Kolumne O ISTORIJATU IMOVINSKO-PRAVNOG STATUSA CETINJSKOG MANASTIRA (I)

Podignut 1484. godine, rušen i obnavljan, uvijek crnogorski

Piše: mr Novak Adžić

Novak Adžić

Istorijski i pravno posmatrano i analizirano, činjenica je da je u prošlosti država Crna Gora sagradila i ponovo, nakon rušenja, podizala i više puta obnavljala Cetinjski manastir, u kome je nekoliko vjekova bilo središte i sjedište državne, svjetovne, političke, ali i duhovne, vjerske, mitropolitske vlasti samostalne (autokefalne) Crnogorske pravoslavne crkve (Crnogorske mitropolije, Pravoslavne crkve u Crnoj Gori).

U Cetinjskom manastiru su stolovali brojni crnogorski mitropoliti, koji su predstavljali istodobno i državnu (sekularnu) i crkvenu vlast u Crnoj Gori i to dugo vremena. Cetinjski manastir bio je i viševjekovno sjedište autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve, njenih episkopa, mitropolita, arhimandrita i dr. i u njemu su stoljećima služili i obavljali vjerske obrede sveštenstvo i monaštvo Crnogorske crkve.

IVAN CRNOJEVIĆ

Svjetovni, državni, crnogorski (zetski) vladar Ivan Crnojević je bio osnivač (ktitor) Cetinjskog manastira, koga je podigao, odnosno sagradio na Cetinju u periodu 1483-1484. godine. On je, dakle, zadužbina Ivana Crnojevića, posvećen Svetoj Bogorodici. U Osnivačkoj povelji (Hrisovulji) Cetinjskog manastira od 4. januara 1485. godine gospodara Ivana Crnojevića, koji je bio osnivač samostalne Crnogorske/Zetske) mitropolije, odnosno autokefalne Crnogorske crkve, kaže se:

“I ogradih hram u mjestu koje se zove Cetinje u slavu u hvalu te Gospođe i Majke Božje, u ime Njezina Roždestva. I napravih pri njemu manastir za upokojenje monaha i nazvah ga Mitropolijom zetskom, ako bude ugodno milostivoj Gospođi. I postavili tu mitropolita zetskoga kir Visariona, koji je bio u to vrijeme, da vlada svim a poslijed njega [njegovi] nasljednici”.

Iz Osnivačke povelje Ivana Crnojevića jasno se vidi da je on, odnosno ondašnja crnogorska državna vlast na čelu sa njim ogradila, podigla, napravila Cetinjski manastir, a u njemu je Ivan Crnojević postavio za crnogorskog mitropolita Visariona i za zamjenika mu episkopa (vikara) Vavilu da upravljaju kako Crnogorskom mitropolijom (Crnogorskom crkvom), tako i za crkvene potrebe imovinom Cetinjskog manastira, koja mu je Poveljom Ivana Crnojevića dodijeljena u posjed i koju je Manastir koristio kao sopstvenu imovinu. U Povelji Ivana Crnojevića je određeno precizno što je sve spadalo tada u crkvenu imovinu u manastirskom posjedu.

Cetinjski manastir je Ivan Crnojević nakon podizanja opskrbio značajnim pokretnim dobrima, darovima i nepokretnom imovinom u cetinjskom polju. Cetinjski manastir je bio dugo vremena, vjekovima potom, nelični imalac (imaonik, posjednik, vlasnik) nepokretne imovine, koja mu je dodijeljena za crkvene potrebe i djelovanje, a njome je vjekovima upravljala crkvena vlast Manastira, odnosno episkopat Crnogorske pravoslavne crkve (Zetske mitropolije, Crnogorske mitropolije, Cetinjske mitropolije, Pravoslavne crkve u Crnoj Gori), čije je sjedište bilo upravo u Cetinjskom manastiru. Dakle, Crnogorska crkva je vjekovima bila držalac, korisnik Cetinjskog manastira i pokretne i nepokretne imovine, koja je bila u posjedu, imaoništvu, vlasništvu, kako u cetinjskom polju, tako i u okolini Cetinja, samog Manastira.

NOVI MANASTIR

Cetinjski manastir, podignut od strane zetskog/crnogorskog gospodara Ivana Crnojevića, srušen je 1692. godi ne tokom ratnog sukoba Crnogoraca sa turskom vojskom vezira Sulejmana-paše Bušatlije. Tada je najprije miniran od strane mletačke vojne posade koja se nalazila u njemu, a razoren je, srušen od trupa turske (osmanske) vojske Sulejman-paše Bušatlije, koja je tada prodrla na Cetinje i opustošila ga. Nakon rušenja starog manastira Crnojevića na Ćipuru na Cetinju (tokom trajanja Morejskog rata 1692. godine), vladika Danilo Petrović-Njegoš, osnivač i rodonačelnik dinastije PetrovićNjegoš, koji se nalazio na čelu ondašnje Crne Gore i njene samostalne Crnogorske crkve, kao vodeći predstavnik svjetovne (državne) i crkvene vlasti, podigao je na Cetinju 1701-1704. godine novi manastir (Cetinjski manastir) “u koji ugrađuje arhitektonske elemente sa starog manastira Crnojevića, a vjerovatno i dvora… Novi Cetinjski manastir 1712. godine razaraju Turci, da bi ga 1724. godine obnovio vladika Danilo, tako je i dalje vjersko i političko sjedište Cme Gore”. (Dr ČedomirMarković i Dr Rajko Vujičić, “Spomenici kulture Cme Gore” Novi Sad-Cetinje, 1997, str. 403).

Dakle, novi Cetinjski manastir, nakon razaranja 1692. godine, ponovo podiže državna vlast Crne Gore, odnosno država Crna Gora na čelu sa vladikom Danilom PetrovićemNjegošem, koji je bio i stvarni, faktički poglavar nezavisne (suštinski) autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve, a koga je na mitropolijski tron, kao i njegove prethodnike i nasljednike birao na Opštecrnogorskom zboru crnogorski narod.

Novi Cetinjski manastir zapaljen je i porušen u pohodu osmanskog komandanta Ahmet-paše 1712. godine na Cetinje, ali ga je, deset godina nakon novog osmanskog pohoda pod komandom Numan-paše Ćuprilića 1714. godine uspjela obnoviti ondašnja crnogorska državna i crkvena uprava u Crnoj Gori 1724. godine, na čelu sa vladikom Danilom. Posljednju pohara Cetinjski manastir doživio je prilikom vojnog pohoda turskog skadarskog vezira Mahmutpaše Bušatlije na Cetinje 1785. godine. Nakon toga, crnogorska država i njen prvak, poglavar autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve Petar I Petrović-Njegoš i organi crnogorske državne vlasti i crnogorski narod izvršiće novu obnovu Cetinjskog manastira.

U starom Cetinjskom manastiru (Ivana Crnojevića), podignutom 1484. godine, radila je crnogorska državna štamparija Crnojevića, a nekoliko vjekova kasnije u novoizgrađenom (na bliskoj lokaciji, đe je nekada bio dvor Ivana Crnojevića) i kasnije obnovljenom Cetinjskom manastiru, takođe je radila i nova državna crnogorska štamparija. Konkretno, u Cetinjskom manastiru je državna i mitropolitska vlast Crne Gore, na čelu sa Petrom II Petrovićem-Njegošem, 1834. godine otvorila školu, što je bilo od važnog značaja za razvoj prosvjete u Crnoj Gori. Iste godine (1834) u Cetinjskom manastiru je utemeljena i počela sa radom crnogorska nova državna štamparija, koja štampa školske i crkvene knjige, kao i prva Njegoševa književna djela, ali od 1835. i prvi državni crnogorski kalendar “Grlica”.

MANASTIRI U KNJAŽEVINI

Cetinjski manastir, kojim je upravljala vjekovima Crnogorska pravoslavna crkva, bio je dugo vremena u prošlosti značajan, feudalni, posjednik brojnih nepokretnosti, odnosno imanja na Cetinju i u okolini, ali će vremenom, postepeno, zbog promijenjenih istorijskih, društveno-političkih, ekonomskih, pravnih i drugih okolnosti, te državnog interesa Crne Gore i razvoja državne prijestonice-grada Cetinja itd. on gubiti veliki dio svojih ranijih, nekadašnjih feudalnih posjeda Prema pisanju lista “Crnogorac” Cetinje, br. 29, od 7. avgusta 1871. godine (str. 2), u tekstu pod naslovom “Crnogorski manastiri” navodi se da je na crnogorskoj teritoriji, u tadašnjim granicama Knjaževine Crne Gore, bilo 11 manastira i da su oni bili jedan od značajnih ekonomskih izvora “narodnog blaga”, odnosno novčanih i drugih materijalnih prihoda, koji su neko vrijeme i nerijetko (zloupotrebljavani na neprihvatljiv način za državu, pa je ona odlučila da jasno i precizno uredi način upravljanja i korišćenja tih dobara.

Naime, u tom članku se veli, između ostalog, i ovo: “U sadanjim granicama Kneževine Crne Gore ima na broju 11 manastira i to: Cetinjski, Dobrska ćelija, Brčele, Oštrog, Ždrebanik, Piperska ćelija, Duga, Morača, Bijela, Podmalinsko i Župski manastir. Od ovijeh najglavniji i najvažniji po dohocima jestu: Ostroški, Cetinjski i Morački; a manje važni i po veoma neznatnim prihodima broje se: Dobrska ćelija, Brčele, Duga i Pod-malinsko. Ostalijeh pak godišnji dohoci mogu ii’ ne mogu hiljadu forinta iznijeti” (navedeni tekst iz lista “Crnogorac”).

U tekstu se dalje potencira i to da je postojala, izuzimajući Cetinjski manastir, “hrđava uprava po našijem manastirima”, te da bi se to izmijenilo, i sa stanovišta potrebe države i društva, uredilo korišćenje “narodnim blagom”, državna, sekularna, vlast je odlučila da ri ješi taj problem i reguliše ga tako da od manastira i manastirskih prihoda treba da ima koristi narod, a ne samo pojedinci ili druge manje grupe, što je do tada to bila jako izražena praksa.

U tom smislu list “Crnogorac” svjedoči: “Pošto su manastiri imali tako velike dohotke a samo nekolicina iste uživali, to sadašnji gospodar Crne Gore namisli tome kraj učiniti. Još 1864. godine izda naredbu da se izmjeri i popiše zemljasvihmanastira, đe je bila loša uprava pa da se zemlja da narodu pod zakup, a kaluđerima odsjekom godišnja plata. Taj prvi opit pokaže se jako dobar i koristan, pošto se na Cvijeti 1868. godine na skupštini učini ona velekoristna reforma, đe se između ostalog sva uprava crkvena i prosvjetna preda u ruke mitropolitu pod nadzorom kneza i senata, te iste jeseni krenu sadanji preosvešteni gosp. Mitropolit na čelu jedne komisije sa tom cijelji, da popišu sva pokretna i nepokretna dobra manastirska po državi, da svu zemlju dadu narodu pod zakup, a stanovnicima manastirskijem odsijeku godišnju platu i po nešto zemlje u blizini za kuhinske potrebe. Po povratku višepomenute komisije vidilo se iz protokolada dohoci svijeh manastira godišnje mogu iznijeti, pošto se trošak odbije, u najmanju ruku Deset hiljada for. u srebru…” (Ibidem).

U istom tekstu se, pored ostalog, konstatuje da je državna vlast naredila crkvenoj upravi da se prihodi od manastira i manastirskih dobara upotrijebe tako da se “plaćaju narodni učitelji i izdržavaju škole, kojih broji danas Cma Gora 35”. (Ibidem).

Nakon toga, list “Crnogorac” piše da je Uredba državne vlasti Knjaževine Crne Gore imala snažno dejstvo u primjeni, te da je od toga korist ostvarila kako personalna uprava i služba postojećih manastira, koja je od ostvarenih prihoda dobijala platu, ali da je, takođe, od njene primjene materijalnu i duhovnu korist ostvario i narod i crnogorska prosvjeta. U tom smislu veli se u tom članku iz “Crnogorca” sljedeće: “Dobiveno je dalje za narod koji je podigao te svete kuće to, što mu se jedno dvije hiljade sinova vaspitava i njihov učitelj plaća, te tijem prišteđuje ono što bi inače sam od svojih usta otkidao podmirujući učitelje i šaljući svoju djecu na stranu. Pa na pošljetku dobili su i sami manastiri…” (Ibidem).

U pravno-istorijskoj analizi navedenog istorijskog izvora, smatramo da je relevantno istaći:

Najprije, u vrijeme pisanja ovog teksta u listu “Crnogorac” (1871) u Crnoj Gori postojala je državna crkva i to je bila Crnogorska pravoslavna crkva, a tada Srpske pravoslavne crkve nije bilo u Crnoj Gori. Tadašnja Crnogorska crkva bila je pravno i faktički zavisna i podređena državnoj vlasti Knjaževine Crne Gore i njenom sekularnom zakonodavstvu, a svoju autonomiju imala je u kanonskim unutrašnjim crkvenim nadležnostima.

Drugo, ovaj istorijski izvor nam svjedoči o tome da je uprava i korišćenje manastirskih dobara i imovine bilo u nadležnosti crkve, za njene potrebe i za potrebe države Crne Gore i njenog naroda, a da je svojina bila države, tj. Knjaževine Crne Gore, odnosno vrhovnih organa njene tadašnje sekularne vlasti: Knjaza Gospodara i Crnogorskog senata, odnosno, Vlade, kao i Narodne skupštine.

Treće, iz ovog dokumenta jasno proizilazi da državna vlast, sekularnim aktima i naredbama, nalaže crkvenoj upravi da manastirsku imovinu da u zakup, radi opšteg narodnog dobra i koristi je namjenski u te svrhe, što znači da tada crkva nije imala svojinsko pravo, jer titular prava svojine samostalno može, bez pitanja bilo koga (više instancije), ako je vlasnik istog, u skladu sa zakonskim normama, dati pokretnu i nepokretnu stvar u zakup.

(Autor je pravnik i istoričar, doktorand istorijskih nauka)

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Blažo 🇲🇪
Gost
Blažo 🇲🇪

Vi ne znate ni lepo da izmisli te istoriju. Zetska mitropolija (CPC) HAHAHA pa je u zagradi nazovete kako vam odgovara. Pametnom dosta!

DomMontenegro
Gost
DomMontenegro

To Adzicu doktore!

poliglota
Gost
poliglota

Crnogorci, 5-og svi u majce sv petra cetinjskog, sv vasilija ostroškog, sv vladimira dukljanskog, sv ivana zetskog i ostalih cg svetaca!

Crnogorka
Gost
Crnogorka

Svi su se deklarisali kao Srbi

Miha CG
Gost
Miha CG

To ti je to..
I mom djedu je njegov otac pricao ovu istimu i djed mom ocu i tako ce i bit.. nisu izmislili moji djedovi i pradjedovi i cukundjedovi.. bice opet kako je na ppcetku bilo..eto su ga palili pa dizali opet rusili pa zidali otimali pa cemo ga i vratit.

Dado
Gost
Dado

I ostaće Crnogorski.Svidjelo se to nekome ili ne

Miro
Gost
Miro

Sa Adzicom se ne slazu samo oni sto lakse piju lazi i vrazbine od istine. On samo i uvijek u svom prikazu dokazuje da su crkve i manastiri vlasnistvo CRNE GORE a ne Srbije.

Techno Pop
Gost
Techno Pop

Ivan Crnojević je bio katolik, gospar (obožavalac Gospe), tako da samo ta činjenica govori da se SPC tu ne može baštiniti.

Fendi
Gost
Fendi

Ali može Milo i Miraš, tačno tako. Ti mogu svuđe

Techno Pop
Gost
Techno Pop

Milo koliko je poznato nema nikakvih pretenzija na vjerske položaje, a padre Mikele je isto gospar, služio u Italiji dugo, što ne bi mogao. 🙂

Hogar
Gost
Hogar

Da se nadovežem na tvoj komentar tekstom iz dokumenta,tridesetak godina starijeg od Cetinjskog manastira. #Na početku dokumenta od 6. septembra 1455. godine piše: „U ime Oca, Sina i Duha svetoga, amin. Neka je znano svakoj osobi koja vidi i razumije ovaj dokument: kako dođe u manastir Svetoga Nikole na Vranjini gospodin Zuan Bolani, providur mnogopoštovane Sinjorije mletačke, i tu dođe… Više »

Roki
Gost
Roki

Eno nije, vele, no srpski, i od prije Hrista.

Lipovo
Gost
Lipovo

Ovo je tekst za one koji imaju bar srednju školsku spremu!

Lovcenska
Gost
Lovcenska

A testiraju ih oni bez skole ili sanosnovnom koju su vanredno zavrsili ! Fakultetski obrazovane ne interesuju ni velji srbi ni velji crnogorci !

🇲🇪Bernini🇲🇪
Gost
🇲🇪Bernini🇲🇪

Bez potrebe za dodatnim komentarom, sve je rečeno!

Fendi
Gost
Fendi

Bio je i biće Crnogorski ali ne i Dps i Miraša.
Nađte da li je ikad bio u Vlasništvo Đukanovića, e neće ni sad.. U njemu je bio i sad je Crnogorski Mitropolit

Djuro
Gost
Djuro

Nije istina.
Crnogorski Mitropolit ne može da uđe u Manastir.
A uće brzih dana ,i nikad više četnici neće uć’ u naše bogomolje.
Imate svoje i niko vam ih ne brani.

Realno
Gost
Realno

Potpisujete se jednom skupljom markom ,,fendi” a zvučite jako jeftino

a eee
Gost
a eee

ne znam što ne ideš na onaj kvaziportal in4SS , tamo će ti proci bljuvotine, “Fendy”

Todor
Gost
Todor

e ako ti je ovakva istorijsko-pravna elaboracija, onda nema brige za dokazivanje prisustva srpske crkve u cg

a eee
Gost
a eee

ma, jok, sve je srbsko do Tokija, “breee”

Joki
Gost
Joki

Malo si prećero sa ovim u zagradama!

Srbo
Gost
Srbo

Svi manastiri i njihovi sveci se slave u SPC tj. MCP tako da ne vidim poentu teksta sem ako neće neko da 90% pravoslavnih Crnogoraca na silu pređe u CPC i pod okrilje Miraša . Ne reče Adžić ko je u zadnjih 100 godina obnovio sve bogomolje u Crnoj Gori a naročito zadnjih 30 godina. Pozivati se na Njegoša a… Više »

Crnogorka🇲🇪
Gost
Crnogorka🇲🇪

Moraćete vratiti sve što je naše. I ne mlati sa tim brojkama. Života ti.

Srbo
Gost
Srbo

Pa kolilo je vjernika MCP a koliko CPC?
Uputi me da znadem po tebi

Lipovo
Gost
Lipovo

Ne prećeruj! Bogomolje u CG su , uglavnom, gradili mještani – seljani tih naselja i sela. Još ima živih da ovo posvjedoče za period koji ti navodiš.

marius
Gost
marius

Pa svaki okupatora kad nešto okupira, počne da nešto čini. Tako je i SPC pošto je okupira crkve i manastire počeo s njihovim renoviranjem.

Dolina Bogova
Gost
Dolina Bogova

Takodje i one 600 CG svetinja sto SPC upisa na sebe isto smo mi CG podigli niko vise , a to sto je Amfilohije obnavljao jes upisujuci u katastar sa CPC na SPC SOTONA .

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Znaju to srbi,zato se risto nije ukopo tu.

King Henry
Gost
King Henry

Vazda bio.

Neko
Gost
Neko

Ne citam vise ovaj fasisticki portal koji je smisao postojanja samo da huska i da siri srbomrznju. Zbogom

Zvizdan
Gost
Zvizdan

Pa sto komentarises kad ne citas

Djuro
Gost
Djuro

Kao prvo to je laž ,a drugo nije fašistički a ni četnički tako da stvarno nemaš rašta gubit vrijeme na cdm. Nema tvojih idola ovdje.

Nemoj ići sa portala molimo te ….😢😢😢😢😭😭😭😭😭😭😭😭

King Henry
Gost
King Henry

Putuj igumane

amo
Gost
amo

Sretan ti put za Serbiju,tebi i svima što tako misle.Ovo je portal koji piše istinu,a istina boli.Samo naprijed CDM i ne brišite mi komentare jer su itiniti.

Cgmoj
Gost
Cgmoj

A tvoja mrznja prema svemu sto nije srbadisko..aj imas ovih tvojih portala pa medju stado napasi tu svoju otuznu i siromasnu dusu

Pege cege
Gost
Pege cege

CPC je nevladina organizacija sa nevladinim popovima koje niko ne priznaje u svijet..i vise ste dosadili bogu i narodu…preko 85 posto naroda podrzava SPC pod okriljem MPC koju priznaje i uvazava cijeli svijet

King Henry
Gost
King Henry

Hahahagaggaga koji to svijet ??? Ne smirgla vas niko 2%

Expert
Gost
Expert

I srbi a posebno Srbijanci su veoma pohlepan naroda ,zato I ne znaju ISTORIJi a mozda hoce I da je zaborave

Barski
Gost
Barski

Kad je Ivan Crnojevic zivio Crna Gora nije ni postijala. Cetinjski manastir je stariji od Crne Gore i iz njega se ista i rodila. Ko ne vjeruje neka provjeri.
Takva vam je svaka istina.

Janus
Gost
Janus

Barski, čitaš li pažljivo tekst? Adžić je naveo Zeta/Crna Gora da bi naglasio istorijski slijed država na ovom prostoru.
Ali za to ne komentarišeš ništa o tome što piše u povelji (naročito o autokefalnosti crkve).

Milić
Gost
Milić

Sve istina g.Adziću…Što nam je bolje od toga kad ovi iz prošle vlasti nijesu ništa uradili da bi to ,i sve ostalo,postavili kako treba za tolike godine, nego su samo svoj interes gledali i doveli do ovoga da se sad između sebe glođemo

Lovac
Gost
Lovac

Mitropoliom,, ZETSKOM”

Ponos
Gost
Ponos

Ma nije on je srpski ko sto je sve srpsko dje god je srpskanoga krovila

Barski
Gost
Barski

Tancno, evo sve da ne znamo nista o isoriji i da smo dozivjeli kolektivnu amneziju i dalje pricamo srpskim jezikom i to je cijenica koju vi mrzite, ali ne mozete nista protiv nje. Narodi se dijele po jeziku. Kada cujes Njemca da prica ne pitas se je li Bavarac, Svaba, Ostris… za ostale narode je on Njemac. Sad je najveca… Više »

Ivi
Gost
Ivi

Upravo tako, ljudi koji žive u Njemačkoj, od Hamburga do Minhena, pripadaju njemačkoj naciji. Isto tako, svi ljudi koji žive u Crnoj Gori, bilo da su u Pljevljima ili Baru, pripadaju crnogorskoj naciji. Osim ako ne misliš da ovo nije Crna Gora, nego Srbija. Reci pravo mali mravu. Što se etničke pripadnosti tiče, dokaži da su ljudi u Leskovcu, oni… Više »

Lana
Gost
Lana

Jeste isti, ali nije srpski više no crnogirski

Janus
Gost
Janus

Pa što s tim? Stvaranje jezika počiva na volji jedog naroda da jezik nazove onako kako želi. Imaš u okviru Italije jezike koji nemaju veze sa italijanskim (npr. Sardski, kojeg Italijanska država priznaje kao poseban jezik). Osim toga mi govorimo štokavicom a ne štakavicom. A postoji i problem sa analogijom koju si naveo: niko Bavarcu ne spori pravo da se… Više »

virsla
Gost
virsla

bar je inace tursko ime grada

ma. eee
Gost
ma. eee

ovome Barskome istorija počinje od Vuka iz Tršića….haha, grehotica

Send this to a friend