Društvo

Kvalitet medija za djecu ključan za razvoj svake zemlje

Kvalitet medijskog programa za djecu i mlade u jednoj zemlji direktno pokazuje kvalitet te zemlje, poručio je Jan‐Willem Bult, direktor Centra za djecu, mlade i medije u Holandiji, saopšteno je danas iz kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori.

On je na otvaranju Prix Jeneusse treninga za naše medije o produkciji kvalitetnih TV programa za djecu i mlade, koji organizuju Agencija za elektronske medije i UNICEF, kazao i da je za produkciju kvalitetnih medijskih programa za djecu i mlade ključna njihovo aktivno učešće.

“Tokom svakodnevnog rada sa djecom, kako sa predškolcima, tako i sa omladinom, naučio sam mnogo o njima. Međusobno utičemo jedni na druge. Mislim da stav odraslih koji kreiraju programe za djecu i mlade treba da bude sledeći: ja učim od vas, kao što vi učite od mene. Sa takvim stavom rastete zajedno i to je jedini način da napravite kvalitetan program za djecu”, ističe Bult.

Direktor Agencije za elektronske medije Crne Gore Abaz Beli Džafić kaže da je cilj AEM-a i UNICEF-a da pruže podršku crnogorskim medijima kako bi ojačali kapacitete za proizvodnju kvalitetnih medijskih sadržaja namijenjenih djeci i mladima.

“Želimo da kod nas televizija bude medij koji će opravdati povjerenje koje im djeca i mladi ukazuju i medij koji će im omogućiti da razvijaju svoje intelektuelne, socijalne, analitičke vještine”, kazao je Džafić.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali podsjetio je na četiri osnovna kriterijuma UNICEF-a za definisanje kvalitetnih medija za djecu.

“Mediji za djecu treba da budu u skladu sa uzrastom djece kojoj se obraćaju; treba da djetetu pristupe holistički, jer su fizički, socijalni, emocionalni i kognitivni razvoj djeteta međusobno povezani; treba da budu pozitivni i da promovišu potencijal svakog djeteta da izađe na kraj kako sa malim, tako i sa velikim borbama u životu, umjesto da se fokusiraju na nedostatke ili probleme; i konačno, treba da uključe i najugroženiju djecu kako bi imali pozitivne medijske reprezentacije mladih iz različitih kultura i svih društveno-ekonomskih sredina”, rekao je Kogali.

I mladi reporteri kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo” imali su konkretne savjete za medije.

“Apelujem na medije da medijsku sliku djetinjstva, djece i mladih Crne Gore učine realnijom tako što će češće obezbijediti da se čuju glasovi djece i mladih iz različitih društvenih grupa i tako što će ih aktivno uključiti u produkciju TV programa za njihove vršnjake”, poručio je mladi reporter Balša Božović.

Balšin kolega, mladi reporter Ranko Magovčević pozvao je crnogorske medije da više uključe djecu sa smetnjama u razvoju u svoje programe.

„Ne samo da ona govore o situaciji i problemima djece sa smetnjama u razvoju, već da, kao i sva druga djeca, učestvuju u razgovorima o svim temama koje se tiču djece i mladih“, kazao je Ranko.

Mlada reporterka Dunja Sekulović smatra da mediji treba jednako da uključe djecu manjina u produkciju medijskih programa za djecu i mlade.

„Sva djeca treba da budu vidljiva u našim medijima kako bi medijska slika bila bliža realnosti“, poručila je Dunja.

Njihova koleginica Sofija Krivokapić zaključila je da je veoma važno da medijski programi za djecu i mlade ne promovišu stereotipe o ulozi djevojčica i dječaka u društvu.

„Dakle, osim jednakog broja djevojčica i dječaka na ekranu, želimo i da vidimo djevojčice koje nijesu samo lijepe i dječake koji nijesu samo fizički jaki. Takođe, želimo ženske i muške super-heroje koji bez nasilja rješavaju probleme i time šalju jasnu poruku djeci i mladima da je to moguće i poželjno“, poručila je Sofija.

<<<Djeca tri i po sata dnevno koriste mobilne telefone<<<

Prix Jeneusse trening za medije organizuje se u okviru kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo”, koju je Agencija za elektronske medije pokrenula uz podršku UNICEF-a, sa ciljem podsticanja razvoja medijske pismenosti djece i roditelja, kao i jačanja kapaciteta medija da prave kvalitetne medijske sadržaje s djecom i mladima i da na etički korektan način izvještavaju o svim pitanjima prava djeteta u Crnoj Gori.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ranka
Gost
Ranka

A pola dječijih emisija na čistoj ekavici. Propalo se!

Snowball
Gost
Snowball

Ukljuciti djecu u kreiranje programa. Da i mi odrasli ucimo od djece, a ne samo djeca od nas. U tome je poenta! Bravo za inicijative AEM-a i UNICEF-a.

rekreacija
Gost
rekreacija

Svidja mi se sto je mnogo paznje posveceno djeci u medijima. Kao sto kaze direktor AEM-a televizija treba da bude medij koji ce opravdati povjerenje koje im djeca i mladi ukazuju i medij koji ce im omoguciti da razvijaju svoje intelektuelne, socijalne, analiticke vjestine.

Snowball
Gost
Snowball

Slazem se da se kvalitet jedne zemlje ogleda kroz kvalitet programa namijenjenih djeci. Takođe, da je najvaznije od svega obezbijediti im ucesce u kreiranju takvih programa. Ne samo da djeca uce od nas odraslih, vec i da mi ucimo od njih samih.

respect
Gost
respect

veoma ozbiljne poruke salju mladi reporteri. treba da se ugledamo na njih. svaka cast za znacajnu kampanju agencije i unicefa.

Sava
Gost
Sava

Stvarno treba da mediji treba da se pozabave malo programom, nema djecije emisije na 5 kanala. Izgleda nema para od djecijih emisija.

Send this to a friend