Košarka

I Žalgiris se gostio u Podgorici

Četvrti evroligaški poraz u Morači, ukupno šesti u elitnom takmičenju – ni u susretu sa Žalgirisom košarkaši Budućnost Volija nisu uspjeli da prekinu seriju neuspjeha u najkvalitetnijem evropskom društvu.

Klub iz Kaunasa je pred 4.000 gledalaca slavio rezultatom 72:60 i upisao treći trijumf u Evroligi, sve na gostujućim parketima.

Zvižduci po završetku utakmice u Podgorici, najbolje govore o večerašnjem nastupu “plavih”. Tim Aleksandra Džikića je pružio slabu partiju, nije ni Žagiris blistao, ali jeste dovoljno da bi se konstatovalo da zasluženo nosi bodove u Kaunas.

Gosti su gotovo čitavim tokom duela bili u prednosti, a Budućnost je rezultatski bila u meču do finiša treće četvrtine. Tada su gosti stekli dvocifreni višak i bez ikakvih problema sačuvali vođstvo do samog kraja.

Alen Omić je bio jedina svijetla tačka u taboru šampiona ABA lige. Iskusni centar je ubacio 16 poena (7/11 šut iz igre), uz šest uhvaćenih lopti. Po devet poena su dodali Erl Klark i Nemanja Gordić.

Amerikanac je u prvom poluvremenu radio dobre stvari po ekipu, ali je u drugom poluvremenu potvrdio da nema potreban kvalitet da bude lider ove ekipe.

U redovima pobjedničke ekipe istakao se Brendon Dejvis sa 20 poena.

Ovaj meč obilježila je i povreda talentovanog Alekse Iliće.

Tok utakmice:

Kraj utakmice – Zaslužena pobjeda Žalgirisa, Budućnost će i dalje morati da čeka na prvu pobjedu u Evroligi.

38.minut – 58:67 Trojka Ivanovića, prvi poeni za pleja domaćih. Mogao je Erl Klark dodatno da spusti razliku, ali je promašio oba bacanja. Kažnjava to Dejvis, da bi uslijedio još jedan loš šut Klarka.

36.minut – 55:65 Zvižduci za Erla Klarka, nezadovoljni su navijači njegovim rješenjima u napadu.

34.minut – 53:63 Gosti bez prevelike muke održavaju ubjedljivu prednost.

32.minut – 48:59 Volters donosi dvocifreni višak Žalgirisu.

III četvrtina – 48:57 Loša igra Podgoričana u finišu trećeg kvartala. Žalgiris je konstantno držao visok nivo i otud njihova najveća zaliha na utakmici. Nema prave energije ni na tribinama, ali nadamo se pravom izdanju “plavih” u odlučujućih deset minuta. 24:15 su ovu dionicu dobili gosti iz Kaunasa.

28.minut – 48:53 Omić je trenutno na 14 ubačenih poena. Kavaliauskas na drugoj strani čuva prednost gostiju.

26.minut – 46:49 I dalje minimalna razlika u korist Žalgirisa. Omić radi veliki posao u reketu, ali nema konkretne podrške ostalih igrača, izuzev Erla Klarka.

24.minut – 42:45 Gosti su opet u prednosti, ali raduje dobra šuterska rola Erla Klarka.

22.minut – 38:38 Erl Klark i Omić su režirali preokret, ali je Volters izjednačio.

Poluvrijeme – 33:33 Neriješeno na polovini susreta. Da je Barović bio precizniji s penala u samoj završnici, domaćin bi imao pola koša prednosti. Kod Budućnosti Omić 6, Džekson i Gordić po 5 poena. U redovima Žalgirisa 8 je ubacio Kavaliauskas, 7 Jankunas. “Plavi” su u prvom dijelu meča prodali samo dvije lopte, što je značajan napredak u odnosu na ranije utakmice. Sjenku na prvo poluvrijeme bacila je povreda mladog Ilića.

18.minut – 27:31 Propustio je Džekson priliku da donese preokret Podgoričanima, nakon čega Ulanovas i Kavaliauskas tjeraju Džikića da zatraži tajm-aut. Nažalost, povrijedio se Aleksa Ilić i gotovo izvjesno se više neće vraćati na parket. Kakva šteta za mladog asa.

16.minut – 26:27 Trojka Gordića. Minimalnu zalihu imaju “zeleni” iz Kaunasa.

14.minut – 23:25 Volters vraća +6 gostima, ali na drugoj strani uzvraća Koti Klark. I on, poput Erla, uspijeva da pogodi oba šuta na utakmici. Na njegov koš nadovezao se i Gordić, pa je Budućnost nadomak izjednačenja.

12.minut – 19:23 Ilić je snažnim zakucavanjem podigao publiku na noge, ali u idućem napadu Grigonis pogađa trojku. Ipak, borbeni Omić je pogodio uz faul poslije ofanzivnog skoka.

I četvrtina – 15:18 Smanjila je u Budućnost u finišu uvodne dionice poenima Kotija Klarka. Dobar rezultat za “plave” s obzirom na broj promašenih šuteva iz igre (5/16). Pritom je naš tim loše izvodio bacanja 4/8.

8.minut – 12:18 Džekson je pogodio prvu trojku za Budućnost. Žalgiris dominira u reketu i na taj način kontroliše rezultat.

6.minut – 8:14 Poslije trojke Voltona gosti imaju +6. Erl Klark i Omić su zasad jedini strijelci u redovima Podgoričana.

4.minut – 3:7 I dalje je Žalgiris u vođstvu, oslanjaju se zasad na unutrašnju igru. Dejvis je zabilježio prve poene, nakon čega je Jankunas ubacio oba slobodna bacanja. Kod “plavih” prvi šut pogodio je Erl Klark.

2.minut – 1:3 Gosti su bolje otvorili meč pred oko 4.000 gledalaca. Jankunasova igra 2+1 donijela je Žagirisu početno vođstvo. Na drugoj strani Omić je bio polovičan s linije penala.

Šampion regionalne ABA lige je jedini tim u dosadašnjem dijelu elitnog takmičenja koji se nije upisao u koloni pobjeda. U prethodnih pet pokušaja izabranici Aleksandra Džikića poklekli su pred Armanijem, Darušafakom, Makabijem, Real Madridom i Panatinaikosom.

Samo u susretu sa braniocem evropskog trona Podgoričani su bili daleko od trijumfa, dok u ostalim mečevima Budućnost Voli nije bila daleko od trijumfa.

Žalgiris je prošlosezonski učesnik fajnl-fora u Beogradu. Ekipa koju s klupe sjajno predvodi Šarunas Jasikevičijus je u dosadašnjem toku uknjižila dvije pobjede i tri poraza. Savladali su Efes i PAO u gostima, a gubili u Kaunasu od Baskonije, Fenera i Real Madrida.