Ni najava Osnovnog državnog tužilaštva da će policija podnijeti krivične prijave za nasilničko ponašanje protiv grupe maloljetnika, koji su prije nekoliko dana napali i tukli trojicu gimnazijalaca i prijetili im dan kasnije, nije zaustavila napadače, kazao je Darko Saveljić, otac djeteta koje je prije par dana bilo žrtva nasilja. Zato je Udruženje Roditelji danas poslalo apel Vladi i Ministarstvu unutrašnjih poslova u kojem traži od premijera Dritana Abazovića i ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da hitno urade sve iz svoje nadležnosti da zaštitite grupu srednjoškolaca koji trpe nasilje i prijetnje posljednja tri dana, i osjećaju se potpuno nezaštićeno u svojoj državi.
<<<Darko Saveljić: Napadnut moj sin i njegovi drugari, noć proveli u Urgentnom<<<
Tri učenika podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović“ povrijeđena su u ponedjeljak oko 19 sati, kada ih je u blizini te obrazovne ustanove, ispred obližnjeg kafića, napala grupa tinejdžera.
Oni su se ponovo u utorak našli na meti istih napadača, koji su ispred Gimnazije doveli i pojačanje – više desetina vršnjaka. Sačekali su ih prije početka časova, prijetili im zbog prethodne prijave policiji, nazivali pogrdnim imenima i pozivali na tuču.
I tu nije bio kraj. Ponovili su isto i dan kasnije odnosno u četvrtak veče kada su se s istom namjerom okupili ispred škole, ali je incident izbjegnut jer je jedan od tinejdžera koje su tražili uspio da napusti dvorište sa zadnje strane. To je učinio tako što se vratio u školsku zgradu i iskočio kroz prozor, bez ičije zaštite i podrške.
Jedna majka nasilje nad kćerkom krije od supruga koji je neuračunjiv i koji bi pošao da ubije nasilnika
“Ni najava Osnovnog državnog tužilaštva da će policija podnijeti krivične prijave za nasilničko ponašanje protiv grupe maloljetnika, koji su prije nekoliko dana napali i tukli trojicu gimnazijalaca i prijetili im dan kasnije, nije zaustavila napadače. Sinoć oko 19 sati oni su opet bili kod Gimnazije “Slobodan Škerović”, a ovoga puta otišli su korak dalje, pa su žrtve čekali u školskom dvorištu. Kada ih je ugledao, jedan od dječaka koji su bili žrtve napada maloljetnih nasilnika, vratio se u školu i iskočio kroz prozor na prizemlju sa druge strane, kako bi izbjegao susret”, naveo je Saveljić na svom Facebook profilu.
Saveljić je uputio javni poziv predsjedniku države, premijeru i predsjednici Skupštine da se uključe u rješavanje problema vršnjačkog nasilja.
“Ne deklarativno već djelima. I ne za mjesec ili dva nego danas”, poručio je Saveljić.
Kaže da mu je desetine roditelja pisalo da slične traume doživljavaju i njihova djeca.
“Samo što se oni boje da prijave zbog straha zbog odmazde. Jedna majka nasilje nad kćerkom krije od supruga koji je neuračunjiv i koji bi pošao da ubije nasilnika… Eto dokle smo dogurali kao društvo”, istakao je Saveljić.
Ne smijemo dozvoliti da jedno dijete od 16, 15 ili 9 godina živi u strahu da li će bezbjedno doći do kuće iz škole
Zato je Udruženje Roditelji danas poslalo apel Vladi i Ministarstvu unutrašnjih poslova u kojem traži od premijera Dritana Abazovića i ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da hitno urade sve iz svoje nadležnosti da zaštitite grupu srednjoškolaca koji trpi nasilje i prijetnje posljednja tri dana, i osjećaju se potpuno nezaštićeno u svojoj državi.
<<<Apel Vladi i MUP-u da se zaštite srednjoškolci i ostala djeca koja trpe nasilje<<<
“Tražimo da danas, hitnim, simultanim aktivnostima sa ostalim nadležnim institucijama poput policije, tužilaštva i sudova ova djeca budu sigurna i da se time pošalje poruka kako njihovim napadačima, ali i svima ostalima koji se bave sličnim stvarima, da od danas takvo ponašanje u našoj zemlji nije prihvatljivo. Znamo da je dio institucija reagovao ali moramo da primijetimo na osnovu onoga što smo dobili kao infomaciju, da su reakcije bile prilično spore i nedovoljo snažne. Pokazale su, ono na šta smo više puta ukazovali, pa i na protestu roditelja početkom marta gdje se i Vi bili prisutni, da sistem naše države ne reaguje ni brzo ni adekvatno kada se ovakvi slučajevi dese”, ističu iz Udruženja.
Poručuju da država ne smije dozvoliti da jedno dijete od 16, 15 ili 9 godina živi u strahu da li će bezbjedno doći do kuće iz škole, i da njhovi roditelji treba da se svakodnevno preispitiuju jesu li smjeli da ih puste napolje.
“Ne smijemo da dozvolimo da kada im ipak desi nasilje da čekaju satima pa i danima da daju izjave u policiji, da čekaju danima da tužilac kvalifikuje djelo, .. a da s druge strane osumnjičeni počinioci ne budu kontaktirani i privođeni zbog svega što rade, i da njihovi roditelji i staratelji ne budu kažnjeni. Ako treba da se naprave posebne procedure za ove slučajeve, dajte da ih napravimo da znamo da imamo prioritete da zaštitimo djecu čak i onda kada se u zemlji dešavaju vanredne/pojačane bezbjednosne aktivnosti. Uradite sve što je u Vašoj moći da se ovo zaustavi konačno, jer se niko od nas roditelja i naše djece ne može osjećati zaštićeno kada čujemo za ovakva dešavanja ili im svjedočimo”, poručuju iz Udruženja.
Prema podacima Informacionog sistema crnogorskog obrazovanja, tokom školske 2022/2023 godine, direktori obrazovno-vaspitnih ustanova su do 7. marta prijavili 79 slučajeva nasilja. Broj učenika koji trpe nasilje bio je 60, a broj učenika koji vrše nasilje 119. U pitanju nije samo fizičko nasilje, već psihičko, verbalno, sajber…
U međuvremenu, Prosvjetna zajednica pisala je Vladi da ukloni oznaku tajnosti sa Izvještaja o vršnjačkom nasilju.
<<<Prosvjetna zajednica pisala Vladi: Uklonite oznaku tajnosti sa Izvještaja o vršnjačkom nasilju<<<
“Objavljivanje pomenutog dokumenta moglo nam je dati uvid u pozitivne i negativne strane Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma na osnovu kog bi se izradio novi akcioni plan”, ističe Prosvjetna zajednica.
Nažalost, dodaju, neodgovornost državnih zvaničnika koji nijesu bili u stanju da pogledaju istini u oči i priznaju poražavajuće rezultate, dovela je do niza incidenata u našim školama.
“U nedostatku zaštitara učenici mogu bez problema unijeti oružje u škole. Ne postoji nikakav mehanizam za sprečavanje vršnjačkog nasilja, a školama su vezane ruke: jedino što nastavnici mogu uraditi je dati nižu ocjenu vladanja koja, očekivano, nema nikakav efekat za korekciju ponašanja. Postavlja se pitanje: da li crnogorski političari zaista žele da se desi neka veća nesreća u kojoj će neko dijete ili djeca izgubiti život pa da tek onda krenu u rješavanje problema? Kada se nesreća desi – kasno je”, poručuju iz Prosvjetne zajednice.
Podsjećamo, prije godinu dana 42. Vlada Crne Gore je tokom tehničkog mandata donijela odluku da proglasi tajnim ovaj dokument koji je izuzetno značajan za javnost.
Slađana Đukanović




Ti nasilnici su buduci kriminalci i sada je vec kasno za njih.
Nece se smiriti dok ne osjete po svojim kostima
Nekad su pedagozi bilji bolji!
Stitili su one kojima je bila potrrebna pomoc.Danas prazna prica da se vaspitavaju nasilnici ,traze opravdanja za njihiv postupak ,a dobra djeca da “cekaju” i trpe dok to cuda ne dodje ,a ne rjesava se nista .Institucije cute.A svi pametuju.Tuzno!
Generacija Z
1. Kuca, kuca i samo kuca! 2. Roditelji NE provode vrijeme KAKO treba sa djecom od najranijeg uzrasta (beba od 6 mjeseci ne treba da jede kasicu uz crtani i tacka) 3. Djeca su previse stimulisana elektronikom (u prvom osnovne im NE treba telefon) 4. Roditelji svoje neostvarene zelje lijece preko djece i namecu im ogromno breme. Nijesu sva djeca… Više »
Sve se slazem osim ovo s kasicom, da si imao prevremono rodjeno dijete koje moras nekako nahraniti, vidio bi koliko je nebitno oces li to uraditi uz bajke, crtani ili kako god
Imam i drugo, terminski, koje jede bez ‘pomagala’…
Ja pamtim školu gdje se nastavnik prvo poštovao i ko je bio što se kaže zakon u školi.a od 90- god od kad nam je došla demokratija slušam kako se sadašnji nastavnici ne smiju čuti,da ih đaci biju i sprdaju se sa pojedinim.Ali sve je krivo ovo novo doba jer nema kućnog vaspitanja,jer dosta roditelja više vodi računa o drugim… Više »
Sistem nas tjera da uzmemo pravdu u svoje ruke. To je najefektnije.
E kako bi mene išklepali doma fino da sam ovo napravio u te godine, pa sve da sam iz Ndragete
Samo batina! Disciplina i batina da se zavede red.
Ovako izgleda “sloboda”, mrčogorci…
Zlo raditi od zla braneci se tu grijeha nikakvoga nema (Vladika Rade)
Ovo moze da rijesi drzava ili narod. Za mangupe je bolje da to rijesi drzava. Narod bi ih vrlo brzo prevaspitao, isli bi pognute glave i govorili dobar dan… ali sa nekim trajnim fizickim poslijedicama. Tako sam bar cuo u prolazu da ovaj slucaj komentarisu ljudi. Da sam im roditelj, zamolio bih drzavu da ih sto strozije kazni… za njihovo… Više »
Da li ti maloljetnici imaju roditelja i ako imaju šta su preduzeli za njihovu agresivnost
Pitam se i ja, neki roditelji su zaboravili da postoji i kazna u kuci. Zalosno je da nam se djeca ne osjecaju bezbjedno na ulici, na putu od kuce do skole.
Za učinjeno nedjelo mora neko odgovarati. Ili ti debili nasilnici ili njihovi roditelji ili staratelji. Od kad je batina izasla iz raja nastao je pakao. Ima još neuracunjivih roditelja pa ne treba cekati da roditelji stite svoju djecu
A vjeruj mi da cu ja bit neuracunljivi roditelj bude li mi ko djecu ovako dirao
Treba vratit policajca u svakoj skoli da dezura i samo pritegnuti sve.
Al’ ovo ne resava policajac, nego kuca
Ima li policije i roditelja ili okrivljeni mora to sam da rijesi u mraku
Osvjezilo bas
Roditelje okrivljenih procesuirati odmah!To vaspitanje i ponasanje im je od kucnog vaspitanja,roditelja i rodbine.Tu je glavni problem!
kazu da jedan od njih sa 16 godina vozi tatin najnoviji BMW. Jasno onda odakle im sila.
Nema tu na finjaka… samo istom i još težom mjerom, a vi pričajte što god hoćete.
Sve dok se budemo bavili posledicama a ne uzrocima, stanje ce se pogorsavati. Ima li neko da se zapita zasto je dete od 12-13 godina nasilno ? Zasto ima potrebu da vredja, udara i javno se time hvali ? Shvata li neko tezinu ovog problema ?
Za nasilje u skolama se zna odavno.Mada ovdje nikog nije briga za to.Samoubistava svaki dan po dva gladno zedno bolesno.I samo ovi iznad nas vode bitke za dupe.Pokradene milione i milione nema ko da vrati
Nema lijeka za ovu zemlju.
A ovo se lako rjesava, ove delikvente povedes u vojsku ili policiju i ubijes boga u njima od treninga i osposobis ih za sluzbu. U suprotnom mrak ce ih pojesti
Ma ništa podgoricani uzmite jedan dio od tih velikih plata sto vam salje vucic pa unajmite tjelohranitelje. Osvjezilo a? Sad ste slobodni a?
Bgm je osvEzenje krenulo iz jedne juzne i jedne sEverne opstine, pusti ti nas
Kazne u CG su neozbiljne, od sitnih do najvecih prekrsaja. Zato i imao cirkus od drzave!
“Ni najava Osnovnog državnog tužilaštva da će policija podnijeti krivične prijave… Yasto najava!? Podnesite ih odma i po kratkom postupku pa da vidite efekat. Roditelje na stub srama!
Od policije i suda nema sreće. Roditelj da se aktivno uključe. Nasilnici razumiju samo jezik motke po leđima.
Kazne roditeljima od 1000 do 5000 i riješit će se sve
Na batine odgovorit batinama, jer oni jedino taj jezik razumiju, sve ostalo je gubljenje vremena. Previse se vadpitanje mladih zapostabilo i prepustilo stihiji, da je to sad vrlo teskp dovesti u red bez radihalnih poteza.
Đeca su se u školi vazda bila i biće se. To je takav uzrast. Ima li iko od nas da to nije vidio u školi. Ako neko pokušava da u škole uvede balet i operu, grdno se vara.
Ja stvarno vjerujem da pises ovo cisto kontru da udaris
Nema vise ni skole ni skolstva, od kako su nastavnici i profesori izgubili ulogu roditelja kao i autoritet nad djecom jer im zakon ne dozvaljava da ga nametnu ovo se desava. Neka profesori pocnu da ih mlate kad zasluze i sve ce doci kao nekad a skola biti institucija koja se postuje a ne mjesto za sprdnju, nasilje, prodaju narkotika… Više »
Popravni dom. A roditelje na savjetovanje. Danas je omladini za ponos ono cega bi trebalo da se stide.
Ja bih bio relaksiran. Riješiće to Dritan i Vlada. Nikad nije bilo bolje. Samo relaksirano.
Teško je i čitati ovo.. nema crnje i tužnije stvari u državi od ovog problema
Nisu dovoljno kažnjeni.Još ih žešće kazniti i stalno ih kažnjavati i stalno povećavati kaznu svaki put posle svakog njihovog divljanja, dok se ne primire,a pošto su maloljetni i roditelje im zbog njih kazniti što teže.