Evropa

Na Grenland stigli i švedski vojnici; Danska: Naše oružane snage će proširiti prisustvo na ostrvu

Shutterstock/ Rafal Olkis

Vlada Danske saopštila je danas da će njene oružane snage “proširiti prisustvo“ na Grenlandu, a na ostrvo koje je u centru pažnje svjetske javnosti su stigli i pripadnici švedske vojske, prenosi BBC.

U saopštenju se navodi da je odluka o raspoređivanju vojske donijeta u “tijesnoj saradnji sa saveznicima“, zbog toga što su se „geopolitičke tenzije proširile na Arktik“.

Istovremeno je švedski premijer Ulf Kirsterson saopštio da švedski oficiri danas putuju ka Grenlandu na zahtjev Vlade Danske.

On nije naveo koliko oficira Stokholm šalje, ali je istakao da su dio grupe iz savezničkih zemalja.

Zajedno će se pripremiti za predstojeće elemente u okviru danske vježbe “Operacija Arktička izdržljivost“, rekao je Kirsterson.

Prethodnih dana Švedska je stala u odbranu susjedne Danske, nakon što je američki predsjednik Donald Tramp obnovio planove za preuzimanje Grenlanda, pri čemu nije isključio ni vojnu intervenciju.

1

avatar
1000
1
0
0
 
1
Komentator
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Komentator
Gost
Komentator

Tramp osilio, brzo ce i on da zavrsi emisiju.

Send this to a friend