Hronika

Ove godine uhapšeno 68 kriminalaca sa potjernica

Nacionalni centralni biro Interpola Podgorica od početka godine raspisao je 91 međunarodnu potjernicu, dok je u istom periodu po osnovu inostranih potraga u Crnoj Gori uhapšeno 68 osoba.

Ovo su zvanični podaci Uprave policije, koje je za Pobjedu saopštio rukovodilac NCB Interpola Podgorica Dejan Đurović.

Prema njegovim riječima, Crna Gora u odnosu na zemlje slične veličine ima najviše provjera Interpolovih baza podataka na godišnjem nivou.

“Obavi se više od 13 miliona provjera na godišnjem nivou, što je u poređenju sa brojem stanovnika izuzetan rezultat. Takođe, po broju provjere vozila, Crna Gora je među 10 najaktivnijih država u svijetu”, kazao je rukovodilac NCB Interpola Podgorica.

Ciljane potrage

Đurović pojašnjava da je potraga za svim bjeguncima intenzivna, ali da među njima ima i najtraženijih.

Prema njegovim riječima, crnogorska policija, odnosno Odsjek za međunarodnu policijsku saradnju je među prvima u regionu primijenio savremeni koncept takozvanih „ciljanih potraga“.

Taj koncept, kaže Đurović, podrazumijeva i upotrebu svih raspoloživih resursa i fokusiranje policijskih radnji na traganje za „najtraženijim bjeguncima“, odnosno onima koje naši pravosudni organi potražuju za najteža krivična djela (tzv. aktivne međunarodne ciljane potrage), kao i za bjeguncima koje potražuju Inostrani pravosudni organi.

“Grupa za ciljane potrage Odsjeka za međunarodnu policijsku saradnju je već primljena u članstvo Evropske mreže za ciljane potrage na nivou Evropske unije (tzv. ENFAST mreža). Posredstvom Europola sa jedinicama za ci ljane potrage država EU u kontinuitetu obavljamo nepo srednu i direktnu komunikaciju. Europolova „most wanted0 lista (koja je na Europolovom sajtu) sačinjena je od ENFAST mreže”, pojašnjava Đurović.

Kako je dodao,veliki uticaj na poboljšanje rezultata imala je primjena svih najmodernijih Interpolovih standarda u pogledu objedinjavanja i automatskog pristupa dostupnim bazama podataka.

“Cilj je bio da se svim policijskim segmentima na jednostavan i brz način, automatski omogući pristup i provjere Interpolovih i nacionalnih baza podataka. Zahvaljujući tome, službenici Sektora granične policije, a od skoro i službenici ostalih organizacionih jedinica Uprave policije, imaju mogućnost da tokom redovnih poslova, prilikom svake provjere policijskih baza podataka istovremeno provjere i Interpolovu bazu podataka”,  kazao je Đurović.

Prema njegovim riječima, ovakav pristup je u skladu sa prioritetima Interpola da baze budu dostupne svim policijskim strukturama na lak i jednostavan način.
“Tu se prije svega misli na baze podataka traženih osoba (crvene potjernice), osoba za koje postoje određena upozorenja (zelene potjernice) ili zahtjevi za lociranje (plave potjernice); kao i za nestala lica (žute objave). Ujedno odnosi se i na baze podataka za vozila i nevažeća dokumenta”, naveo je rukovodilac NCB Interpola Podgorica.
On napominje da svim ovim bazama podataka službenici policije pristupaju automatski kroz nacionalne aplikacije.

DNK profili

Đurović ističe da NCB Interpol Podgorica ima značajnu ulogu u rasvjetljavanju najtežih krivičnih djela.

To znači, kaže on, da se aktivno i u kontinuitetu posredstvom Interpola unose i provjeravaju DNK profili i tragovi sa počinjenih krivičnih djela, što je već dalo rezultate u otkrivanju počinilaca najtežih krivičnih djela, među kojima su i počinioci teških ubistava.

“Svi naši DNK profili takozvanih NN lica čuvaju se u Interpolovoj bazi radi budućih provjera i potencijalnog utvrđivanja identiteta lica”, pojasnio je Đurović.

On podsjeća da je NCB Interpol Podgorica počeo da radi na primjeni Interpolovog sistema za prepoznavanje lica na osnovu fotografija.

“Sve fotografije iz naših međunarodnih potjernica smještaju se u Interpolovu bazu podataka. Iz nje se crpe podaci radi potencijalnog poklapanja sa fotografijama inostranih NCB-a koje su dostavljene Interpolu na upoređivanje radi identifikacije počinilaca krivičnih djela u inostranstvu čiji identitet se ne zna”, zaključuje Đurović.

Dvojna državljanstva dvojni problem

U lociranju bjegunaca postoje poteškoće, ali posebno kada su u pitanju osobe sa dvojnim državljanstvom, pojašnjava rukovodilac NCB Interpola Podgorica.

Prema riječima Đurovića, u slučajevima lociranja osoba sa potjernice na teritoriji države čiji su (dvojni) državljani, primjenjuju se posebni sporazumi o izručenju sopstvenih državljana, ukoliko postoje.

On je podsjetio da Crna Gora ima sporazume sa Srbijom,Hrvatskom, BiH, Makedonijom i Italijom. Sporazumi, međutim, nijesu bezuslovni, već propisuju izručenja pod određenim uslovima, uglavnom za teža krivična djela i krivična djela organizovanog kriminala.

“Zato bjegunci često koriste ovu situaciju i nakon bjekstva iz Crne Gore uglavnom biraju državu čiji su državljani za boravište. U toj situaciji ne mogu biti uhapšeni radi izručivanja Crnoj Gori po međunarodnoj potjernici”, kazao je Đurović.

Time nijesu iscrpljeni svi instrumenti izvršenja krivične sankcije ili vođenja krivičnog postupka.

“U međunarodnoj pravnoj pomoći postoji mogućnost ustupanja krivičnog gonjenja i izvršenja krivične sankcije drugoj državi ukoliko lice ne može biti izručeno. Ovo je u nadležnosti pravosudnih organa shodno međunarodnim sporazumima i ratifikovanim konvencijama”, navodi Đurović.

Intenzivnom potragom ušli u trag Zindoviću, Vujoviću, Vukotiću…

O rezultatima i primjeni ciljanih istraga i brze pretrage baza najbolje govori statistika, kaže Đurović, uz podsjećanje na najznačajnija hapšenja tokom prethodne i ove godine.

“Prije osam mjeseci u Srbiji, na osnovu naše međunarodne potjernice uhapšen je crnogorski državljanin Vladan Lakić, za kojim se tragalo zbog utaje poreza i doprinosa i produženog krivičnog djela prevara”, navodi Đurović.

Prema njegovim riječima, prije šest mjeseci lisice su stavljene i na ruke Jugoslava Gucula za kojim je Interpol Beograd raspisao potjernicu. Čekala ga je zatvorska kazna zbog krivičnog djela neovlašćenja proizvodnja i prodaja opojnih droga.

“Barski policajci u maju prošle godine, po međunarodnoj potjernici Švedske uhapsili su Simona i Valentina. Potraživani su na osnovu naredbe Okružnog suda iz Helsingborga zbog suđenja za ubistvo i saučesništvo”, navodi Đurović.

Ističe da je u julu prošle godine u Beogradu po međunarodnoj potjernici naše zemlje, nakon duge intenzivne ciljane potrage, uhapšen Jovica Zindović, bjegunac iz spuškog zatvora.

“Zindović je izdržavao kaznu zatvora od 15 godina i tri mjeseca zbog ubistva i nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija. Nalazi se u pritvoru u Srbiji”, pojašnjava Đurović.

Dva mjeseca kasnije, kako navodi, u Budvi je uhapšen srpski državljanin Mahmud Hamada na osnovu potjernice NCB Interpolaa Visbaden zbog krivičnog djela.

“Njegovom hapšenju prethodila je intenzivna komunikacija NCB Interpola Podgorice i Visbadena, što je rezultiralo raspisivanju međunarodne potjernice po hitnom postupku”, pojasnio je Đurović.

On navodi da je u oktobru prošle godine Rusiji predat Sergej Ratkevič, alijas Bratsun Sergii, koji je uhapšen 21. februara. Lisice su mu stavili policajci kriminalističke policije CB Budva u saradnji sa službenicima Odsjeka za međunarodnu policijsku saradnju. Ruske vlasti raspisale su za njim potjernicu radi vođenja krivičnog postupka zbog osnovane sumnje da je počinio zloupotrebu ovlašćenja i prevaru u velikom obimu. Istog mjeseca SAD-u izručeni su Gezer Memet i Karimch Saber. Oni su potraživani zbog sumnje da su se udruživali zbog uvoza narkotika i pranja novca. Njih su 14. aprila uhapsili službenici Odsjeka za borbu protiv droge i krijumčarenja.

Đurović podsjeća da je u novembru prošle godine Kosovu izručen Zoran Vukotić, kojeg su 10. marta službenici CB Nikšić uhapsili po potjernici UNMIK-a zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

U novembru je u Njemačkoj uhapšen Ivan Vujović koji je bio predmet intenzivne ciljane potrage crnogorske policije.

Vujović je pobjegao iz zatvora gdje je izdržavao kaznu od 14 godina i 6 mjeseci na koju je osuđen presudom Višeg suda u Podgorici, zbog krivičnog djela ubistvo i nezakonito držanje oružja i ekspolozivnih materija. U pritvoru je u Njemačkoj.

Prije dvije sedmice u Podgorici je uhapšen turski državljanin Hamit Nasirlioglu na osnovu međunarodne potjernice NCB Vašingtona. Turski državljanin je potraživan zbog distribucije narkotika.

Đurović navodi da je u ciljanoj potrazi crnogorska policija uhapsila Italijana Đan Paola Okijonea, za kojim je NCB Rim raspisao potjernicu 2013. godine. Čeka ga devet i po godina zatvora zbog učešća u kriminalnoj organizaciji i prikrivanju imovine kompanije.
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Gost
Gost
Gost

Bravo Dejane! Bravo Slavko! 🚔🚓👍🙄

Ojhaa
Gost
Ojhaa

Zlatno li je bilo pravilo, ciscenje od sljama, prije 30ak god.
Namjestis im da pobjegnu iz spuza, a jedan da ga saceka..

Send this to a friend