Region

Patriotske igre Milorada Dodika

Milorad Dodik

Zaključci Skupštine Republike Srpske u kojima se pored ostalog promoviše i pravo na samopredjeljenje, svojevrsne su političke igre u kojima učestvuje i međunarodna zajednica. U suprotnom, zaključci bi bili poništeni.

Niti postoji prijetnja za Republiku Srpsku u smislu zaštitite njenih interesa, niti postoji mogućnost secesije. Bar ne na ovaj način. Sve ostalo je suludo i dnevno politička igra, smatra analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić osvrćući se na zaključke Narodne Skupštine Republike Srpske donesene sredinom protekle sedmice na koje je čak i Sarajevo reagovalo prilično opušteno.

“Konačno, to i jeste kontinuitet politike Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) koja igra igru vruće-hladno. Ozbiljno se pripreti samoopredjeljenjem, ali se nikad ne ide do kraja. Za taj dio se iz više razloga nema petlje. Na drugoj strani, politike opozicije su potpuno drugačije, pa je iluzorno govoriti o svesrpskom jedinstvu koje se čekalo u skupštini. Mislim da je opozicija realnija u smislu ideje o secesiji – da je to nerealna opcija”, kaže Tanja Topić.

Pred donošenje zaključaka sredinom protekle sedmice pompezno se najavljivala odbrana Republike Srpske kroz “Informaciju o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH”. Uslijedili su zaključci u kojima se, pored ostalog, navodi mogućnost samoopredjeljenja ukoliko se ne bude poštovao Dejtonski sporazum. Takođe, uoči 24. godišnjice potpisivanja Dejtona, Narodna skupština RS najavila je i novi ustav Republike Srpske opet, ukoliko se ne bude poštovao Dejtonski mirovni sporazum.

Zbog mnogo sličnih odluka Narodne skupštine manjeg entiteta BiH koje nisu sprovedene (jedna od njih su rezultati referenduma o nametnutim odlukama visokog predstavnika koji nikada nisu implementirani), postavlja se pitanje zbog čega je usvajanjem zaključaka o mogućnosti samoopredjeljenja Republike Srpske, kao i mogućnosti usvajanja novog Ustava RS, potrebno stvarati dodatnu krizu u BiH, koja ionako stagnira u svakom svom segmentu? To je, smatraju analitičari, jedini način da se animira biračko tijelo.

To što, prema ocjeni Tanje Topić, opozicija smatra da je otcjepljenje RS nerealna opcija, nikada je neće dovesti na vlast – ili bar ne ubrzo. Politika o secesiji, o odbrani i zaštiti RS, o napadu stranih obaveštajaca i rušenju sistema iznutra, nailazi na plodno tlo. Ekonomija, razvoj, radna mesta su na nižem stepenu interesovanja građana, ako je suditi po dosadašnjim rezultatima izbora, s obzirom na to da je otcepljenje glavni deo programa stranaka koje su na vlasti skoro dve decenije.

Ofanzivna politika i nametanje tema

Zaključci Narodne skupštine RS nemaju nikakvog efekta, jer nisu sprovodljivi. Bar ne, bez saglasnosti svih u BiH, što je malo vjerovatno da će se ikada desiti. Ali pokretanje priče o samoopredjeljenju u Narodnoj skupštini bilo je potrebna kako bi se stvari pomjerile sa mrtve tačke na državnom nivou, smatra većina analitičara i novinara u BiH. Više od godinu dana nema dogovora SNSD i SDA u vezi sa NATO putem BiH, a politički predstavnici iz RS u Savjetu ministara BiH ne žele da se povuku sa svojih pozicija ni godinu dana nakon izbora.

“Ukratko, izgleda mi da je plan SNSD: rezolucijama (vojna neutralnost) i zaključcima NSRS (nikog pravno ne obavezuju ni jedno ni drugo) ići protiv već usvojenih zakona na državnom nivou. Ali to je oružje koje su imali da nametnu teme i vode politiku posljednjih godina, jer nemaju vlast u Sarajevu. A Dodikov stil je da se politika vodi ofanzivno, nametanjem tema”, kaže novinar iz Banjaluke, Željko Svitlica.

Saučesnici

Na zaključke je reagovao i Savjet za implementaciju mira u BiH. Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora odbacili su zaključke koje je usvojila vladajuća koalicija u entitetskoj skupštini, sa izuzetkom Rusije koja je bila protiv. Tvrde da se oni zasnivaju na pogrešnom tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Interesima Republike Srpske se služi, ne putem poništavanja suštinskih reformi, nego putem sprovođenja reformi okrenutih ka budućnosti kojima se podržava i jača bezbjednost, stabilnost i prosperitet Bosne i Hercegovine i smanjuje njeno oslanjanje na međunarodnu superviziju“, saopšteno je iz OHR-a.

Međutim, Savjet za implementaciju mira je zaključke samo odbacio, ali bez konkretne reakcije, jer su, smatraju analitičari, svjesni da se radi samo o retorici koja nema uporište za sprovođenje, što ih na kraju čini saučesnicima u tim političkim igrama.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Bizgov.t4@gmail
Gost
Bizgov.t4@gmail

Kad more Cg more I Srpska..!

Jovan
Gost
Jovan

Republika Srpska je jednonacionalni entitet. Ima milion stanovnika srpske nacionalnosti koji je administrativno izdvojen od federacije i koji je oslonjen na Crnu Goru i Srbiju. Nije bitan Dodik vec narod koji je Republiku stvorio i koji ce odluciti da li ce se pripojiti Srbiji. Ko ce da im zabrani kad sami mogu funkcionisati. Bosmjaci ne dolaze kod njih a oni… Više »

Milo
Gost
Milo

Kad može Kosovo i srpska može, glatko.

Popay
Gost
Popay

Sandžak i vojvodina

Gen. Dukljanin
Gost
Gen. Dukljanin

Plav, Gusinje, Tuzi, Ulcinj…

Gošo
Gost
Gošo

Sanjaj talibanu

Gagi
Gost
Gagi

Tacno Milo.

Deki
Gost
Deki

Srbija do Tokija

Send this to a friend