Djeca

Šta raditi kada djeci curi krv iz nosa?

Pojava krvi iz nosa djeteta uglavnom zabrine roditelje, ali razloga za strah najčešće nema.

Uglavnom do epistakse dolazi uslijed male trauma sluznice nosa zbog guranja prstića ili predmeta u nos.

Drugi najčešći razlog, pogotovo u zimskim mjesecima, jesu virusne infekcije gornjih respiratornih puteva, pišu Večernje novosti.

Epistaksa se najčešće dešava kod infekcija virusom gripa i adenovirusima, koji oštećuju sluznicu nosa, a samim tim mali krvni sudovi postaju osjetljivi na minimalnu traumu koju uzrokuje kijanje i često brisanje nosića.

Krvarenje iz nosa kod djece najčešće je u uzrastu od dve do 10 godina, ali može da se javi i kod beba.

Nekada su krvarenja iz nosa posljedica alergija, izlaganja toplom i suvom vazduhu ili povreda glave.

Kod djece se ne smije previdjeti mogućnost stranog tijela u nosu, a osim toga, određeni ljekovi koje je dijete dobijalo, takođe, mogu da dovedu do krvarenja. Izrazito rijetko u pitanju su krvarenja zbog poremećaja zgrušavanja krvi, vaskularnih malformacija ili izraslina u nosu.

Ukoliko djetetu ide krv iz nosa nemojte da mu zabacujete glavu, niti da ga ostavljate u ležećem položaju, jer se tad krv sliva niz ždrelo i dijete je guta. Podizanje ruku, takođe, nema nikakvog efekta, a umara dijete.

Ako može dijete bi trebalo lagano da izduva nosić, a maloj djeci pumpicom očistite nosić od zgrušane krvi ukoliko je ima. Potom lagano stegnite nozdrve, i držite nekoliko minuta.

Djeci starijoj od dvije godine možete u nos da ukapate vazokonstriktorne kapi (propisuju se za kijavicu ili curenje iz nosa), koje smanjuju prečnik krvnih sudova i zaustavljaju krvarenje. Kod mlađe djece koristite hipertoni rastvor morske soli.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Blagota Č
Gost
Blagota Č

Prvi nacin- Pritisnete prstom korijen nosa iznad usne.
Drugi nacin- malo zabacite glavu unazad i dlanom svoje ruke udarite kontrolisano po čelu tri puta. Ponoviti ako ne stane odmah.
Oba načina funkcionisu.
-Nema na čemu-

Send this to a friend