Ulazak u NATO snažan je udarac za Demokratsku partiju socijalista (DPS) i velika podrška budućim političkim promjenama u Crnoj Gori, smatra lider Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović.
On je u intervjuu agenciji MINA kazao da je NATO garant da se Crnoj Gori neće desiti isto što i Makedoniji.
„A to je da vlast, nakon što se suoči sa stvarnom voljom građana, ne želi da napusti svoje pozicije, spremna da izazove haos, pometnju pa i građanski rat ako treba. Naravno, sve to uz obavezno retoričko skrivanje iza nacionanih interesa“, rekao je Abazović.
Kako je naveo, pitanje NATO-a jeste velika i ozbiljna tema, ali je euforija splasnula dan-dva nakon odluke.
„Stavljanje ovog pitanja „po strani“ je zaista blagotvorno za naše društvo, i sada se moramo posvetiti drugim temama koje nas muče, a oko kojih postoji velika saglasnost unutar opozicije. Zato očekujem da se polako relaksiraju odnosi unutar Crne Gore“, kazao je Abazović.
Prema njegovim riječima, za građane je najvažnije da shvate da NATO sam po sebi nije cilj, već samo sredstvo za dostizanje cilja koji se ogleda u vladavini prava, nazavisnim institicijama, snažnoj borbi protiv korupcija na svim nivoima i depolitizaciji društva.
Do takvih promjena, smatra Abazović, može dovesti samo nova garnitura političara i drugačija vlast.
Na pitanje kako će članstvo u NATO uticati na saradnju opozicionih subjekata, imajući u vidu da je to jedno od glavnih pitanja koje ih je dijelilo, on je kazao da je to tema koja jeste izazivala podjele i nervozu, naročito zato što se njoj pristupalo tipično balkanski – puno emocija, a malo racionalnosti.
„Ali to je logična posljedica skromne političke kulture našeg društva. Sada moramo ući u narednu fazu i posvetiti se pitanjima oko kojih postoji saglasnost i konsenzus. Važno je da se posvetimo zajedničkom cilju, a to su slobodni izbori“, rekao je Abazović.
Oko toga, kako je naveo, nema razlike među opozicionim strakturama.
„Zato smatram da će prostor za saradnju biti sve veći, odnosno da je apsolviranje pitanja evro-atlantskih integracija dobra vijest za sve one koji čekaju stvarne promjene u Crnoj Gori, a loša za one koji koče demokratske promjene i manipulišu voljom građana“, kazao je Abazović.
On je rekao da bi to mogla biti šansa za opoziciju i da će završetek evro-atlantskog procesa značiti konačnu prekretnicu za vlast, ali i za opoziciju.
„Kriminalizovani DPS je najveći gubitnik u ovom procesu. Vlast gubi zadnju kartu sa kojom je manipulisala pred domaćom i međunarodnom javnošću, a opozicija šansu da se posveti intezivijoj saradnji, sa temom manje koja je opterećivale njene odnose“, precizirao je Abazović.
Na pitanje koliko je, nakon ulaska Crne Gore u NATO, realna mogućnost formiranja prelazne vlade, odnosno ulaska dijela opozicije u vlast, on je rekao da nekog dogovora mora biti, ali da ne očekuje da to bude prelazna vlada.
Abazović je podsjetio da je URA bila u Vladi izbornog povjerenja, ali je napustila nakon samo dva mjeseca zbog, kako je naveo, grubog kršenja Sporazuma od DPS-a.
On je istakao da sa DPS-om jednostavno nema više nikakvih aranžmana, „jer se radi o neozbiljnoj strukturi, duboko kriminalizovanoj i korumpiranoj, koja ne poštuje nikakve dogovore, i koja zna samo za golu silu“.
„Istina je da nekog dogovora mora biti, ali ne očekujem da to bude prelazna vlada. Nakon što dobijemo datum novih izbora, možemo početi razgovore oko izmjena izbornog zakonodavstva, ali sa DPS-om bilo kakva saradnja ne dolazi više u obzir“, poručio je Abazović.
Na pitanje kako komentarišete činjenicu da je opozicija, nakon bojkota nikšićkih izbora, odlučila da učestvuje na predstojećim u Herceg Novom, on je rekao da mu je žao zbog građana Nikšića, jer je, kako je naveo, siguran da bi opozicija tamo ostvarila veliku pobjedu.
„Ipak, u tom trenutku to je bio zajednički odgovor opozicije na političko uplitanje tužilaštva u izborni proces i želju da se na zadnji dan predaje izbornih lista izazovu političke tenzije i ponovo aktivira „državni udar“. Zato odluku o bojkotu podržavam i smatram ispravnom“, kazao je Abazović.
On je dodao da se u Nikšiću sve završilo sjeverno-korejskim scenariom „u kome je DPS pobijedio nevažeće listiće“.
„Za sada u Herceg Novom još nema naznaka „državnog udara“, pa je izvjesno da će to biti treći slobodan grad na primorju nakon 7. maja, a pobjeda opozicija biće dobra uvertira za ono što nas čeka na jesen i vjerovatno na proljeće“, smatra Abazović.
Upitan kako ocjenjuje generalno političku situaciju u Crnoj Gori, on je rekao da se država nalazi u političko-institucionalno-ekonomskom rasulu.
Kako je naveo, Crna Gora nije daleko od bankrota, nezaposlenost je na rekordnom nivou i svakodnevno raste, a pažnju trenutno zaokupljaju globalne ili regionalne teme.
„Ovakvo stanje ne smatram održivim i mislim da zemlja konačno mora napustiti ovu političku stranputicu, da mora da se okrene pomirenju, relanim problemima građana i ekonomskom zaokretu“, kazao je Abazović.
Mora se, smatra on, mijenjati i unaprjeđivati sistem obrazovanja, a naročito zdravstva.
„Sve to nemoguće je ostvariti bez promjena političke elite, iste one koja nas je dovele u sve navedene probleme i koja nema nikakav, ali baš nikakav plan kako da pomogne građanima“, istakao je Abazović.
Zato će, kako je kazao, pokret URA brzo izaći u javnost i iznijeti svoje stručne planove.
„Nove ideje za Crnu Goru, prevashodno za ekonomiju, obrazovanje i zdravstveni sistem“, dodao je Abazović.




Najveci demagog poslije Koprivice na politickoj sceni.Opet bi da mijenjaju,Izborni zakon ,smislite nesto ,recimo da se glasa u kupace,Becicevi mogu zadrzati kravate.
Dritane proslo je od cetvrtka 5 dana, je li ovo Milo u Spuz?
Još jedan protraćen politički potencijal. Moraš Dritane da imaš stav. Ili si za ili si protiv. Ako si za trebao si biti u Skupštini, ako si protiv, ispred. Već imamo Lekića i Bečića koji su za sve i nizašto.
Neucestvivanjem na istorijskoj sjednici Skupstine kad se donosila mozda i najveca odluka u istoriji Crne Gore, zadali ste svojoj partiji i njenom programu veoma bolan i smrtonosan udarac u smislu politickog postojanja. Takav zestok autogol ce se izucavati kao primjer politickog dilentalizma, nedostatak sluha, nesnalazenja i nesposobnosti
ko moze odgovoriti,zasto jedna mala drzava kao crna gora ima dvije skupstine ,jednu u podgoricu i jednu na cetinju?,to nema ni njemacka sa preko 80 milijuna stanovnika
@tschugo
to je pitanje svih pitanja i u vezi i sa gornim komentarom i sa tekstom.
Zemljo orvori se!!!!
Dritan je malo nervozan.
Da vam kazem nesto: Ni jedan od ovija novih politicara nista nije naucio od Mila koji je naravno doveo Crnu Goru u ove danasnje vode Nato EU samostalnost itd. Znaci realno pricano svi smo morali na neki nacin da se razvedemo od velike ljubavi Yugoslavije i normalno shodno tim vremenima moralo se ici onako kako vjetar duva i Milo je… Više »
Dritane , na pogrešnoj si strani , kao polu Albanac i polu Bošnjak , morao si to shvatiti ! Srbi u Crnoj Gori su tek sada konačno shvatili da je Crna Gora nezavisna država i na neće nikada više biti u savezu ( pod okupacijom ) sa Srbijom ali ni sa bilo kojom drugom državom !!
Kako loš politički potez ste napravili gospodine Abazoviću, pa “pucali ste sebi u koljeno”. Nijeste došli na najvažnije glasanje u skupštini zarad šićardžojskih i politikantskih interesa. Nego vidjećete odgovor glasača i uvjeriti se u ovo što vam pišem. Izgovor vam je u stilu:” Neću danas u partizana jer je počela kiša da pada”
Populistički i gubiš se moj Dritane. Do sada si više izgubio nego što si dobio. Koriste vas df na jedan i sdp na drugi način. Dozovi se !! ako već nije kasno.
Ocjene i procjene Abazovica su kontravezne i laicke sto nije neubicajeno za ovog nailazeceg i prolaznog .politicara.
Abazovic, je bio inicijator izbjegavanja glasanja o NATO I to ucjenom o izborima, nesvjesno iskreno pokazujuci koliko mu je do NATO stalo, ponasajuci se kao da u NATO ulazi DPS a ne Crna Gora. Abazovic je na ovakav perfidan nacin udovoljio svojim rusofilskim partnerima I na daleko gori nacin nego Ranko K. pokusao da ocuva imidz prozapadne stranke stojeci rame… Više »
Na primjer, evidentno je da je upravo DPS dao daleko najveci doprinos vracanju drzavnosti CG, ulasku u NATO kao i vodecoj poziciji u pristupu EU. Pitamo se, koja je logika da neko sebi zadaje snazan udarac? Koja je logika da neko “iskreno” podrzava ulazak u NATO ali nece da glasa za NATO?Koja je logika da neko ko “prozapadno” orijentisan je… Više »
Abazovic je dio takozvane politike “poslje istine”. “Logika tj racio je mrtav”. Ako se stvarnost ne slaze sa diletantskom,prevrtljivom,korumpiranom politikom jednog provincijalca, nema problema. Abazovic. Milacic I Medojevic su uvjereni da populacija Crne Gore niti ima pamcenje sto je bila prije dva dana, niti ima uzrocno posljedicno rezonovanje, nego prihvaca svakodnevne lazi, bizarne konstrukcije potrebne da bi se objasnila nelogicna,… Više »
Moj Dritane, nijeste dosli na jednu od najvaznijih sjednica u istoriji Crne Gore- to ce se pamtit!!! Rame uz rame stali ste sa DF brigadom koji jos nisu priznali drzavu! DRITANE, OVO JE NAJBOLJI AUTOGOL IKAD! A to ce vam pokazat biraci… Izdali ste iskrene i casne crngoroce/ liberale koji su vam dali povjerenje!
Ako dobro razumijem, tvrdi da je neko udario sam sebe šakom u nos? Uvjek sam se pitao kako rade mozgovi političara, ali ovo je jedan od vrhunaca ludosti. Šta sve neće reći i uraditi, samo da ne rade ništa, a da primaju dobre pare… Mogasmo li mi bez ovoga?!
nato ti je garant ,a ti nedodje na cetinje da prisustvujes sjednici ,kome ti prodajes maglu…….
O cemu ti sad popujes,jesi li ili nisi za NATO?