Planeta

Počinje mjesec Ramazana, pomalo je tužno

Pandemija koronavirusa imaće veliki uticaj na predstojeći sveti islamski mjesec koji počinje 23. aprila. Ono što je važilo za hrišćanski Uskrs, sada važi i za muslimanski Ramazan: nema okupljanja.

Pandemija korone pravi je test za muslimane širom svijeta, jer su čak tri od ukupno pet stubova islamske vjere direktno pogođeni korona krizom. Mnoge zemlje ukinule su slobodu okupljanja i zatvorile džamije za obavezujuću molitvu, a hodočašće u Meku trenutno je nezamislivo, jer je Saudijska Arabija po prvi put u istoriji zatvorila to sveto mjesto.

Sada se u pitanje dovodi i Ramazan. Taj sveti islamski mjesec počinje u četvrtak 23. aprila. Tada muslimani smiju da jedu i piju samo u večernjim i noćnim satima. Tako je to radio i poslanik Muhamed.

Međutim, s obzirom na brzo širenje korona-virusa, trenutno je „normalan“ post gotovo nezamisliv, jer bi svakodnevno odricanje od hrane i pića moglo da bude u prilog širenju virusa: fizički stres može da pogoduje razvoju bolesti. Inače, islamski post se primjenjuje samo ukoliko nije ugroženo zdravlje osobe – bolesni i slabi ljudi, poput trudnica, tako su isključeni iz posta. Taj izuzetak bi mogao da postane opšte pravilo ove 2020. godine.

Ramazan bez okupljanja

Tradicionalni zajednički iftar u vremenu korone veoma je problematičan: tada se porodice i prijatelji sastaju na zajedničkoj večeri i molitvi. Objed tradicionalno počinje urmama ili slatkišima, te čašom vode ili mlijeka. Zatim slijedi molitva i na kraju zajednički obrok. U vremenu „socijalnog distanciranja“ takva okupljanja su naravno problematična.

Na iftaru se ponekad okuplja i više hiljada ljudi, a ponekad je cilj i prikupljanje novca za siromašne i ugrožene. Takvi javni skupovi su u mnogim zemljama otkazani: vlada u Egiptu zabranila je sva veća okupljanja, Iran takođe masovno ograničava vjerske navike. U video-poruci od četvrtka, 9. aprila 2020, duhovni vođa Irana Ali Hamnei rekao je svojim sugrađanima: „Tokom ovog Ramazana moraćemo da se odreknemo javnih okupljanja. To se odnosi i na molitve i na okupljanja na iftarima.“

„Ograničenje kontakta je građanska dužnost“

Muslimani u Njemačkoj takođe se pripremaju: uticajni Centralni savjet muslimana smatra da poštovanje ograničenja kontakta nije samo građanska dužnost: „Integritet ljudi je u potpunom skladu s našim vjerovanjima“, rekao je predsjedavajući Savetu Ajman Mazjek.

Centralni savjet muslimana u Njemačkoj se trenutno usaglašava i sa Kriznim kabinetom Savezne vlade o tome šta je neophodno za zdravlje onih koji će postiti.

Za Ramazan važi isto što se odnosilo i za hrišćanske crkve za vrijeme uskršnjih praznika: ove godine ništa nije kao što je bilo. I suprotno desničarskim teorijama zavjere na društvenim mrežama – u Njemačkoj za muslimane nema nikakvih izuzetaka.

Brojni političari iz Aleternative za Njemačku (AfD) na Fejsbuku su širili tezu da će vlada u Berlinu zadržati mjeru ograničenja kontakta samo nekoliko dana nakon Uskrsa, da bi je olabavila za vrijeme Ramazana. Takođe su više puta tvrdili da će biti dozvoljena okupljanja u džamijama dok su hrišćanske mise odnosno liturgije zabranjene. Činjenica je, međutim, da se bogosluženja, bez obzira na koju religiju se odnose, trenutno ne obavljaju. Kada je u berlinskoj džamiji održan skup u sklopu molitve petkom, odnosno džume, došla je policija i prekinula i molitvu i skup.

2020. – godina bez Ramazana?

Korona-kriza bi mogla da ima egzistencijalne posljedice za mnoge muslimanske zajednice, jer su donacije za vrijeme mjeseca ramazana važan izvor prihoda za njih. Centralni savjet strahuje da će nedostatak tih donacija uticati na to da se mnoge zajednice u potpunosti zatvore, pa čak i nakon pandemije.

Još uvijek nije jasno da li će se post uopšte održati ove godine. Brojne različite struje islamskog vjerovanja odlučuju nezavisno jedni od drugih. Iranska vlada želi na primjer da slijedi savjete lekara, navode zvanični iranski mediji. I vrhovni autoritet sunitske muslimanske većine, učenjaci univerziteta Al-Azhar u Egiptu, svoju odluku će donijeti u skladu sa savjetima Svjetske zdravstvene organizacije.

Sve u svemu, moguće je da će muslimani širom svijeta završiti kao milioni ljubitelja sporta: 2020. će se svi važni događaji morati da budu odloženi.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Vukašin
Gost
Vukašin

Srećan vam praznik braćo moja draga!
Da ga provedete u zdravlju veselju i ljubavlju božjom!

Budimo realni
Gost
Budimo realni

Муслиманима који посте рамазан желим да им пост лако пане и да здраво и весело дочекају празник. Остали своја посла тако је најбоље.

Gjergj Kastriot
Gost
Gjergj Kastriot

Cudo da i njih ovo pogodi. Na pocetku su se smijalli i govorili to njih ne moze da pogodi jer ih Alah ucio da peru ruke😂

Skenderbeg
Gost
Skenderbeg

G.K.: Svi smo se na početku zavaravali. Neki se i dalje zavaravaju i piju iz iste kašike.

Kot
Gost
Kot

Ja mislim da ovaj što je napisao ovo nema pojma što je post. Post nije nikakav stres bez za one koji na njega nisu navikli ili imaju zdravstvenih problema a ovim drugima i nije obavezan post. Svako posti za sebe tako da niko ne može da odluči za druge. Džamija je obavezna samo za molitvu petkom a sve druge molitve… Više »

Hase
Gost
Hase

Šta da se radi, kako drugima tako i nama.

Slavko
Gost
Slavko

Nekda dodju u CG da vide sta je tuzno. Njemce je njihova Vlada pomogla i finansijski i na jos 10 nacina.

Nelinho
Gost
Nelinho

Koja kolicina gluposti! Prosto nevjerovatno! Ramazan da se odlozi!? Post se odlaze za neko drugo vrijeme!? Hahahahahaha U islamu i kod Allah se nista ne odlaze! Sve ima svoje vrijeme! Onaj ko je ovo zaprzio, taj ce odgovarati kod Allaha tj Boga! Muslimani ce i ovo iskusenje proci, kao i mnoga do sad, a i u buduce! InshaAllah Znam da… Više »

Our hope🇲🇪
Gost
Our hope🇲🇪

Pisi kao sto govoris

Send this to a friend