Društvo

Simović: Da se pozabavimo problemima zaštite životinja

Savjet za zaštitu životinja, koji je nedavno osnovan, treba u što skorijem roku da pruži konkretne i efikasne odgovore na brojne probleme koje se tiču zaštite dobrobiti životinja, sa posebnim akcentom na najaktuelnije vezane za nehuman odnos pojedinaca prema prema životinjama, neodgovoran odnos vlasnika prema kućnim ljubimcima, problem velikog broja pasa lutalica i sve češćih pojava napada pasa na ljude, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Milutin Simović na današnjoj prvoj sjednici savjeta.

Simović je podsjetio da je Vlada prepoznala potrebu angažovanijeg odnosa nadležnih institucija, kao i svih subjekata društva u rješavanju navedenih problema i ostalih izazova u ovoj oblasti, zbog čega je 24. maja ove godine formirala Savjet za zaštitu životinja.

“Razvoj jednog društva se može mjeriti sa više indikatora, a jedan od njih je i odnos društva prema životinjama. Na tu temu već duži niz godina imamo brojne opomene, u vidu slučajeva nehumanog odnosa prema životinjama, napada pasa na ljude, posebno djecu, neodgovornog odnosa vlasnika prema kućnim ljubimcima, veliki broj pasa lutalica u gradskim sredinama. Ne smijemo sve to nijemo da posmatramo. Krajnje je vrijeme da se pozabavimo tim problemima, sistemski i odgovorno, ne samo ad hok akcijama, i ne samo na bazi opomena javnosti i civilnog sektora, već zajedno i partnerski“, poručio je Simović obraćajući se članovima Savjeta.

Savjet čine predstavnici Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Veterinarske komore, Odjeljenja za savjetodavne poslove u stočarstvu, i NVO Mreža za zaštitu pasa i mačaka Crne Gore.

Simović je kazao da sastav savjeta ohrabruje, jer daje osjećaj sigurnosti, odgvornosti i pragmatizma ljudi koji u odnosu na ovu temu imaju životno, profesionalno i drugo potrebno iskustvo. Posebno je zadovoljan zbog učešća predstavnika NVO koje se bave pitanjem zaštite životinja, izražavajući uvjerenje da će civilni sektor kroz učešće u savjetu demonstrirati suštinsku ulogu i poziciju u društvu, a to je partnerska uloga i doprinos u rješavanju problema.

“Da sve što bude dobro budu zajedničko dobro, a izazovi i problemi – zajednički problemi“, kazao je Simović.

Podsjećajući na ulogu savjeta koja je definisana odlukom o formiranju, Simović je istakao očekivanje da ovo tijelo treba da se pozabavi sa više konkretnih tema, na način što će odrediti prioritetne oblasti za djelovanje i pokazati efikasnost u rezultatima.

U određivanju prioritetnih aktivnosti, Simović je savjetu sugerisao da iniciraju rješavanje problema koji su najaktuelniji, kakvi su pitanje narastajuće populacije pasa lutalica, odgovornost vlasnika pasa i učestalih napada pasa na ljude, navodeći da su ozbiljna upozorenja i posljednji incidenti u vezi sa napadima pasa na djecu.

“Potrebno je da definišete hitan akcioni plan u kome ćete, između ostalog, predložiti, unapređenje zakonske regulative. Kroz izmjenu Zakona o veterinarstvu, koje su usvojene u parlamentu upravo juče, stvorili smo zakonske pretpostavke da se u kratkom roku može donijeti Pravilnik za identifikaciju kućnih ljubimaca. Treba da hitno uspostavimo sistem identifikacije i registracije kućnih ljubimaca“, kazao je Simović.

On je sugerisao savjetu da među prioritetima budu i aktivnosti na čipovanju kućnih ljubimaca, čime će se obezbijediti prepostavke za odgovorniji odnos vlasnika prema kućnim ljubimcima, zatim angažovanija saradnja sa lokalnim samoupravama po pitanju stvaranja uslova za izgradnju i održivo upravljanje skloništima za napuštene životinje.

Po pitanju skloništa, naveo je i očekivanje da će aktuelni poziv Ministarstva poljoprivrede za finansiranje projekata NVO u ovoj oblasti dati željene efekte, navodeći da su iz civilnog sektora iskazali interesovanje.

Sugerisao je savjetu i da jedna od tema bude registracija odgajivačnica, kao i da u cilju obezbjeđenja finansijskih sredstava podrške i realizacije pilot projekata, pokaže angažovaniji odnos u saradnji sa međunarodnim organizacijama, kakva je OIE (Međunarodna organizacija za zdravlje životinja). Poseban fokus savjeta, kako je kazao, treba da bude edukacija i podizanje svijesti javnosti u dijelu odnosa prema životinjama i njihovoj dobrobiti.

“Savjet treba da ima konkretne planove i jasne indikatore rada. Biću zaintersovan da pratim efekte rada, ne kroz broj održanih sjednica, nego konkretnih akcija na ove teme. Smatram da možemo i treba da stvorimo pretpostavke da Crna Gora bude primjer kako se i u ovoj oblasti mogu napraviti značajni iskoraci“, poručio je potpredsjednik Vlade.

Savjet za zaštitu životinja čine predsjednik i šest članova.

Predsjednik je direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković, a članovi – predstavnici Veterinarske komore Crne Gore Ratko Ralević, Ivan Popović i Predrag Stojović, zatim predstavnici Ministarstva poljoprivrede Gojko Babović i Sunčica Boljević, i predstavnik NVO za zaštitu životinja Svetlana Manojlović koju je na današnjoj sjednici savjeta mijenjala Gordana Mijović. Za sekretara savjeta imenovana je savjetnica u Upravi za bezbjednost hrane Vesna Radusinović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Gost
Gost
Gost

Dobro ste se sjetili! Svratite do azila u Beranama, ako budete imali sta da vidite.

Suvozač
Gost
Suvozač

A ko će biti predstavnik djece što ih raskubaju paščad, kako kažu vlasnička?

Djuro
Gost
Djuro

A koji su ovo mozgovi sto udaraju minuse da mi je samo znati ?
Dezurni placenici !

Suvozač
Gost
Suvozač

A ko će biti predstavnih

alo
Gost
alo

Kojih zivotinja? Goveda pretpostavljam?

može li recept
Gost
može li recept

alo, neka ti toga?

Djuro
Gost
Djuro

Tako je. Svaka cast.
Izmisliste jos jedan nacin da obrijete koju paru.
Zastitite vi pascad sto grize djecu, a za narod bas vas briga !
I treba tako. Ali samo ako mozete kako izolujte one sto su cas glasali.
Nas ostale ostavite na miru.

Send this to a friend