Hronika

Oružje nađe put i pored svih barijera

ilustracija

Svaki deseti stanovnik Crne Gore posjeduje vatreno oružje, kaže zvanična statistika Ministarstva unutrašnjih poslova. Koliko je oružja u ilegali, pouzdano, niko ne zna. Ono što je sigurno, kako tvrdi profesor i kriminolog Velimir Rakočević, crnogorska policija preduzima sve što je u njenoj nadležnosti da razori ilegalno tržište naoružanja.

U prilog njegovoj tvrdnji govori i činenica da je za posljednjih pet i po godina crnogorska policija u mnogobrojnim akcijama zaplijenila 2.427 komada oružja od kojeg je 1.596 komada držano ilegalno. Samo u prvoj polovini ove godine, kako su kazali iz policije, zaplijenjeno je 129 primjeraka oružja u ilegalnom posjedu.

Profesor Rakočević ističe da procenat smrtnosti od oružja ne zavisi uvijek od stepena naoružanosti gradana.

On pojašnjava da i pored činjenice što u mnogim slučajevima ne bi došlo do smrtnih posljedica da vatreno oružje nije bilo dostupno, generalno ne postoji uzročno-posljedična veza izmedu visokog stepena naoružanosti gradana i smrtnih ishoda zbog korišćenja vatrenog oružja.

Zvuči paradoksalno, ali može da se desi da ne bude registrovan nijedan slučaj zloupotrebe vatrenog oružja u državi u kojoj većina stanovnika ima oružje u legalnom posjedu. Za razliku od države čiji građani imaju vrlo mali broj komada oružja za koje imaju oružne listove, ali zbog velikog broja nelegalnog oružja i njegove zloupotrebe ima visoku stopu smrti zbog potezanja vatrenog oružja.

“Niska stopa smrtnosti od vatrenog oružja najčešće ne zavisi od količine oružja u posjedu gradana već od ostvarenih standarda ponašanja kojih se svaki gradanin treba pridržavati kadaje oružje u pitanju”, pojašnjava Rakočević.

Rakočević ističe da su u Crnoj Gori uslovi za držanje vatrenog oružja prilično rigorozni, a pooštreni uslovi u odredenoj mjeri mogu odvratiti potencijalne podnosioce zahtjeva za nabavku oružja.

“To može imati kontraefekat u smislu povećanja oružja u ilegalnom posjedu, što dovodi do potencijalne opasnosti od zloupotrebe”, pojasnio je Rakočević.

Ističe da se problem naoružanja građanstva različito tretira u pojedinim državama svijeta.

Ono što bi, po mišljenju Rakočevića, uticalo na smanjenje smrtnosti od vatrenog oružja je svakako edukacija i obuka gradanstva u ovoj oblasti.

On navodi da naša država preduzima sve što je u njenoj nadležnosti da razori ilegalno tržište oružja.

“To nije dovoljno ukoliko izostaje sinhronizovana aktivnost na regionalnom i medunarodnom nivou. Krijumčarenje oružja je jedan od najtežih oblika organizovanog kriminaliteta sa kojim se pojedinačno ne može izboriti ni najmoćnija država svijeta. Mi plaćamo ceh i zbog svog vrlo važnog geostrateškog položaja preko koga se ukrštaju putevi i kanali krjumčarenja oružja”, kazao je Rakočević.

U posljednjem srednjoročnom pregledu Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori iz 2015. godine (SOCTA) piše da je veliki broj krivičnih djela u zemljama Zapadnog Balkana izvršen uz upotrebu oružja u ilegalnom posjedu kojemje teško ući u trag. Organizovane kriminalne grupe relativno lako dolaze u posjed dugih i kratkih cijevi, a nije rijetkost da se policijskim pretresima otkriju i ručni raketni bacači i eksplozivne naprave.

Prema procjenama Europola, Zapadni Balkan i dalje ima važnu ulogu u trgovini oružjem ka zemljama Evropske unije, prvenstveno zbog velike količine oružja preostale iz vremena ratnih sukoba, koje nijesu pod kontrolom vlasti u državama regiona.

Prema podacima iz dokumenta SOCTA, oružje se u velikoj mjeri krijumčari istim rutama koje se koriste za krijumčarenje droge, nerijetko od istih aktera koji transportuju i druge ilegalne robe ili migrante.

Oružje se uobičajeno krijumčari skriveno u drugim tovarima koji se legalno transportuju ili u manjim količinama sakrivenim u privatnim vozilima.

Dostupnost oružja i dobra povezanost organizovanih kriminalnih grupa sa ovog područja sa grupama u Evropskoj uniji pogoduju trgovini i krijumčarenju oružja ka ilegalnom tržištu Zapadne Evrope.

0 dostupnosti oružja i eksploziva na ilegalnom tržištu govore i podaci prema kojima su iz takvog naoružanja za protekle dvije i po godine u ratu kriminalnih crnogorskih klanova život izgubile 20 osoba kao i četri slučajne žrtve.

Stručnjaci za bezbjednost očekuju da će ovaj region i u narednom periodu biti ključan za krijumčarenje oružja za potrebeorganizovanih kriminalnih grupa u Zapadnoj Evropi.

Takođe ističu i da je veća kontrola država mač sa dvije oštrice: sa jedne strane utiče na manju dostupnost, ali sa druge na povećanje cijena oružja.

Upravo, veće cijene i veći profit mogu biti motiv da krijumčarenje oružja i u budućnosti bude interesantna kriminalna aktivnost grupama sa Zapadnog Balkana, konstatuje se u SOCTA dokumentu.

U SOCTA dokumentu se navodi da su kriminalci porijeklom iz Crne Gore uključeni u međunarodne grupe, koje se, pored krijumčarenja droge, bave i krijumčarenjem oružja. Internacionalnu povezanost kriminalnih grupa u ovom poslu potvrđuju i slučajevi gdje su kriminalci porijeklom iz Crne Gore, kao dio međunarodne grupe sa ovih prostora, organizovali krijumčarenje oružja i eksploziva za Njemačku, potom Francusku i Holandiju sa namjerom da ga zamijene za kokain i sintetičku drogu.

Zabilježeni su i slučajevi krijumčarenja pojedinačnih komada oružja ka Švedskoj, kao i krijumčarenje oružja iz Belgije u Crnu Goru, gdje se dalje prodaje na crnom tržištu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Komsija
Gost
Komsija

sta bismo radili da zakon donese odluku kao uSVICARSKOJ da svi vojni obaveznici drze naoruzanje kod kuce
pa nama nebi trebo neprijatelj mi bismo se sami istrebili

Send this to a friend