Politika Ponedjeljak, 31.05.2021.

(Ne)dostojan

Dobro jutro. Čitate dnevni kontekstualni prikaz vijesti koje su obilježile protekli vikend.

Uređuje: Ljubomir Filipović, analitičar CDM-a

Pridružite se našoj rastućoj Viber zajednici klikom na ovaj link. Preko ove grupe budite u toku sa informacijama u realnom vremenu.

Pogledajte koji su vam naslovi na CDM-u najviše bili interesantni prošle nedjelje.

(Ne)dostojan

Toliko se ovih dana sa zvaničnih državnih adresa i sa zvaničnih profila ministarstava na društvenim mrežama uzvikivalo “dostojan”, da se postavilo pitanje koliko su zbilja neki ljudi dostojni funkcija koje obavljaju. I ovo nije naš subjektivni sud. Demokratski front odavno smatra da je premijer nedostojan funkcije, a prošlonedjeljnim performansom u Beogradu ih je još više u to ubijedio. Andrija Mandić sada traži da se premijer izvini patrijarhu Porfiriju, dok Milan Knežević ide korak dalje i govori da premijer “ohrabruje crkveni separatizam”. Da li je premijerov jedini preostali poklonik, Željko Ivanović, takođe izazvao bijes Kneževića kada su tokom vikenda ukrstili pera, ili je riječ o još jednom unutarvučićevskom igrokazu, ostaje da se vidi. Za sada sve djeluje kao dobro uigrana predstava. DF se kao buni braneći srpstvo, premijer Demokrate i URA kao brane Crnu Goru od Vučića – i vuk sit i ovce na broju.

Episkop Joanikije je u međuvremenu postao mitropolit Joanikije, dok je za episkopa budimljansko-nikšićkog izabran episkop Metodije. Za života mitropolita Amfilohija, i Atanasija, ovo bi bio znak da je opoziciona, tvrdo nacionalistička struja unutar SPC pobijedila. Ipak, Joanikijev napad na premijera, odnosno ograđivanje od njega pokazalo je da su opozicionari Vučiću unutar crkve ipak podvili rep. Vidi se to i u izjavi rektora cetinjske Bogoslovije, o. Gojka Perovića, koji je i sam spuštio loptu. Konačno je raspršena iluzija o autonomnom srpstvu u Crnoj Gori, i o novim vjetrovima u srpskoj crkvi koju su dugo i posvećeno gradili provladini mediji, i kvazigrađanski političari i aktivisti iz Crno na Bijelo i Demokrata.

Srpska crkva se kao odgovor na ove neuspjele nazovi-reformatorske uticaje, centralizuje. Joanikije nije dobio status arhiepiskopa, ukidaju se episkopski savjeti. Paradoksalno, svi oni koji učestvuju u ovom jeftinom igrokazu sa temeljnim ugovorom i svime, kao da su izdali sve ono što je pokojni mitropolit Amfilohije radio.

Dok se mladi sokoli u crkvi militarizuju i sprovode srpsku državnu politiku, Abazović i ekipa navijaju. Demokrate pišu saopštenje u kome su, ako je srpska crkva zadovoljna, i oni su zadovoljni.

Preletači 

URA je iskoristila prelazak nekoliko članova Bošnjačke stranke da poentira kako joj se povećava podrška iz reda manjinskih naroda. Iz BS-a su odmah odgovorili da URA ovim prikriva napuštanje svojih utemeljivača i osnivača i u pravu su. Ljudi koji u ovom trenutku prelaze u partije na vlasti najviše govore o sebi. Očuvanje privilegija, strah od posljedica nečinjenja u prethodnom periodu odlična je karta za uspjeh u novoj vlasti. Po iskustvu Budve, mogu vam reći da će se dojučerašnji opozicionari najviše obradovati najgorima iz dojučerašnje vlasti. A samo najgori i mogu ovako olako mijenjati partijske dresove i to kada im je stara partije prešla u opozicione redove.

Pritisak na medije se nastavlja

Još se nije ohladilo sve oko prijetnji i uvreda domaćim i stranim novinarima, prisluškivanjima itd. Vicepremijer Dritan Abazović je opet u napadu na kritičke medije, vjerovatno spreman da inspiriše još poneku prijetnju smrću ili slično. On je tokom skupštinskog zasijedanja ponovo napao Javni servis, ističući da se stidi toga kakav je. Pozvao je Skupštinu da promijeni Savjet u RTCG, a ako to ne mogu, jasno im poručuje-ne bilo je. Abazović se tokom vikenda opet drao na novinare. Ovaj put je žrtva bila novinarka sarajevskog deska N1, koja je vicepremijera isprovocirala pitanjem o Srebrenici.

Nastavak Bratićkinog nacionalističkog kadriranja

O djeci u vrtićima i osnovnim školama odlučuje novoizabrana pomoćnica ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić, Slavica Ilinčić. Gospođa koja će voditi resor od 68.000 osnovaca i preko 20.000 predškolaca, sebe na društvenim mrežama prezentuje kroz NATO zastavu koja je u plamenu, kroz vrijeđanje zastitnika ljudskih prava i pripadnika LGBT populacije i još mnogo toga, uključujući “lajkovanje”, a time i saglasnost sa bukvalno besprizornim komentarima i psovkama na sopstvenoj FB stranici, poručio je član Predsjedništva SD Nermin Bećirović. U tekstu CdM-a pogledajte dio opusa gospođe Ilinčić.

Nacionalistički pir u Podgorici

Sinoć su znatno oslabljene srpske nacionalističke kolone slavile izbor Joanikija po Podgorici i po drugim gradovima. U Podgorici se slavilo ispred hrama gdje se tokom proslava rezultata na izborima vikalo “ko ne skače taj je š…r” i slično. Onda i nije za čuđenje što se na tribinama stadiona Budućnosti koristio ovaj uvrjedljivi naziv za Albance tokom sinoćnje utakmice sa Tužanima iz Dečića. Navijači Budućnosti, odnosno jedan uticajan dio njih, su potpali pod uticaj crkve, a uticaj crkve očigledno stvara mržnju prema manjinskim narodima u Crnoj Gori.

Toliko za danas. Ugodan ostatak dana želimo.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Morpheus
Gost
Morpheus

Filipovicu oces li se ikad sjetiti u svojim kolumnama da obradis korupciju i kriminal bivse vlasti, afera ne fali

Realan
Gost
Realan

Pa nije bio u DPS-u nego u SDP u vrijeme lada se suprostavljao DPS-u

Marina
Gost
Marina

Dokle ce narod vise da se iščuđava??? Pa CG ubrzanim koracima grabi ka kaljuzi zvanoj Srbija!!! Vjerna kopija!! Psi pusteni s lanca !!! Srbi kad nemaju nekoga kao metu spolja da ga proglase neprijateljem,oni se kolju među sobom!!! Gdje god se zapate tu nastupa divljastvo!!! Koja je razlika između incidenta na utakmici Buducnost-Decici i onoga demoliranja prije dva dana u… Više »

Barka
Gost
Barka

Sve si u pravu Filipovicu. Ali, i ovom velikosrpsko -kleronacionalistickim orgijanju ce brzo doci kraj. Za vjeke vjekov

Hogar
Gost
Hogar

I naslov i tekst 👍

Monako
Gost
Monako

I zbog takvih kao sto si ti Milo je izgubio izbore!!! Jer nećeš da prihvatiš da 80% podrzava MCP i to je tako i to je realnost!!

Somnrero
Gost
Somnrero

Skocilo je sad srbijansku crkvu podrzava 99 posto

Monako
Gost
Monako

Kako zdušno napadaš crkvu a ne smetaju ti sto su pokradeni milioni uništene fabrike omladina ne radi počni da pišeš o tome pusti se crkve narod oce Plate posao! Pogledaj unazad 30 godina sta je uradjeno??!!

Sloboda
Gost
Sloboda

Crkva mnogo više krade. Od tih sredstava finansiraju se zločini i nepočinstva po bijelom svijetu.

Generacija 63
Gost
Generacija 63

Da ti crkvu neće ovezbijedit posao I pkate?!?!

Rade Zec
Gost
Rade Zec

Crkva Srbije SPC ima svoje Mitropolite , Episkope i sveštenstvo , to nas Crnogorce ne interesuje , njihova stvar !
Mi imamo našu CPC , našeg Vladiku Mihaila , našeg Episkopa Borisa Bojovića , naše sveštenstvo !
Saberimo se Crnogorci oko naše crkve CPC !

Dboy
Gost
Dboy

Tako je, ja ne znam sto mi pridajemo znacaj crkvi Srbije. Imamo našu svetu CPC i našeg vladiku, ne treba nam nikakva lažna mitropolija kobajagi crnogorska, a ustvari cetnicka. Saberimo se Crnogorci. Naša je CPC.

MNMN
Gost
MNMN

blago bravušanima

Aco
Gost
Aco

Drzavo, dalje ruke crkve. Crkvo, mani politiku. Analiticari ne stavljaj te se na niciju stranu. Narode ne vjerujte politicarima, analiticarima i trgovcima, vec zivite u slozi i toleranciji, manite se huligana.

💃💃💃👁️
Gost
💃💃💃👁️

KAŽE SE”NE STAVLJAJTE SE NINACIJU STRANU”.
CRKVA JE NAPRAVILA OVO OD CRNE GORE
TEŠKO CE SE BEZ KASTIGA OVA SITUACIJA ISPRAVITI.NEKA IM BOG OPROSTI,AKO MOŽE

Generacija 63
Gost
Generacija 63

Crkvo daje ruke od države !
Narode be vjeruj političarina a još manje popovina

Send this to a friend