Hronika Vrhovni sud i CEDEM potpisali Memorandum o saradnji

Zajednički doprinos unaprjeđenju pravosuđa u Crnoj Gori

Potpisivanje memoranduma/ Foto: Vrhovni sud

Vrhovni sud Crne Gore i NVO Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), potpisali su Memorandum o saradnji, polazeći od značaja multisektorske saradnje u oblasti zaštite i unaprjeđenja ljudskih prava u Crnoj Gori, istovremeno poštujući princip nezavisnosti i nepristrasnosti crnogorskih sudova, a u skladu sa principima transparentnosti, međusobnog informisanja, uzajamnog povjerenja i uvažavanja.

Kako je saopšteno iz Vrhovnog suda, ovaj dokument potvrda zajedničke posvećenosti sprovođenju reforme pravosuđa i implementaciji standarda iz prakse Evropskog suda za ljudska prava, cijeneći potrebu za dodatnom otvorenošću sudskih postupaka za stručnu javnost, naglasili su potpisnici sporazuma.

“Svrha Memoranduma je uspostavljanje saradnje sa ciljem zajedničkog doprinosa unaprjeđenju pravosuđa u Crnoj Gori, kroz analizu potreba i jačanje principa transparentnosti pravosuđa, osnaživanje kapaciteta nosilaca pravosudnih funkcija i druge aktivnosti čije sprovođenje Strane potpisnice predvide u skladu sa ovim Memorandumom”, kazala je vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Vučković.

Saradnja se primarno, ali ne isključivo, ostvaruje u okviru projekta „Dijagnoza i terapija prava na slobodu izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija“, koji CEDEM realizuje uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori kroz Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava.

“Zahvalni smo Vrhovnom sudu jer je pokazao otvorenost ka saradnji pravosuđa i civilnog sektora, što je i od strane Evropske komisije prepoznato kao važan korak na crnogorskom putu ka EU. Vjerujemo da će ova saradnja doprinijeti povećanju stepena otvorenosti pravosuđa, što će u krajnjem rezultirati napretkom Crne Gore u poglavlju 23. Ovaj Memorandum odraz je saglasnosti CEDEM-a i Vrhovnog suda o tome da su potrebne reforme u bilo kojoj oblasti dostižne jedino ukoliko udruženi djelujemo ka istom cilju”, istakla je izvršna direktorica CEDEM-a Milena Bešić.

CEDEM će, shodno Memorandumu, redovno obavještavati Vrhovni sud o toku realizacije pomenutog Projekta i sačiniti i Vrhovnom sudu dati na uvid konačni izvještaj o sprovedenom procesu praćenja sudskih postupaka i analize sudskih odluka.

Takođe, u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka CEDEM će čuvati sve tajne podatke koje mu Vrhovni sud, Apelacioni sud, viši sudovi, osnovni sudovi i sudovi za prekršaje stave na raspolaganje i sprovoditi obuke za jačanje kapaciteta nosilaca pravosudnih funkcija u Crnoj Gori.

Vrhovni sud će infomisati sudove o aktivnostima koje će CEDEM sprovoditi, ali i podsticati predsjednike sudova da zaposlenima u CEDEM-u omoguće nesmetan pristup javnim suđenjima, u skladu sa prostornim mogućnostima.

U svrhu implementacije projekta „Dijagnoza i terapija prava na slobodu izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija“, Vrhovni sud će odobravati CEDEM-u pristup spisima pravosnažno okončanih predmeta, po prethodnom zahtjevu CEDEM-a i odobrenju nadležnog suda, osim onih čija je dostupnost ograničena propisima, precizirano je Memorandumom.

Send this to a friend