Kolumne

Dr Čedomir Bogićević prometej crnogorskog kulturnog identiteta

Čedomir Bogićević

Piše,
Božidar Proročić

Crna Gora kao država kroz svoju dugu i bogatu istoriju dala je mnogobrojne naučnike, istraživače, pravnike, pisce, pjesnike, državnike, vladare koji su ostavili svoj izuzetan stvaralački opus i trag na crnogorskoj društvenoj, kulturnoj, istorijskoj i političkoj mapi. Jedan od takvih izuzetnih poslenika javne riječi koji i danas u svojoj sedmoj deceniji stvara je dr Čedomir Bogćević. Bogata bibliografija ovog naučnika, pravnika, istoričara, filozofa na najljepši način odslikava nam svu intelektulanu snagu ovog erudite prometejskog duha i veličinu njegove filozofske misli.

Čedomir Bogićević rođen je 07. 12. 1950. godine u selu Bogićevići, Danilovgrad. Osnovno školovanje završava u Slapu na Zeti, gimnaziju u Titogradu (1970) a Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu 1984, na kojem je, nakon poslijediplomskih studija stekao magistraturu i odbranio doktorsku disertaciju u oblasti pravnih nauka. Pravosudni ispit položio je 1981.

Objavio je 20 knjiga i preko 250 naučnih i stručnih članaka, ogleda, rasprava i studija iz filozofije prava, opšte pravne teorije, socijalne filozofije, crnogorske državno-pravne istorije, velikog broja posebnih pravnih oblasti, kao i veliki broj publicističkih radova, eseja, prikaza, recenzija i komentara iz oblasti nauke, etike, kulture, književnosti, sociologije i tradicije. Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa za pravnu teoriju i praksu “Pravni zbornik” (1994-2004) Udruženja pravnika Crne Gore, jednog od rijetkih strukovnih organizacija NVO sektora koji ima osamdesetogodišnju tradiciju, a koje je odigralo veliku državotvornu ulogu u promociji konstitucionalne, jurističke I filozofsko-pravne kulture crnogorske nezavisnosti.

Bio je potpredśednik Udruženja pravnika Crne Gore i clan najviše ex – jugoslovenske asocijacije u oblasti pravne nauke I struke, te istovremeno član rukovodnih tijela mnogih specijalističkih asocijacija iz različitih oblasti jurističke kulture na eks jugoslovenskom nivou u oblasti filozofije prava, sociologije prava, radnog prava, socijalnog prava, privrednog prava I drugih. Član je mnogih redakcija, naučnih časopisa i druge periodike u oblasti društvenih i humanističkih nauka, te član savjeta mnogih pravnih fakulteta i drugih humanističkih studija.

Završio Pješadijsku školu rezervnih oficira i specijalistički studij – Međunarodno humanitarno pravo, kao i brojna specijalistička usavršavanja u oblasti praktične jurisprudencije u organizaciji Savjeta Evrope i Američkog udruženja pravnika (ABA), a bio je naučni predstavnik Crne Gore na Međunardnoj naučnoj konferenciji u Vašingtonu 2002. godine na temu Komunikacije i ljudska prava – kojom prilikom je imao čast da pośeti Vrhovni sud SAD. Povodom šezdesetog rođendana (2011) Nacionalna biblioteka Crne Gore, na Cetinju, priredila mu Biobibliografiju (autori: M. Milović i V. Tatar) koja je u tom trenutku brojala 730 bibliografskih jedinica. Član je Matice Crnogorske – đe je bio član Suda časti, Matice Muslimanske, član Odbora za pravne i političke nauke CANU, član Senata DANU, počasni clan Crnogorske asocijacije “Korijeni”.

Za ovu priliku izdvajamo: Pravo na slobodu, Institucije službeničkog prava, Država i sloboda rada, Pravo socijalne integracije, Heroida crnogorska – prilozi crnogorskoj državno pravnoj istoriji, Istorija crnogroskog sudstva, Crnogorski istorijski-pravni rječnik (nagradu Izdavački poduhvat na Međunarodnom sajmu knjiga u Podgorici, 2010.), Petar II Petrović Njegoš kao državnik i državni reformator (I svezak) – Njegoševa filozofija pravde (II svezak) i Sula Radov – Evropski racionalizam i crnogorsko običajno pravo. Zajedno je ukoautorstvu s akademikom Vukićem Pulevićem sačinio mogorafiju retrospektivne naučno-kulturne uzajmnosti Crna Gora i Hrvatska kroz galerijsku povjesnicu likova, a sa prof. dr Ristom Kilibardom knjigu Crna Gora – sa sobom. Biran za predavača na Univerzitetu Crne Gore – Fakultet dramskih umjetnosti I Ekonomski fakultet. Učesnik je i podnosilac referata na mnogim međunarodnim i nacionalnim naučnim konferencijama, simpozijumima i savjetovanjima.

Govori ruski i italijanski. Odlikovan Medaljom rada Predsjedništva SFRJ, Nagradom Deveti decembar Opštine Danilovgrad, Poveljom Udruženja pravnika Crne Gore i najvišom naučnom nagradom ove strukovne organizacije – Nagrada akademik “Mijat Šuković”,, koja se dodjeljuje jednom u pet godina i koja po značaju ravna nacionalnoj državnoj nagradi u oblasti struke. Između ostalih dužnosti bio je savjetnik Suda udruženog rada Crne Gore, sudija Osnovnog suda udruženog rada u Titogradu, sekretar za društvene djelatnosti Titograda, zamjenik, a potom savjetnik ministra rada i socijalne politike, sekretar Ministarstva Pravde (1995-1997) đe je pokrenuo inicijativu za obilježavanje 200-godišnjice prvog pisanog pravnog spomenika ,,Stega” I bitaka na Martinićima i Krusima (1796-1996) što je bio vjetar u jedra crnogorske nezavisnosti, i sudija Vrhovnog suda Crne Gore, sa koje pozicije po svom zahtjevu odlazi tri godine u prijevremenu mirovinu.

Antičkih i filozofskih crnogorskih fenomena koji su u vremenu svoga nastanka i djelovanja bili u civilizacijskom smislu čak i ispred rješenja u mnogim velikim evropkim državama.

Dr Čedomir Bogićević i danas u vremenu kada se Crna Gora nalazi na putu evropskih integracija predstavlja izuzetnog stvaraoca čijom zaslugom i naučnim radovima smo bliže Evropi a samim tim i nacionalnom crnogorskom identitetu. Od mnoštva naučnih radova i publikacija posebno izdvajam knjigu dr Čedomira Bogićevića posvećenu Petru II Petroviću Njegošu – “Petar II Petrović Njegoš kao državnik i reformator ” i “Njegoševa filozofija pravde.” U ovim svojim djelima dr Bogićević na izuzetan naučno-istraživački način prezentuje ulogu Njegoša u stvaranju i formiranju savremene (moderne) crnogorske države ali prezentuje i snagu njegove filozofsko-etičke misli vremena u kom je živio. Takođe treba posebno istaći i ,,Crnogorski pravno istorijski rječnik” prvi i jedini takve vrste kod nas kapitalno djelo i plod višedecenijskog rada.

Knjiga „Istorija crnogorskog sudstva” dr Čedomira Bogićevića objavljena je na Dan crnogorskog sudstva, a pisana je u čast 211 godina od donošenja Zakonika Obščega Crnogorskoga i Brdskog i obrazovanja prvog centralnog državnog suda – Praviteljstva suda Crnogorskoga i Brdskoga, te 130 godina od Velikih državnih reformi i osnivanja Velikoga Suda.

“Istorija crnogorskog sudstva, kao najljepši dragulj državno-pravne istorije, čini zlatnu granu semantičkog bića crnogorskog duha izraslu na pravdi i pravici, mudroj I zadatoj riječi, bistroj pameti, poštenom i hrabrom srcu, što oblikovaše čudesne i jedinstvene čojske zakone, zasnovane na ljudskom dostojanstvu i u adete crnih brda upisaše regule kojima pravo iz morala proističe”, zapisao je dr Bogićević.

Pisati o nauci je, sa jezičke, filozofske, i stilske misli je izuzetno teško dr Bogićević je to u svojim djelima uspio poput poznatih naučnika (Ričarda Dokinsa ili recimo Karla Sejgana). On se u svojim djelima obraća ne samo čitaocu već ljudima koji su inteligentni, ali i istručni u nekim drugim naučnim disciplinama. Ovakavi naučni pristup je sami spoj između naučnika i šire publike.

Autorova pravna, naučna, istorijska, filozofska vizura je jeinstvena autentična. Bogićević nam u svojim djelima objašnjava suštinske ideje izložene u svakom od tih djela, opisuje kako su nastala, kao i njihovo mjesto i ulogu i značaj u okviru pravne, istorijske ali i filozofske tradicije, i misli I sve to povezuje sa životom i mišljenjem samog pisca. Apsolutna i nesporna karakteristika radova Bogićevića je njegova suštinska potreba da, prepuštajući činjenice nauci, uvjek govori o čovjeku i njegovim vrijednostima kroz prizmu naučne misli. Postoji puna srazmjernost između naučnikovog životnog iskustva i psihološko-filozofske istančanosti koja ga krasi. Njegov naučni opseg je “teški put” na samo-otkrivanje i samopotvrđivanje individualnosti, istovremeno težeći integralnom sagledavanju svijeta.

U knjigama su prezentovani visoka stilska vrijednost nauke, prava, istorije, filozofije i jezika, precizna emocija, analitička misao koja je povezana sa autentičnim crnogorskim identitetom i njegovo razvijanje kroz ukupan istorijski proces.

Dr Čedomir Bogićević će i dalje istrajavati da daje svoj ukupan doprinos nauci i biti jedan od nespornih autoriteta savremene crnogrske misli i njenog (crnogorskog) istoriskog bića.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
expert123
Gost
expert123

Veoma veliki intelektualac i erudita , dobro bi bilo da ima jos vise takvih stvaralaca.

Bajo Stanisic
Gost
Bajo Stanisic

Ovaj se satra od postenja pisuci o Crnogorskom Srbstvu no dje sve ih nalazite znalise

Dama
Gost
Dama

Želim da kažem izuzetan čovjek naučnik i gospodin. Pripada onim stvaraocima i ljudima kojih je svakim danom sve manje nažalost

Punisa Racic
Gost
Punisa Racic

Jeli ovo onaj te rece samo amerikanci,albanci i crnokorci nijesu nikad porobljeni bili….ahaaaaaaaa

Anonimus
Gost
Anonimus

Pravi covjek i humanista!

Pravednik
Gost
Pravednik

U vremenima kada su velika iskušenja pred nama dobro bi bilo posavjetovati se sa ovakvim umovima.No čini mi se da smo previše sujetni da priznamo i nečije uspjehe ali i nečiji kvalitet.Živio nam Čedo još mnogo ljeta

Udruženi rad
Gost
Udruženi rad

Klasični predstavnik socijalističke samoupravne škole , koji naravno u svom površnom znanju kao i svi slični,završi u nacionalizmu. Crna Gora danas zapravo ima strašan fenomen-ćutanje pravih intelektualaca. Neprirodno za Crnogorce.

Marko
Gost
Marko

Bozo u akciji 😂 jadan li si

Filozof
Gost
Filozof

Dr. Čedo Bogićević je nažalost zaboravljen najviše od onih kojima je on lično pomogao. Ali to smo mi to pokazuje surovu realnost crnogorske zbilje. Njegova ljudskost i veličina koju ima i koju nosi u sebi su posebne. Drago mi je da ga se makar neko sjetio i posjetio nas na ono što je uradio i dao Crnoj Gori bez ikakvog… Više »

Ekstrem
Gost
Ekstrem

Drago mi je da pročitam tekst o mom prijatelju mislim ko je ikada imao sa njim kontakt ali i bilo koji vid saradnje na naučnim poljima da zna o kakvom se intelektualcu radi.

Mira
Gost
Mira

Prorocicu ti li si opet?

Crnogorac
Gost
Crnogorac

Moram priznati da bi se o poštovanom profesoru moglo još napisati kao nekadašnji njegov saradnik moram priznati da je on izuzetan intelektualac koji je uvjek nesebično pomagao i podržavao mlade kolege. Njegova harozma je ono što ga krasi.

Dragan. B
Gost
Dragan. B

Jedan od velikana u borbi za crnogorski identitet

zak
Gost
zak

Gospodin Bogicevic zasluzni Crnogorac kojemu se treba diviti

Avro
Gost
Avro

Dukljanska posla!!!

bane
Gost
bane

Koliko ima kontinenata sveznalice?

Anonimus
Gost
Anonimus

Ne lupetaj

Send this to a friend