Društvo

Za buduće doktore praksa u otežanim uslovima

Medicinski fakultet

Prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore (UCG) Veselin Mićanović kazao je da je zbog epidemije virusa korona, usled zatvaranja škola i opterećenosti ambulanti, znatno otežano održavanje praktične nastave na fakultetima, posebno na Filozofskom, Filološkom i Medicinskom, piše Dan.

On je kazao da ne znaju tačan broj zaraženih profesora na 19 fakultetskih jedinica i da uspijevaju da organizuju nastavu na svim fakultetima.

Mićanović ističe da su krucijalni infrastukturni nedostaci na fakultetima nedostatak adekvatnog grijanja i dotrajali krovovi koji prokišnjavaju. Takođe ističe i da imaju adekvatnu opremu za održavanje nastave.

U poslednjih 15 dana sve organizacione jedinice prešle su na onlajn nastavu, osim u slučaju ako su pojedine jedinice zakazale kolokvijume i imaju adekvatne uslove.

“Kada govorimo o kvalitetu nastave i opštih uslova na UCG u doba epidemije, ne možemo reći da je to na istom niovu, ali se ne zastoje sa predavanjima. Na udaru je praktični dio nastave, dok je teorijski dio potpuno ispoštovan i ne zaostaje u odnosu na raniji period. Kada govorimo o praktičnoj nastavi, najpogođeniji su studenti koji nastavu treba da izvode u vježbaonicama u školama. Te vježbe se organizuju za programe za učitelje na Filozofskom, buduće nastavnike jezika na Filološkom fakultetu, kao i za studente medicine u ambulantama. Imamo primjere i praktične nastave koja se bez problema održava, kao što su vježbe na Elektrotehničkom fakultetu. Kvalitet predavanja se održao zahvaljujući postojanju kapaciteta na fakultetima, korišćenju aplikacija za sprovođenje onlajn nastave”, ističe Mićanović.

Mićanović navodi da nastavnici zaraženi virusom, a čije zdravstveno stanje ne zahtijeva liječenje u zdravstvenim ustanovama uspijevaju da predaju preko onlajn aplikacija.

“Raspored predavanja se poštuje. Nemamo informaciju koliko je kolega zaraženo, iako kao i u svakoj oblasti, znamo da ima oboljelih predavača. Kvalitet nastave je na potrebnom nivou i trudimo se da nas ne remeti trenutna epidemiološka situcija”, navodi on.

Nije, kaže, povećan broj zaraženih.

“Imamo grupe u kojima i sa preko 100 studenata, tako da je teško organizovati neposrednu nastavu. U manjim grupama je to znatno lakše. Fakulteti shodno prostornim kapacitetima i tehničkim mogućnostima organizuju virtuelni način rada. Postoje grupe gdje imamo profesore koji održavaju neposrednu nastavu i to se još prenosi preko elektronskih aplikacija. Definitvno postoji nedostatak nastavnika na UCG. On se rješava na konkursima i oglasima, ali nekad i pored želje da se to riješi nijesmo u mogućnosti. Uputili smo dopis fakultetima da nam pošalju plan nastave iz kojeg ćemo jasno vidjeti gdje i koliko nedostaje predavača. Na osnovu toga ćemo organizovati adekvatno popunjavanje mjesta, ili sa UCG ili iz regiona”, kazao je Mićanović.

Mićanović navodi da na fakultetima gdje su manje grupe do deset studenata organizuju neposrednu nastavu. Naglašava da se poštuje fizička distanca i da studenti moraju da nose maske tokom predavanja.

“Za sada smo zadovoljni kako se odvija nastava u tim grupama, poštuju se epidemiološke mjere i onda je moguće organizovati predavanja”, kaže Mićanović.

On ističe da od saradnje i mogućnosti države zavisi kada će biti riješeni glavni infrastukturni nedostaci, sanacija objekata i unapređenje uslova za učenje.

“Najveći broj problema imamo sa grijanjem i prokišnjavanjem krovova. Nadam se da će i to biti riješeno”, kaže Mićanović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Cogito ergo sum
Gost
Cogito ergo sum

E kako se zavrsavaju fakulteti..mada bilo je toga uvijek! U nasem ratom pogodjenom podneblju su mnoge generacije zavrsavale fakuktete, i u Sarajevu i na Kosovu. Znaju oni kako su “polagali” ispite i kako svi na kraju zavrsise. Ovi danas maka online polazu, a ti raniji nisuni polagali. Trebalo je samo stici sa indeksom do prof.i eto ocjene. Samo neka su… Više »

Send this to a friend