Ekonomija

Prvi korak ka japanskim investicijama – istorijski sastanak mnogobrojne delegacije japanske privrede i Vlade Crne Gore

Foto: Vlada Crne Gore

Velike japanske kompanije su izuzetno zainteresovane za ulaganja u Crnu Goru, a neki od najpoznatijih globalnih brendova iz Japana bili su zastupljeni na sastanku sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem.

Tokom sastanka premijer Spajić je upoznao predstavnike japanskih kompanija sa važnim odlukama i reformama, koje je 44. Vlada napravila u prvih pet mjeseci mandata. Istakao je glavne zadatke za naredni period i objasnio zbog čega je Crna Gora dobar izbor za investicije.

„Na pravom smo putu da postanemo prva sljedeća članica Evropske unije i posebno smo posvećeni jačanju vladavine prava. Želimo da osiguramo optimalne uslove za razvoj biznisa, a brojni su benefiti dolaska na crnogorsko tržište. Naši porezi na rad su među najkonkuretnijim u regionu, imamo pristupačnu cijenu električne energije, u potpunosti koristimo euro i članstvom u NATO garantujemo dodatnu sigurnost investitorima“, istakao je predsjednik Vlade.

U razgovoru je naglašen veliki prostor da dođe do saradnje u više oblasti, naročito na polju obnovljivih izvora energije. U kontekstu uspostavljanja saradnje veliku ulogu bi mogla odigrati posjeta premijera Spajića Japanu.

„Svrha sastanka je da identifikujemo prostor za biznis saradnju i investicije. Primjetne su velike promjene u Crnoj Gori, a sve to otvara prostor za mnogo bolju saradnju Crne Gore i Japana i kreiranje uspješne priče za budućnost. U martu sam bio u prilici da se sastanem sa jednom od najvećih biznis zajednica u Japanu i oni žele da razgovaraju i sarađuju sa vama“, poručio je ambasador Japana Akira Imamura.

Apostrofiran je veliki prostor za razvoj, koji Crna Gora ima u korišćenju hidro potencijala, ali i u proizvodnji električne energije iz energije vjetra i solarne energije.

„Vjerujem da bi nam od velike pomoći mogli biti japansko iskustvo i tehnologija u procesu energetske transformacije Termoelektrane Pljevlja. Zelena tranzicija je veoma važna i sa aspekta EU integracija, tako da želimo saradnju sa japanskim kompanijama na tom polju“, poručio je ministar energetike i rudarstva Saša Mujović.

Razvoj infrastrukture, kako je konstatovano tokom sastanka, ključan je za razvoj Crne Gore. U tom kontekstu ministar saobraćaja i pomorstva Filip Radulović je predstavio velike saobraćajne projekte, koji će potpuno promijeniti zemlju.

„Za punu valorizaciju Luke Bar, moramo da unaprijedimo putnu infrastrukturu, posebno željeznicu. Zato ćemo svaki milimetar željezničke infrastrukture popraviti u narednih nekoliko godina. Ulagaćemo mnogo u auto-puteve i brze saobraćajnice i želimo da uključimo japanske kompanije u te projekte“, poručio je ministar Radulović.

Sastanku su prisustvovali između ostalih i predstavnici Micubišija, Hitačija, Šarpa, Tojote, Nipon Ekspresa…

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
12969
Gost
12969

Zasto ovaj sastanak?
Pa njvece firme na svijetu su u Trebinju, Banja Luci!

Mitar
Gost
Mitar

Hahahhahshs zamisli samo face njegovim biracima!!!!!

kapiraš
Gost
kapiraš

“Filip Radulović je predstavio velike saobraćajne projekte, koji će potpuno promijeniti zemlju.”?! E, čuješ…

Sembegar
Gost
Sembegar

Odlučili su da se ponovo sastanu…

VESKO PG
Gost
VESKO PG

Valjda se pocnu otvarati fabrike.40 000 je nezaposlenih.Ko je dozvolio da se izdaju dozvole strancima za rad u CG pored tolikog broja nezaposlenih.?Taj bi trebalo da odgovara jedan dan.mladi ne mogu do posla a vi izdajete dozvole strancima.

Iko
Gost
Iko

Ne mlati. Nasi nece da rade nista, pitaj ove sto se bave biznisom kako se muce da dođu do radnika. Pitaj kompanije iz hotelijerskog, građevinskog, poljeprivrednog, pekarskog, ugosteteljskog biznisa. Pa onda mlati.

Anti-Iko
Gost
Anti-Iko

>Pitaj kompanije iz hotelijerskog, građevinskog, poljeprivrednog, pekarskog, ugosteteljskog biznisa. Pa onda mlati.

Pitaj te kompanije zašto ne pružaju normalne plate, ljudskost i normalne uslove rada za naš narod? Nego im je dozvoljeno da postave niske plate, nikakve uslove, maltretiranje a onda da kad naši neće, uvoze očajne strance iz drugih djelova svijeta, čiju muku koriste da ih izrabnjavaju?

Drazen
Gost
Drazen

Lud zbunjen pogubljen…

Sve vi cvjetalo
Gost
Sve vi cvjetalo

Dosli da vide dje su im pare, sto ih je Spajke ulozio u Pljevlja.

Tutu rutu
Gost
Tutu rutu

Verujem da su ih najviše privukle radne navike stanovništva, kao i naša nesklonost lopovluku.

Danko
Gost
Danko

Aaaaa ajmo komentari sad

Mitar
Gost
Mitar

Samo reci koji od komentara nije na mjestu i pusti pricu spajke!

Danko
Gost
Danko

Vecina komentara Tarmi, napisite pozitivan jedan barem nemojte samo da mrzite od kad se probudite hahhahah

Miloš
Gost
Miloš

Bravo Spajiću.

Mitar
Gost
Mitar

????? Aj spavaj Milose. Budicemo te kad bude glasanje!

Cruz Azul
Gost
Cruz Azul

Ovo mora da je neki KATA tim

Send this to a friend