Piše: Petar Špadijer, član UO Prosvjetne zajednice
Tekst sam objavio 2010. pa ga na svake dvije – tri godine ponavljao. Danas je kraj 2023. a ostalo – prosudite sami:
Mediji bi, recimo, vijest mogli objaviti kroz ovakav tekst – Na PISA testu naši osnovci za sobom ostavili vršnjake iz Albanije, Jordana, Indonezije, Tunisa, Kazahstana, Kirgistana i Azarbejdžana, osvojivši 408 poena iz čitanja i 405 iz matematike…
…ja bih više pažnje obratio na činjenicu da su naši osnovci, u konkurenciji 65 zemalja osvojili 54. mjesto, a da su njihovi rezultati, po oblastima, daleko ispod 500 poena, koliko iznosi prosjek.
Direkror Ispitnog centra, Jaćimović, se nada da će se rezultati popraviti 2015. kada cijelo školstvo prođe kroz reformu.
A neće. Neće, dok god dobijamo kadrove koji stotine strana udžbenika uče napamet, jer drugačije ne znaju. Tako su ih, naime, ispitivale mame, pa nastavnici, pa profesori. Čak i na fakultetu.
Nećemo, dok nam se u učionicama tiska preko 30 učenika, a sve inovativne metode kao optimum preporučuju (maksimalno) 20. Nećemo, dok ima prosvjetara spremnih da na državnom testiranju rade testove umjesto svojih učenika i koordinatora spremnih da ucrtaju željeni broj bodova na testu, bez obzira što je taj broj preko mogućeg maksimuma predvidjenog testom (!), a sve da bi se opravdao neopravdano visok rejting neke navikane škole.
Nećemo, dok se uspješni ne nagradjuju, a džabalebaroši štite kao svete krave, nećemo dok se u upravama nalaze politički podobni a ne sposobni.
Nećemo skoro…




Svaka cast Gospodine. Respekt.