Dobro jutro! Prošle neđelje je rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić sa terase zgrade rektorata održao govor u kome je osudio policijsku opsadu univerziteta.
Ne zaboravite da se priključite našoj Viber zajednici ako vam nije dusa naravno.
Da li je Rektor Vladimir Božović Stvarno Vučićev Protivnik?
Đokić je tokom studentskih protesta prošao put od čovjeka bliskog režimu do podržavaoca studenata. Ali ovo nije priča o beogradskim studentima — ovo je priča o intelektualnoj i akademskoj eliti crnogorskih Srba i nekadašnje crnogorske opozicije, koji na solidarnost srpske opozicije tokom litija nikada nijesu odgovorili istom mjerom.
Rektor crnogorskog univerziteta Vladimir Božović, koji je 2015. pozivao Ruse da, koristeći SPC, krenu u devesternizaciju Crne Gore, pokušava da se rebrendira kao umjeren i kooperativan kadar koji se distancira od režima u Beogradu.
Ipak, veoma je teško povjerovati da je to tako. Božović je dugo bio na platnom spisku Beograda — preko Matice srpske, Srpske kuće i IN4S-a. Medojević ga odavno ima na meti. Optužio ga je za veze sa Alekom Kavčićem, koga su mnogi prepoznali kao krticu u srpskoj opoziciji — čovjeka koji je prošao politički put od podrške kontroverznom doktoru Nestoroviću do pokušaja da se nametne kao predvodnik studenata.
Umjesto da se solidariše sa srpskim studentima, Vladimir Božović nije progovorio ni riječ od početka protesta u Srbiji. A sada potpisuje ugovor o saradnji sa srpskim Državnim univerzitetom u Novom Pazaru, čija je uprava poznata po represiji nad studentima koji su predvodili proteste i blokade u tom gradu.
Božović nije nikakva alternativa Vučiću i liderima DF-a, sa kojima se zakačio oko podjele političkog kolača nakon preuzimanja vlasti 2020. godine. Kao što alternativa nijesu ni Grigorije, Milo Lompar, Jovo Bakić i ostali. To je sve ista pašta.
Srpska opozicija — i nacionalistička i kvazi-liberalna — pružila je podršku smjeni Đukanovićevog režima. Možda i snažnije nego što je to činio Vučić, koji je sa Đukanovićem ranije imao dobru saradnju. Dritana su opozicionari dizali u nebesa, gostovali na njegovim kongresima i otvoreno se miješali u unutrašnje stvari u Crnoj Gori.
Kako im je Dritan vratio? Tako što je Vučića nazivao prijateljem, dok mu je brat razvijao biznis sa ljudima bliskim režimu u Beogradu. Nijedna riječ podrške, nijedna osuda Vučića. Muk.
Isto je i sa Vladimirom Božovićem i njegovom svitom. Nije se moglo živjeti od crnogorskih akademaca i njihovih evropskih mreža koje su litije predstavljale kao dobar i važan emancipatorski događaj. Danas ista ta ekipa ćuti na dešavanja u Beogradu. Dok su tokom litija bili glasni na Tviteru, sada ćute i ne podržavaju svoje kolege u Srbiji.
Zašto? Zato što su prestrašeni ili potkupljeni — raznim sinekurama i marketinškim ugovorima. Vučić je potpuno umirio Crnu Goru. Niko se ne smije čuti. Poneko pošalje opštu poruku da su studenti patriote i da Srbiju treba pomiriti.
Zanimljivo je da nijesu mirili, niti mire Crnu Goru — već je svako malo provociraju kapelom i promjenom simbola.
Licemjerje, jednom riječju. Ili svijest da je nacionalni razlog prioritet i nad slobodom i nad demokratijom. Srpski nacionalni razlog.
Toliko za danas. Ugodan ostatak dana želimo.
S poštovanjem,
Ljubomir Filipović, analitičar i kolumnista CdM-a
(Mišljenja i stavovi kolumnista nisu nužno stavovi redakcije CdM-a).




O Božoviću sve govori izlaganje iz 2015-e na..šta ono bješe,panel,samit,skup neki u Bg.
#ako nekome nije dovoljno,neka ubači i in4s,četničko fašističko glasilo i lajaonicu čiji je Božović osnivač ili jedan od.
#dakle,BIA.Uticaj mnogo veći od njegove formalne funkcije.
Srbija je od 90-ih na ovamo baruština u svakom smislu te riječi.
“Vučić je potpuno umirio Crnu Goru”. A u zadnje vrijeme si bio optimista moj Ljubo:)
devasternizaciju… e svašta ću pročitati…
ko ima kapaciteta da dode posle vucica………..
Imaju li ovi pisci kolumna i jedne teme da mogu da se pruže ,bez o srbiji ja mislim da ce te za nekoliko godina biti rekorderi i za ginisa .za dzabe ne pišu to znamo .
Namazani rusofil, alatka srpskog sveta
Bozovica smatraju sivom eminencijom oslobodioca od 2020.g. Zauzeo je stratesko mjesto, Univerzitet CG. Kolege koje su opoziciono orijentisani, su svi do jednog mudro stimulisani. Djeluje iznutra ka spolja razarajucim efektom na crnogorsko gradjansko drustvo, koji se ne osjeca odmah, nego strateski, kasnije. Blisku osobu je postavio na kljucnu poziciju kadrovskog direktora. Dobija jako siroku sliku informacija i strateski ih koristi… Više »
Laz vidi se da lupetas gluposti, Svi prodekani koji su pripadali bivsoj vlasti su i dalje u rektoratu. Tako da mozete samo da mrzite kao sto i pripada konvetitima.
Na čijem je kongresu gostovao Nikola Selaković iz SNS?
Šta priča ovaj tip? Zašto bi uopšte Srbi po defaultu bili protiv Vučića? Zašto bi podržavali nekog Đokića? Objasni.
Realnost je da Srbija ide napred bez obzira na ovakve napise.
Pokušaji diskreditacije kroz ovakve tekstove su već viđeni.
Vučić vodi politiku koja okuplja, a ne razdvaja.
Sve vas srdacno pozdravlja Orban.
Autor pokušava da stvori utisak konflikta koji realno ne postoji.
Stabilnost i razvoj su najbolji odgovor na sve političke spinove.
Građani dobro vide ko radi u interesu države, a ko plasira narative.
A ti si ko strucnjak za upravljanje drzavom
Za tebe je emeritus!
Siguran sam da jeste kao sto si i ti sa srednjom školom i dvije knjige procitane. Bozovic je bio najbolji ucenik NK gimnazije, kao i Americki doktorant. A ti ?
Pokušaji da se unese razdor kroz ovakve kolumne su providni.
Što bi on bio bilo čiji protivnik…
Zeitgeist: Srbija vodi politiku u interesu svojih građana i ne meša se u unutrašnje stvari Crne Gore.
AV ti nema prečeg i slađeg posla no da se bavi CG…ne treba puno pameti da se to vidi.
mila: Srbija nema nikakve veze sa Božovićem i on je odgovoran vlastima u Crnoj Gori.
Božović je eksponent Beograda, tako da tu priču plasiraj neđe drugo!
Tudjemile, biće topla voda glavu da skvasis do mora ovaj vikend
I Vladan Đokić i gospoda iz Crne Gore treba da znaju da nije bila nikakva opsadu univerziteta, neko je policija ušla u Rektorat po nalogu Tužilaštva da ispita kako je došlo do tragedije na Filozofskom fakulteu i ko je za to odgovoran.
Božović je nerevaziđen u lukavosti, nema mu ravnog.
Naravno da nije cilj emancipacija CG nego preuzimanje i teheranizacija, što ide po planu.
I nije čudo da Srbi (i ostali) znaju što im je nacionalni interes, nego što su Crnogorci najgluplja nacija pod kapom nebeskom….
S obzirom da vas je Broz izmislio 48. Drkretom Blaza Jovanovica. Slazem se u potpunosti s tobom
Leonidas, dogovori se sa popovima više oko godine “izmišljanja” crnogorske nacije, čas je Lenjin, čas je Sraljin, pa fašisti, pa Đilas, pa Tito…. Ne zna vam se nikada reda, doduše i nije nikad!!
Nemam se ja sta dogovarati sa bilo kim fakat je da je Crnogorska nacija kao Bosnjacka i Makedonska izmisljena pod Brozom koji je naravno bravio o bratstvu i jedinstvu a stvarao hibridne nacije. Za ove kavazi intelektualce ovdje mogu samo reci da je Božović bio najbolji ucenik Niksicke gimnazije kao i doktorant u Americi.
Naravno da smo najgluplji pa mi ne damo Njegošu da se obnovi Kapela ona prva, koju je sam sebi nacrtao, da ne idemo dalje…
Kada će autor napisati nešto o Srbiji, Srbima i SPC? Stvarno, dugo nije pisao o tome.
a svane zora, odmah o srbima ni da smo pod Otomanskim carstvom 😂😂
Jos gore Mika od turaka-al ako narod neces svoju drzavu no da nosi torbe po srbiji ka general vukotic eto im ga
Ljaljo Vidji do mora glavu da skvasis za vikend, biće lijepo vrijeme