Vlasniku i izvršnom direktoru Montenegro prevoza Pejović Danilu Pejoviću, koji se sumnjiči da je utajom poreza i doprinosa oštetio budžet Crne Gore preko 1,3 miliona eura, kao i za prevaru, danas nakon na saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, određeno zadržavanje do 72 sata. Pejović se pred tužiocem branio ćutanjem.
“Na teret mu se stavljaju najteži oblik krivičnih djela, utaja poreza i doprinosa i prevara. Krivična prijava je bila obimna, samo isčitavanje trajalo je veoma dugo. Nakon isčitavanja obavili smo povjerljiv razgovor”, rekao je CdM-u branilac Pejovića advokat Damir Lekić.
Prema njegovim riječima, Pejović se nije nalazio u dobrom psihofizičkom stanju.
“Juče kada je uhapšen bio je rođendan njegovoj kćerki. To ga je teško pogodilo. Nakon toga je cijelu noć proveo u prostorijama za zadržavanje Uprave policije. Tužiteljka je čitala krivičnu prijavu, nekih četri – pet sati. Potom je Pejović rekao da je spreman da sarađuje. I da je spreman da se stavi na raspolaganje državnoj tužiteljki, radi razjašnjena svih činjenica i okolnosti, te radi odgovora na sva pitanja. Međutim, on danas to nije mogao da učini zbog psiho-fizičkog stanja. Molio je Državno tužilaštvo. tj. iskoristio svoje zakonsko pravo zbog toga i branio se ćutanjem”, istakao je Lekić.
Posebno je, kaže Lekić, apostrofirao, da će se njegov branilac, u ovih nekoliko dana javiti državnom tužilaštvu zahtjevom za ponovno saslušanje, kao i da će on iznijeti sve ono što se od njega bude tražilo.
“Krivična prijava je predimenzionirana. Neke činjenice zaista nemaju blage veze sa životom. Neke činjenice imaju, ali ne u kompromitujućem i inkriminirajućem smislu. Sve će on da pojasniti. U konačnom, zadržan je zbog opasnosti od uticana na svjedoke, ovlašćene predstavnike prirodnih društava sa kojim je poslovao. U maju kada je izviđaj započet, prilikom pretresa zbog lične bezbjednosti, pronađeno mu je vatreno oružje, za koje nije imao oružni list pa je i zbog toga pokrenut postupak. Zbog te činjenice mu je određeno zadržavanje i zbog opasnosti od ponavljanja djela”, zaključio je Lekić u izjavi za CdM.
Iz Uprave policije je juče saopšteno da se Pejović sumnjiči da je od 19. maja 2015. godine do 14. januara 2020. godine pravio lažne fakture više pravnih lica sa kojima čak i nije bio u poslovnom odnosu, koje je upotrijebio kao prave, knjižeći ih na konto dobavljača u pravnom licu Montenegro prevoz Pejović i dostavljao ih Poreskoj upravi sa drugim lažnim podacima i činjenicama koje su od uticaja za utvrđivanje poreske obaveze i na taj način ostvario pravo na povraćaj PDV-a u iznosu 1.019.791 eura, koje je potom podigao u gotovom.
Sumnja se i da je falsifikovanu dokumentaciju o navodnoj potrošnji goriva prijavljivao i dostavljao Upravi carina Crne Gore kako bi, bez osnova, ostvario pravo na povraćaj sredstava od dijela plaćene akcize prilikom nabavke goriva, jer je ovo gorivo sipano u taxi vozila na koje po Zakonu o akcizi nema pravo na povraćaj dijela plaćene akcize.
“Na ovaj način je sa računa Uprave carina prebačen novac u iznosu od 312.869 eura, koji je kasnije podignut u gotovom. Ukupna protivpravna materijalna korist koju je ostvario osumnjičeni iznosi 1.332.660 eura na štetu budžeta Crne Gore. Krivična prijava je podnijeta i protiv pravnog lica Montenegro prevoz Pejović”, naveli su iz Uprave policije.
N.Kićović




Vijesti ni da zucnu o ovome???A toliko su forsirale ovu licnost kad je kao “isnajder ” otkrivao kamatase,duznike i td i td …i najbolja novinarka ga je podrzavala
Ako ode u zatvor kako ce da propjeva.. a zna se da je covjek radio za platu i zna se ko je kajmak skidao..
sigurno ovaj gospodin ima vise savjetnika i pomagaca