Društvo

U susret Nikoljdanu: Kilogram svježeg krapa osam, jegulje 18 eura

Foto: Vedran Ilić DN

Pravoslavni vjernici sjutra slave Svetog Nikolu koji je za većinu posna slava. Na bogatoj trpezi uglavnom dominira riba i morski plodovi, posna peciva i kolači, pa je, kao i svake godine uoči Nikoljdana, cijena ribe i morskih plodova porasla.

Zbog slabije prodaje juče su na Zelenoj pijaci “Gintaš” cijene bile za euro niže nego prethodnih dana, a kupaca na sektoru za ribu nije falilo. Za slavsku trpezu najtraženiji je šaran svjež ili sušen, a dobro prolazi i ostala riječna i jezerska riba, dok interesovanje za morsku ribu juče nije bilo veliko.

Ponuda na sektoru sa ribom je dobra, nema čega nema od svježe, sušene ili marinirane ribe, a cijene, žale se kupci, i ove godine odletjele u nebesa. Uprkos visokim cijenama, juče se tražilo mjesto više, jer je većina željela da obavi kupovinu i da je ne ostavlja za danas.

foto: Vedran Ilić

Za penzionerku Jelenu takva situacija, kaže, nije ništa novo.

“Uvijek pred Nikoljdan cijene skoče, ali smo navikli. Odvajamo tokom godine pare sa strane za slavsku trpezu. Skromno, od svega po malo za najbližu rodbinu i prijatelje”, kaže Jelena.

Ni za njenu sugrađanku Desanku dileme nema za slavu se mora pripremiti bogata trpeza.

“Slava je jednom godišnje. Okupi se za stolom porodica, rodbina, prijatelji, kumovi i komšije. Ne žalim da spremim i potrošim, ali su cijene ove godine veće nego ikad. Pravi udar na kućni budžet” kazala je Desanka.

Da su cijene visoke, svjesni su i prodavci.

“Ima ribe i dobro prolazi. Vijenac suve ukljeve je šest eura, suvi kinez četiri komada 10 eura, krap freški od tri pa do sedam-osam eura. Prolazi riba, slava je prekosjutra. Kupci se žale na cijene. N arod je osiromašio, para nema, ali uzimaju. Mora se slavit”, kazala je za Dnevne novine prodavačica Jovana.

Cijena pastrmke je standardna 4,50 eura i nije se mijenjala, a prodavci kažu da dobro prolazi, jer imaju stalne mušterije.

“Cijena je ista kao i svaki dan, godinama se ne mjenja. Narod kupuje. Imamo stalne mušterije što kod nas uzimaju živu pastrmku. Znaju šta uzimaju. Imamo svoj ribnjak, ovdje smo svaki dan. Pastrmka je ekstra”, rekla je prodavačica Tonka Dedvukaj.

Za razliku od riječne i jezerske, morska riba je juče slabije prolazila.

“U odnosu na ranije godine, mnogo je lošija prodaja. Brancin je 7,50, lignje i hobotnica osam eura, slabo ko kupuje, nema narod para”, kazao je prodavac Mirko Vujašević.

Jegulje su se juče mogle kupiti po cijeni od 10,15 i 18 eura zavisno od veličine, debljine, te da li su žive. Kilogram svježeg šarana kretao se od tri do osam eura zavisno od veličine, kinez je euro, veza suve ukljeve pet šest eura, suvi šaran od 10 do 20 eura, suvi kinez 2,5 eura komad, dok je u marinadi od 10 do 15 eura.

Za razliku od sektora sa ribom, ostali sektori na pijaci Gintaš juče nijesu bili posjećeni, pa prodavci nisu imali puno posla. Cijene voća i povrća su standardne euro mandarinu i pomorandžu, banane su koštale 1,20, jabuke od 50 centi do 1,20. Stigle su i prve grčke jagode po cijeni od 10 eura za kilogram. Za kilogram oraha trebalo je juče izdvojiti od osam do 10 eura, a pasulja bijelog ili šarenog 2,5 eura.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Stari
Gost
Stari

E bruke mjesto za takve dane da snize cijene oni ih uvecaju da sto bolje oderu ovaj narod i coce zarade.

Animus
Gost
Animus

Pa kad narod “mora” da slavi, neka kupuju…

milosav
Gost
milosav

ni da su od zlata te ribe

Dusko
Gost
Dusko

Ja am kapa kupio prije mjesec dana po 2 e.
Slava se ne sprema za dva dana

Milunka
Gost
Milunka

Sramota, svake godine ista prica.
Pola je iz krivolova sa istim ovima sto bi trebalo da glume inspekciju.
Organizovani kriminal.

pppp
Gost
pppp

sramotno li je da cekaju slavu pa podignu cijene .tako se postuje praznik.pomozi boze

Send this to a friend