Iako se i ove godine najavljuje odlična turistička sezona, Crna Gora se i dalje suočava sa starim problemima, upozoravaju stručnjaci.
Turistička sezona ponovo se suočava sa dugogodišnjim problemima koji se odnose na infrastrukturu i ponudu tržišta, kazao je za Gradsku RTV profesor ekonomije i turizma Ivo Županović.
“Problem je radna snaga, odnosno nekoordinacija akademskog sektora sa dijela koji se odnosi na tržište. Zatim cijene, diskrepance prvoshodno u privatnom smještaju i u ugostiteljskim uslugama u odnosu na ono što se percipira kao kvalitet. Infrastruktura, prvoshodno mislim na avio dostupnost jer je Crna Gora u gro dolazaka dominantna avio destinacija”, kazao je Županović.
Problem je, dodaje Županović, nedostatak visokoplatežnih turista.
Visoko platežni gosti koji ostavljaju gro novca na destinaciji su definisani kao MICE – poslovni gosti, što znači da se mora graditi više hotela sa kongresnim salama. I sa druge strane, sportski turizam, jer je prema istraživanju Međunarodnog olimpijskog komiteta – 92 odsto gostiju čine što učesnici, što gledaoci iz te sfere.
Maksimalno 25 odsto smještajnog kapaciteta je u hotelima, zbog čega je neophodna drugačija struktura ukupnog smještaja, kaže Županović.
Istovremeno, iz Ministarstva turizma su tražili Ministarstvu vanjskih poslova uspostavljanje privremenog viznog režima za dolazak turista koji su prepoznati kao visokoplatežni gosti iz Saudijske Arabije, Kazahstana, Uzbekistana, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jermenije.




Poslednji put sam bio u Crnoj Gori 2019.godine, konkretno u Becicima. Meni kao turisti je najvise smetala guzva u saobracaju i nedostatak parking mesta. Parkira ko gde stigne. Ne krivim vozace jer moraju negde parkirati vozila. Ne moze se na mestu porodicne kuce praviti zgrada sa 30 stanova bez parking mesta, pritom ulica siroka par metara i vozila parkirana na… Više »
Pozdrav iz hrvatske lijepe..radim🤗nikad vise za mizeriju kod budvana i seljane od gazda
Hoteli po 100 soba ,bez garaža iparkinga
Govorim za Budvu…treba daneko odgovara sto je davao dozvole
Istina u jedan apartman 10.😂😂😂
A gdje su nam zdravstvene usluge na primorju?? Sta ako turista dobije infarkt, slomi nogu, porođaji, trovanje itd???
Turizam nam je dno dna realno!
Nemamo mi turizam, samo paradajz turizam.
Kada će se neko setiti da se autobusi svuda po Evropi ne parkiraju u sred grada Kada odete na bilo koju destinaciju imate pešice i do centra Zašto se parking ne napravi van grada jer autobusi naprave kolonu duž obale Zašto se ne iskoristi stari Autoremont i ona “”” borbena””” oko koje su se kuće trebale rušiti u prošlo doba… Više »
Nema vajde od nas…Pukla predsezona potpuno…sve nam se svelo na okruzenje mjesec i po…Ova vlast od 2020 je sve rascerala sem Srba iz okruzenja.
Da ne bude zabune meni su sve pare iste samo ne mozemo zivjet od turizma mjesec i po
Kako je losa predsezona kad je juce objavljeno da je broj turista na aerodromima veci nego 2019 god
Jedini problem je BUKA!!! 🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯 Sve ostalo je ok! I privatni smještaj je odličan i ti ljudi treba da rade. A hoteli….svaka čast i njima! Srećna sezona ljudi!
Bitno je da imamo 10 puteva sa po 10 traka do Beranama i ka Srbiji, da ohrabrimo paradajz turiste da dodju sa tranjama od auta i zakrče nam puteve i parling mjesta! PG-jug i na moru putevi i zaobilaznice, parkinzi nam ne trebaju. Možda se turisti iz Srbije zadrže u Berane i odu nazad…. Možda turisti slete u PG u… Više »
Svaka sezona gora od gore kao i vlada, okrecu se prasici po vrh plaza rostilja se.Skuteri na vodu se voze, tik uz kupalista pola neregistrovano.
Kokoce se prodaju, kao u gucu smrdi rostilj itd.
To turizma nidje vise.
Ma ne Samo kad pare uzmete onda vam nije turizam
A kako nece kad vam nema inspekci niti ista, podjite ovaj momenat u bd i provjerite cjene svega i kolko vam ima nelegalnih objekata po bd.
Od ugostiteljstva pa na dalje, ljudi nazalost idu za ove pare na svjescke destinacije 20 dana a odje moze 7dana.
U bd smrdi sve, muzika tresti vec al za koga?