Planeta

Snouden optužio novu šeficu CIA za mučenje trudnice i silovanje zatvorenika

Američki Senat potvrdio je juče imenovanje Đine Haspel za novog šefa Centralne obavještajne službe CIA, uprkos kontroverznim detaljima njene biografije i uloge u programu ispitivanja zarobljenika nakon napada 11. septembra. Prvi čovjek Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp odmah joj je čestitao na Tviter-u, a nadovezao se bivši službenik američke Nacionalne agencije za bezbjednost NSA Edvard Snouden, iznoseći još teže optužbe na njen račun od onih poznatih u javnosti.

Snouden je uz Trampovu čestitku dodao da je Haspel “odgovorna za mučenje trudnica”.

“Napomena: Đina Haspel učestvovala je u programu mučenja koji je uključivao prebijanje (nevine) trudnice, analno silovanje hranom muškarca koji je pokušao da odbije tu hranu, kao i smrzavanje do smrti okovanog zatvorenika. Ona je lično napisala naređenje da se unište 92 trake o torturi CIA”, napisao je Snouden.

Haspel je inače Trampov prijedlog za šefa CIA. Njeno imenovanje izazvalo je veliki otpor u američkoj javnosti, ali i širom svijeta.

Đina Haspel je profesionalni obavještajac sa dugogodišnjim stažom u agenciji. Tokom 30 godina rada u CIA, napredovala je do mjesta zamjenika direktora te agencije, te je postala prva žena na toj poziciji. Tu funkciju je prije nje obavljao Majk Pompeo, novi državni sekretar SAD.

Iako su njenu karijeru hvalili veterani obavještajne službe, uključujući bivšeg direktora Nacionalne obavještajne službe Džejmsa Klapera koji je nedavno smijenjen, Haspel je široj javnosti poznata kao operativac zadužen za tajne operacije i upravnica tajnog zatvora na Tajlandu, gdje su sprovođene ozloglašane ispitivačke metode koje mnogi smatraju mučenjem.

U tom zatvoru je nad dva osumnjičena člana Al-Kaide primjenjivan zloglasni “voterbording” – metoda simuliranja davljenja nalivanjem vodom što se smatra oblikom mučenja. Kod mučenja tzv. metodom “voterbordinga” zatočeniku se prekrije lice krpom na koju kapa voda. S obzirom da voda tako ne dospijeva u dušnik, zatočenik u pravilu ostaje živ, ali stalno ima utisak da će se pod vodom udaviti.

Prema izvještaju Senata, zabilježen je i slučaj jednog zatvorenika koji je izložen tom načinu prividnog utapanja čak 83 puta u roku od nekoliko dana. U izvještaju se navodi kako je ova vrsta mučenja stalno izazivala grčenje, povraćanje i padanje u nesvijest, a prema protokolu saslušanja se u jednom trenutku za žrtvu kaže da “ne odgovara na nadražaje” – drugim riječima, izgubila je svijest.

“Gardijan” je pisao da je sama Haspel tražila da se unište snimci na kojim je zabilježen takav vid mučenja.

Haspel je na saslušanju u Senatu obećala da neće ponovo pokrenuti program za pritvaranje i ispitivanje osumnjičenih za terorizam, iako je Tramp rekao da podržava oštre metode ispitivanja.

Senator republikanac Džon Mekejn, koji je mučen tokom petogodišnjeg zarobljenišva u zatvoru u Vijetnamu, ranije je izrazio protivljenje postavljenju Haspel.

Send this to a friend