Društvo

Ukoliko dođe do protesta, pronaći ćemo rješenje

Brucoši na Visokoj medicinskoj školi (VMŠ) nastavu će pohađati u Beranama i dvije sedmice po semestru u Podgorici, dok studenti druge i treće godine tog studijskog programa, kako je kazao Dnevnim novinama dekan Medicinskog fakulteta prof. dr Goran Nikolić, nastavljaju studije prema programu koji je važio u trenutku njihovog upisa na VMŠ.

FOTO: Vladimir Šćekić

 

Vijeće Medicinskog fakulteta je, kako je objasnio, usvojilo predlog da se nastava na Visokoj medicinskoj školi organizuje u Beranama i dvije nedjelje u semestru u Podgorici za nastavne sadržaje koji se bolje mogu izvesti u Kliničkom centru Crne Gore-nastavnoj bazi Medicinskog fakulteta.

I dok su studenti sa sjevera pozdravili ovakvu odluku Vijeća, dio njih sa juga i iz centralne regije države, zbog takve odluke najavili su da će danas organizovati štrajk ispred Medicinskog fakulteta.

Naime, oni su prošle sedmice najavili da neće ići na nastavu, jer je “usvojeno samo mišljenje studenata iz Berana”. Nezadovoljni studenti smatraju da u tom gradu nema uslova za odvijanje nastave.

Dekan Nikolić kazao je da se nada da neće doći do novog štrajka studenata, ovog puta iz centralnih i južnih gradova Crne Gore.

Kako je kazao Dnevnim novinama, nema informaciju o mogućem okupljanju studenata niti ga je iko od njihovih predstavnika kontaktirao tim povodom.

“Neće valjda. Snalazićemo se i sa tim. Tu smo, smislićemo nešto da i oni budu zadovoljni”, kazao je Nikolić.

Nikolić

On je objasnio da se nastava na Visokoj medicinskoj školi odvija prema akreditovanom programu koji je usklađen sa direktivama Evropske komisije.

“Profesija medicinska sestra je “regulisana profesija” u državama EU. To znači da postoji stroga regulativa studijskih programa za obrazovanje medicinskih sestara koju su države članice u obavezi da poštuju. Do kraja godine je u procesu pridruživanja EU predviđeno otvaranje pregovaračkog poglavlja 3 “Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga” u okviru koga će biti provjereni studijski programi za regulisane profesije u koje spadaju i medicinske sestre”, rekao je dr Nikolić.

On ističe da je osnovni cilj nedavne akreditacije studijskog programa za obrazovanje medicinskih sestara bio usklađivanje sa preporukama iz direktiva.

“Radna grupa je dala predlog da nastava bude organizovana dva dana u nedjelji u Beranama i tri dana u Podgorici. Ovo rješenje je bilo naporno za studente i finasijski opterećujuće. Na predlog studentskog parlamenta, kolegijum dekana Medicinskog fakulteta je predložio plan organizacije nastave za Visoku medicinsku školu u turnusu u Podgorici u svakom semestru”, objasnio je Nikolić.

Na taj način se, naglašava, smanjuje gubitak vremena i troškovi putovanja na relaciji Berane -Podgorica – Berane svake nedjelje, a kvalitet nastave ostaje isti.

“Analizom studijskog programa VMŠ došlo se do zaključka da je dvije nedjelje u Podgorici dovoljno da se praksa i kliničke vježbe obave u Kliničkom centru u onim sadržajima kojih nema u Beranama. Ovo se prvenstveno odnosi na predmet “Osnovi zdravstvene njege” koji je uvod u savremeno sestrinstvo”, kazao je Nikolić.

Diplomirana medicinska sestra, kako je objasnio, osim obaveza u liječenju, radi prema planu sestrinske njege koji podrazumijeva i preventivne mjere u cilju sprečavanja oboljenja i mjere zdravstvenog prosvećivanja pacijenta i njegove okoline.

“Zbog toga se vježbe iz ovog predmeta imperativno izvode u KCCG. Predlagači ovakve organizacije nastave smatraju da je dvije nedjelje kondenzovane paktične nastave u Podgorici dovoljno da se postignu očekivani ishodi učenja”, zaključio je Nikolić i naglasio da studenti druge i treće godine ovog studijskog programa nastavljaju studije prema programu koji je važio u trenutku njihovog upisa na VMŠ i prema ugovoru o studiranju koji su u tom trenutku potpisali.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Suada
Gost
Suada

Već ste postali smiješni .

Ano Minus
Gost
Ano Minus

Stupidna odluka da VMS uobste bude locirana u Berane nanosi veliku stetu. Direktno pomaze izseljavanje sa sjevera, povecava troskove i trosi vrijeme putujucijeh profesora, drasticno smanjuje interesovanje studenata iz drugijeh krajeva CG, nicim ne doprinosi razvoju sjevera i sto je najvaznije daje drustvu nekvalitetan. poluobrazovan kadar. Jedino podilazi sujeti Polimaca: I mi imamo fakultet!

Send this to a friend