Politika Đurović o načelnom pravnom stavu Medenice

Težak udar na vladavinu prava u Crnoj Gori

Goran Đurović

Načelni pravni stav, koji je 27. juna donijela Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda, da se odluke Skupštine Crne Gore o izboru, imenovanju ili razrješenju javnog funkcionera ne mogu pobijati (osporavati) u upravnom sporu niti u parničnom postupku, je i konačno onemogućila ideju o uspostavljanju vladavine prava u Crnoj Gori, saopštio je danas bivši član Savjeta RTCG Goran Đurović.

Kako je istakao, Medenica je zabranila preispitivanje odluka Skupštine pred Upravnim i osnovnim sudovima u slučajevima kada odlučuje o pojedinačnim pravnim aktima na osnovu posebnih zakona.

“Vesna Medenica se nije osvrnula na član 19 Ustava Crne Gore koji propisuje da „Svako ima pravo na jednaku zaštitu svojih prava i sloboda.“ Po njenom mišljenju, javni funkcioneri, koje protivno zakonu razriješi većina poslanika u Skupštini, ne mogu svoja prava štiti pred bilo kojim sudom. Ovo je dalje suprotno i članu 20 Ustava koji propisuje da Svako ima pravo na pravni lijek protiv odluke kojom se odlučuje o njegovom pravu ili na zakonom zasnovanom interesu”, naveo je Đurović.

Naglasio je da kao razriješeni član Savjeta RTCG ima, po Ustavu, pravo da pokrene postupak pred nadležnim sudom i zaštiti svoj interes, a to je, kako je rekao, da dokaže da je nezakonito razriješen.

“Samo nadležni sud može da utvrdi kršenje zakona od strane Skupštine Crne Gore i poništi nezakonitu odluku, što je Osnovni sud i učinio. Ukoliko, kako to Medenica traži, redovni sud ne može da poništi nezakonitu odluku Skupštine, onda nezakonita odluka ostaje na snazi”, dodao je.

Navodi da je jedna od posljedica „načelnog pravnog stava“ Vesne Medenice i ograničavanje prava na obavljanje javne funkcije u periodu od četiri godine za sve one koji su nezakonito razriješeni u Skupštini, jer im je onemogućeno da pred nadležnim redovnim sudovima budu poništene odluke Skupštine i potvrđena njihova nezakonita smjena.

“Stav 4 u članu 42 Zakona o sprečavanju korupcije, na koji se pozivaju Škrelja, Šćepanovi i ostali poslanici DPS kada uklanjaju nepodobne pojedince, propisuje da: Javni funkcioner koji je razriješen zbog razloga iz stava 1 ovog člana ne može vršiti javnu funkciju, odnosno poslove državnog službenika u periodu od četiri godine od dana razrješenja”, istakao je Đurović.

Kako je kazao, svojim „načelnim pravnim stavom“ ona uništava Ustavom garantovanu ravnopravnost tri grane vlasti i daje zakonodavnoj vlasti primat u odnosu na sudsku i izvršnu.

“Odluke druge dvije grane vlasti, vlade i sudova, u postupcima imenovanja i razriješenja javnih funkcionera, se mogu preispitivati pred sudovima ali ne i odluke Skupštine Crne Gore. Ovim je Vesna Medenica dozvolila većini u Skupštini da nastavi sa samovoljom i protivzakonitim djelovanjem bez bilo kakvih posljedica. Bahato ponašanje poslanika većine u Skupštini će se sada dodatno pogoršati”, smatra on.

Prema njegovim riječima, Medenica je svojim „načelnim pravnim stavom“ obesmislila i mnoštvo zakona kojima se porpisuju uslovi, kriterijumi i procedure imenovanja javnh funkcionera u Skupštini Crne Gore.

“Čemu služe zakoni ako ih poslanici u Skupštini mogu kršiti kako god hoće i kada se protiv takvih odluka ne može voditi postupak pred redovnim sudom? Vesna Medenica je svojim „načelnim pravnim stavom“ obesmislila rad sudija osnovnih sudova u Crnoj Gori koji su donijeli presude kojima se poništavaju nezakonite odluke Skupštine o razrješenjima nepodobnih pojedinaca”, dodaje Đurović.

Medenica je, kaže, obesmislila i rad svojih kolega, sudija Vrhovnog suda, Radoja Orovića, Dragice Milačić, Nataše Božović, Ranke Vuković i Vesne Begović koji su u aprilu 2017. godine u postupku koji je vodila Slavica Striković protiv Skupštine Crne Gore potvrdili nadležnost redovnih sudova u sporovima protiv Skupštine Crne Gore.

“Ništa nikoga u Crnoj Gori ne čudi od Vesne Medenice koja će uskoro protivno Ustavu biti imenovana na mjesto predsjednice Vrhovnog suda. Njenim imenovanjem i tkz. pravnim stavovima dobijamo potvrdu da je i sudska vlast zarobljena kao i sve druge institucije u zarobljenoj državi”, zaključio je Đurović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mojsije
Gost
Mojsije

Imenovani tumaci Ustav i ako nije strucnjak za ustavno pravo,ali je licno pogodjen .

mave
Gost
mave

Zasto cute clanovi VRHOVNOG SUDA iz straha ili zahvalnosti sto su dosli na te polozaje ne zaslugom i znanjem vec politickim angazovanjem,ne mogu da vjerujem da su i oni postali jeftini kao vecina crnogorskih akademskih gradana,zbog polozaja i titule pristali da budu DVORSKE BUDALE u rukama politicke fukare

Ljuta
Gost
Ljuta

Mislim da nisi pročitao taj Načelni stav… .Kao prvo nepošteno je pozivati Medenici za bilo sto u ovom slučaju…. Nacelne pravne stavove donose SVE sudije Vrhovnog suda na opstoj sjednici zajednički…a Medenica kao presednik samo potpisuje.. Kao drugo svako ko misli da ga je Skupština nezakonito smijenili ima pravo žalbe nadležnom sudu kao i naplatu štete…evo što kaže taj stav… Više »

Nikšićanin
Gost
Nikšićanin

Ovaj lik tako muze državnu kasu,ovo nije normalno!

Velimir1966
Gost
Velimir1966

Ovaj samo sebi dobro misli!
U deset upravnih odbora je lik koji bi ovu državu do temelja zapalio!
U sve oblasti se razumije,stručnjak multipraktik!

Pravda
Gost
Pravda

U zemlji koja teži da bude država niko nije iznad zakona pa ni oni koji ih donose! Niko nije izuzet, osim u autokratijama, koje vladaju uz pomoć instalacija režima. Uz izgovore tamo može 7 mandata zaredom od dva zakonski moguća, treći mandat protuvustavno uz klimoglav poslušnika na čelu instalacija…

Stara Podgorica
Gost
Stara Podgorica

O pravu priča Goran Đurović koji pokriva desetak radnih mjesta.

Go.na novinari
Gost
Go.na novinari

Veka Kanarinka zakon. Zemljo otvori se.

brkoo
Gost
brkoo

Ovo nije prvi da Vesna zauzima stavove koji nemaju veze sa pravom i Ustavom.Do sada su ti stavovi prolazili jer su bili usmjereni na oduzimanje radnih prava i nikoga nije interesovslo što su najednom suspendovana radnička prava.

Bole
Gost
Bole

Ne lupetajte ljudi. Po vama kad Skupstina razrijesi ministra on ima pravo na sudsku zastitu. Time se ugrozava izvorno pravo Skupstine da bira i razrjesava. Sve li politizujete o glavu vam se obilo.

Pravda
Gost
Pravda

U državi koja hoće da bude država zakon važi za svakog podjednako! I Predsjednika, Premijera, Predsjednika Skupštine… Niko nije iznad zakona, čak ni oni koji ih donose, važe i za njih. Jedino u autokratiji 7 mandata zaredom, treći mandat protiv Ustava i zakona uz podršku instalacija režima mogu proći uz izgovore!

Send this to a friend