Društvo

Usnuli bokeljski grad: Sve što niste znali o Prčanju

Prčanj

Uzan asfaltni put koji povezuje Kotor i Tivat vodi kroz naselje Prčanj, oko pet kilometara udaljeno od starog kotorskog grada.

Sudeći prema nekim antičkim materijalnim nalazima i ostacima crkve Svetog Tome iz 9. vijeka, naselje je formirano u davnoj prošlosti iako prvi pomen pod imenom Perzano ili Persano potiče iz 19. vijeka, piše City Magazin.

Od 17. do 19. vijeka, Prčanj je bio jedno od najvažnijih jadranskih stjecišta čuvenih pomoraca, što potvrđuje podatak da u prvoj polovini 19. vijeka mjesto posjeduje 42 broda duge i devet brodova obalne plovidbe, te 90 pomorskih kapetana i oko 400 iskusnih mornara.

Znameniti mještanin Prčnja, pomorski kapetan Ivo Vizin, prvi je od Južnih Slovena legendarnim brodom „Splendido“, između 1852. i 1859. godine, oplovio svijet. Posebna vrijednost Prčnja je monumentalna parohijska crkva posvećena Bogorodici, podignuta na malom uzvišenju po sredini naselja. Gradnja veličanstvene građevine započeta je 1789. godine prema projektu mletačkog arhitekte Bernardina Makarucija, u zanimljivoj kombinaciji renesansnih i baroknih graditeljskih formi. Zdanje je konačno dovršeno tek početkom 20. vijeka.

Prema predanjima mještana, gotovo čitav jedan vijek prčanjski jedrenjaci su za izgradnju prenosili čuveni korčulanski kamen sa dalmatinskog ostrva udaljenog 150 nautičkih milja. U prčanjskom Bogorodičinom hramu formirana je izvanredna galerija slika stranih i domaćih autora i više kvalitetnih skulptorskih ostvarenja – Kokolja, Pjaceta, Brustalona, Meštrovića, Rosandića, Stojanovića, Verona, Milunovića, Lubarde i drugih.

Bogorodični hram u Prčnju

Među ostalim crkvama ističe se građevina posvećena Svetom Nikoli, podignuta 1730. godine, u kojoj su nekada radile pomorska škola i apoteka. Hram u sklopu franjevačkog manastira, sa bogatom starom bibliotekom, bio je mjesto gdje je 1848. godine održana Narodna skupština bokeljskih vođa, na kojoj je, pod Njegoševim patronatom, izglasana Rezolucija o ujedinjenju jugoslovenskih zemalja u sastavu Austrougarske monarhije.

Osim niza starih kamenih zgrada, baroknom arhitekturom se ističu prčanjske palate„Beskuća“, „Verona“ i „Luković“. Najzanimljiviji profani objekat je čuvena palata „Tre sorele – Tri sestre“, ljetnjikovac plemićke kotorske porodice Buća.

Palata Tre sorelle

O toj građevini mjesne legende kažu da su je u 15, vijeku sagradile tri sestre zaljubljene u istog mladića, koje su odlučile da provedu život u potpunoj izolaciji. Kad je umrla prva sestra, zazidan je jedan od tri prozora na palati; poslije smrti druge zazidan je i drugi prozor, a nakon smrti treće ostao je otvorensamo treći prozor, jer nije imao ko da ga zazida.

Sjeverno od Prčnja nalazi se naselje Stoliv, sa starom kapelom Svetog Trojice, crkvom Svetog Bazilija iz 15. vijeka i parohijskom crkvom Svetog Ilije.

Prema tjesnacu Verige formirano je malo naselje Lepetani, čije ime potiče od porodice Lepetan, koja je na tom mjestu imala velike zemljišne posjede. Parohijalna crkva Svetog Antuna potiče iz 18. vijeka i u njoj se kao posebna rijetkost čuva vrijedna slika škole čuvenog italijanskog umjetnika Tijepola.

Prčanj se prvi put pominje kao Perzano ili Persano u 13. vijeku. Bio je postojbina čuvenih ratnika i odličnih mornara, koji su u 17. vijeku održavali pomorski saobraćaj između Venecije i Carigrada.

U Prčnju se danas nalazi više kulturno-istorijskih spomenika, od kojih je svakako najpoznatija Župna crkva ili Bogorodičin hram.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dzidzi
Gost
Dzidzi

U svom ovom ludilu od mafije i politike starlete…interesantna i relaksirajuca priča.ne bjezite od ovakvih tekstova.

Professor
Gost
Professor

Prčanj,Prčnja,Prčnju….

Lingua
Gost
Lingua

Rtanj,Rtnja,Rtnju

12345
Gost
12345

A sad ce i Prcanj i Kotor da se uspava s obzirom ko ce vodit Turisticku organizaciju!

Pjetro
Gost
Pjetro

A procjeta je zavrijeme Prethodne vlasti, aj ne avetaj!

Budimo realni
Gost
Budimo realni

Ne idite u Grcku da se grcite, dodjite u Prcanj da se kupate.

Roko
Gost
Roko

Poštovani,
hvala za lijepi članak o Prčanju!
Za Vaše ravnanje imenica Prčanj je izuzetak iz gramatičkog pravila o nepostojećem “a” tako da je osnova u svim padežima Prčanj (Prčanja, Prčanju, itd…).
Takodje se kaže “Ja sam sa Prčanja” (kao npr. sa Cetinja).
Lijep pozdrav sa Prčanja od
Roka

Ano Minus
Gost
Ano Minus

Nije to izuzetak, vec pravilo. Kad izpred “a” imas dva suglasnika, izbacivanjem “a” dodajes i treci i ptakticno onemogucavas izgovor bez “selidbe” akcenta. Posto je akcenat bitna karakteristika svake rijeci, treba ga postovat. Dakle: oganj – ognja, ali kostanj – kostanja., Susanj – Susanja. I, uz put, nije ovo jezicka greska, vec primjer kompleksa inferiornosti, jer su tikve bez korijena… Više »

Send this to a friend