenata i osoblja koji učestvuju u razmjeni, kao i broja stranih predavača koji dolaze na UCG, procentualno gledano, UCG je i dalje daleko ispod željenog procenta učešća, te na tome treba dalje raditi u budućem periodu“, istakli su iz Univerziteta.

Kako su najavili, u narednom periodu je planirano i uvođenje evaluacije mobilnosti studenata i nastavnika i monitoring realizacije međunarodnih projekata.

“Mobilnost je značajna jer omogućava studentima razmjenu znanja, sticanja iskustva, a pogotovo studentima doktorskih studija može da pruži pristup potrebnoj infrastrukturi i međunarodim istraživačkim timovima. UCG stalno radi na intenziviranju aktivosti u promovisanju programa mobilnosti“, poručili su iz UCG.

 

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Put
Gost
Put

Na slici imate univerzitet donja gorica (namjerno malim slovima), cije studente ne bi trebalo pustiti ni do Kokota.

Send this to a friend