Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je po raznim osnovima u dosadašnjem periodu isplatilo 282.344,44 eura u vezi sa predmetima formiranim zbog nezakonite smjene direktora obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori, saopšteno je Pobjedi iz ovog resora.
Bivša ministarka Vesna Bratić 2021. godine masovno je smijenila direktore škola, bez valjanog obrazloženja, potvrđeno je u presudama koje su donešene u korist čelnika obrazovnih ustanova. Bratić je svim direktorima poslala ista rješenja, da su ostali bez funkcije zato što nijesu formirali školske odbore, ali su direktori na sudu dokazali da to nijesu mogli da učine upravo iz razloga što ih je Ministarstvo sabotiralo u tom procesu jer nije imenovalo svoje predstavnike u tom tijelu. U presudama je ispisano da su oni zato razriješeni nezakonito.
Pošto su direktori dokazali na sudu da su ostali bez funkcije mimo propisa, država je u obavezi da im isplaćuje odštetu, odnosno zarade koje je trebalo da dobijaju do okončanja mandata.
Razriješeni direktori su prije dvije godine na sudu dokazali da su im funkcije oduzete mimo propisa, a onda su pokrenuli sporove da im se nadoknadi materijalna šteta.
Iz Ministarstva prosvjete je upozoravano nedavno da bi sudski postupci bivših direktora škola, koje je 2021. godine smijenila Bratić, državu mogli da koštaju najmanje 300.000 eura. Poručivali su da se u postupcima nastoje smanjiti troškovi na način što će se priznavati tužbeni zahtjev u kojima teče parnica, a nastali troškovi dobrovoljno isplaćivati na osnovu pravosnažnih presuda.
Protiv Bratić su u procesu i regresne tužbe koje je u februaru prošle godine podnijela zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović. Njima se traži da Bratić isplati državi štetu koja je nastala zbog toga što je mimo zakona smijenila direktore vaspitno-obrazovnih ustanova.
Bivša ministarka Bratić je reagovala na podnošenje tužbi i kazala da je ,,nečuveno i presedan“ da su pokrenute protiv nje zbog izgubljenih 300.000 eura u postupku protiv smijenjenih direktora.
Kada je smijenila direktore obrazovnih ustanova, Bratić je objašnjavala da je to nužno bilo kako bi se depolitizovao obrazovni sistem. No, pojedini poslanici u Skupštini tada su je demantovali, objelodanjujući podatke da su nova direktorska mjesta raspodijeljena po partijskim zaslugama.




Samo nestrucana i neodgovorna Vlada je mogla postaviti i podrzati Godpodju Bratic na mjestu Ministarke Provjere … ista je napravila nemjerljivu
stetu obrazovanju i veliku materijalnu stetu svim gradjanima CG … !
Gospodjicu iz Bileca!
Odakle Ministarstvu prosvjete tolike pare da isplacuje, mora nedje falit
Ministarstvo prosvjete nema prihode i nema pare. Ono je budžetski finansirano. Budžet je iz državnih prihoda..
Bratic je u međuvremenu kao nagradu od države dobila zvanje redovnog profesora Univerziteta Crne Gore. Djeluje mi da se samo primirila dok se slegne prašina oko milionskih odšteta zbog njenih nepočinstava. Očekujem uskoro njen povratak u parlament sa PESom ili DFom.
E zato nam sluzi porez da pokrivamo greske i propuste nesposobnih ministara. Fok god je to tako, oni ce j dalje raditi greske.
A što tako nijesi pisao za petlju, limenku, itd, itd, da napomenem višemilionska otimačina ćutali smo kao ribe.
Zasto gradjani placaju stetu sto je ova gospodjetina napravila??? Neka ona plati, ona je to svjesno i sa jasnom namjerom uradila, nije to bila nikakvo neznanje ili slucajnost, sad neka odgovara za svoje postupke i neka plati odstetu!
Kad brajović plati desetak miliona za petlju i da ne nabrajam još šta i ona će sve je to naš novac.
U pravu ste Marko.
A kad će Bratić na optuženičku klupu?
Od mozgova:sto je valjalo eksportovali a import nam je za kataklizmu 😉
🤣🤣 a neka je barem dobro da sudstvo radi po zakonu to mi se svidja a ovo nek je nauk da se ne dovode s ulice na ministarska mjesta. A trebalo bi jos mnogo toga da se tuži I ovo fabrikovanje EPCG novca za favorizivanje opstina pri dodjeli donacija
I kad ce ovo zlo biti u zatvoru ?!Kad ce ovaj novac dati iz svog džepa.Nije moguće da je jos uvijek ne znate gdje se krije😂
Kad ae zavrsi sa isplatom smijenjeni drektorima, pinovo vratiti na ministarsku poziciju Braticku, kako bi se ovi litijasi namirili. Ovako ih je ponovo DPS preveslao, jer su mrski neprijatelji veljesrpstva novcano nagradjeni.
zasto ove pare ne idu djeci za lijecenje???? kako vas nije sramota??? piiiiiiii
Zato sto ih je bivsa ministarka unaprijed dala krseci zakon a po instrukcijama spc. Otuda i tuzba protiv nje.
Zašto pare koje su dali popovima nisu išle djeci! Ove pare su ponijeli profesorima i učiteljima.
Misko, ovi direktori imaju svoje porodice. Eto vi Dante za Crveni Krst, pa ce sve biti u redu.
Koje pare? Oštećeni su ljudi, istjerani bez posla nisu imali hraniti svoju djecu već su oskudijevali. Direktori nemaju sef i loše su plaćeni…
a placamo i za sve drugo sta ima veze gore dolje koni euro hahahahahaha
Koliku su štetu nanijeli Crnoj Gori , malo im je dato.
Vidimo što se dedi sa malisorkom crnogorčević kad je pop belegijaš nastupio,postade srpkinja nad srpkinjama.
Nabačite joj jednog đetića da je dobro iskalajiše,ima da postane crnogorka na kub.
Da odrobija, pa procerat.
Hoće li ova krivično odgovarati, ili će narod dovijeka plaćati greške nepisimenih i nesposobne političara.
Nije ovo za direktore, placeno je 150.000 eura.clabovima.Etickog komiteta, a za direktore ce ubrzo tek da se nasabira na ovu cifru.
Primitivna praksa, nije uzela u obzir stručnost, kvalitet rada postavljenih direktora.
Manja je to šteta nego da su ostali da vrše funkcije do kraja mandata
Vise bi ti stajao nick “elPoltron”
E ovi su bolji…makse jadan…to sto ti nisi zavrsio ni osnovnu, osim sto si naucio pisati, nije razlog da lupetas
Još 20.000e taman ste pokrili te oštete narode.
Trpi samo i ćuti i popove podržavaj.
A ti Novoviću kad neko uđe u Banku i uzme 300k, nediraj ga.
Još nije uhapšena ova pepeljuga😂😂😂, baš fino ljepo nam je tužilaštvo…
U jad Cg s vama i s njom.
Polako još su u fiokama petlja, limenka i još neke višemilionske prevare koje smo mi građani platili dok ona na red dođe ostvariće a moramo priznati nebi bilo lijepo preko reda hapsiti.
Regresna tužba? Postoji li to u ovoj CG.
Reče li ono Veka da će sve odštete direktorima platiti iz svoga džepa?!
Zato je Katnić u zatvor
ojadila cg
A ne ona je zadnja no oni koji dovedoše ovog genijalca iz Hercegovine pa i posao dadoše da oplemeni vrli srpski svet i državljanstvo pride da se nađe ženi zlu netrebalo jer se srpski svet urušava a zna se đe je tvrdo.
Dobrota je njena krajnja desti(nacija).