Hronika

Masakr odgovornosti: Bolne ispovijesti i bolniji propusti

Foto: RTCG

Brojni propusti kao i bolne ispovijesti preživjelih i porodica žrtava masakra na Cetinju, obilježili su drugu epizodu dokumentarnog serijala „Masakr odgovornosti“ na TV E.

Javnost je prvi put imala uvid u ono što piše u Izvještaju o postupanju policije. Brojne nelogičnosti u vezi sa postupanjem Interventne jedinice koja je bila stacionirana pored Cetinjskog manastira, u Izvještaju se ne pominju. Tvrde da se ta jedinica pokrenula i da je štitila šire lice mjesta. Međutim, kako se navodi u emisiji, u Izvještaju nema izjave Aleksandra Drecuna, koju je dao pred nadležnim državnim organima, da je sa ranama obje ruke pobjegao iz kuće u kojoj su mu ubijeni baba, djed i stric i da je policajce molio za pomoć, ali da su mu oni rekli da su tu da čuvaju manastir i da mu ne mogu pomoći.

„Nemamo saznanja da je ranjeno lice došlo do pripadnika Uprave policije, tražilo pomoć a da mu je rečeno da su oni tu zbog manastira“, tvrdi Zoran Bašanović iz Uprave policije.

O potresnim trenucima kada je saznao da mu Vuk Borilović ubija porodicu svjedočio je Miloš Martinović koji je ispričao i šta je zatekao kada je došao na lice mjesta.

„Kad sam ja došao tamo je bilo pet – šest policajaca. Oni su bili nemoćni. Čekali smo sve vrijeme da dođe policija iz Podgorice, ali njih nije bilo“, ispričao je Martinović.

Majka i baba ubijenih Nataše, Marka i Mašana Martinovića ispričala je da je dva sata sjedjela kući, a da je niko nije obavijestio da su joj ćerka i unuci ubijeni.

„U jednoj sređenoj državi, trebalo je da dođe policija uz pratnju hitne pomoći. A mi dva sata sjedimo kući, a nama djeca mrtva u Medovinu leže“, navela je Vesna Pejović.

S druge strane, baka Mileva Ramadanović koja je preživjela krvavi pir Vuka Borilovića opisala je taj kobni dan.

„Sjedjeli smo muž i ja on je baš nešto bio bolestan i čekali smo ćerku sa djecom da dođe da ručamo zajedno. I ja čujem zove me Slavica – Mileva, Dare, ranio me je Vučko. Ja izađem, vidim lokvu krvi. Savila sam se da je prihvatim kad me pogodio prvi put. Okrenula sam i pogledala – kad mene drugi metak pogodi. Sjela sam i sramotila miliciju. Oni su počeli da pucaju ali ne u njega nego u zid od sobice tamo, eto se još vidi tamo rupa od metka“, ispričala je Ramadanović.

Viša državna tužiteljka Andrijana Nastić iznijela je detalje uviđaja ali i opisala atmosferu koja je vladala.

„Svi su plakali. Kada sam ušla u kuću gdje su ubijena djeca ja sam samo počela da plačem i dan danas kada govorim o tome, probude se te emocije. Ja sam profesionalac ali sam prije svega čovjek. Izuzeti su svi materijalni dokazi, date naredbe za vještačenja, išlo se od kuće do kuće. Sve to je odrađeno za 4 do 5 sati“, navela je Nastić.

U narednoj epizodi serijala „Masakr odgovornosti“, autorki  Svetlane Đokić i Milice Babić, u četvrtak 28. septembra, tema su propusti u postupanju policije i ostalih nadležnih organa na sam dan masakra.

Tags
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Hurem
Gost
Hurem

Nijesam gledala emisiju jer ne mogu tu tugu gledat,majka,sestra,supruga ……sam i to me strašno pogađaj bilo kome i bilo dje da se desi ali svaka čast autorksma i sestri koje su sve ovo istražile i objavile.Pročitam ali ne gledam ,ne zamjerite NE MOGU🥲😢

Igor
Gost
Igor

Autorkama serijala ogromno ljudsko hvala, sto necemo prihvatiti da zivimo u lazima i cutanju institucija koje su odgovorne za mnogo toga u ovom slucaju.

Vasko
Gost
Vasko

Bravo i veliko hvala za hrabru borbu izvanrednih novinarki za istinu. Ovo ne moze ostati na ovome a one su kao dtustveno odgovorne licnosti osvijetlile obraz svima nama. Sad je red na nas i institucije.
Svetlani Djokic i Milici Babic novinarsko udruzenje treba da oda priznanje, kako zbog njih, tako da i drugi novinari pocnu da se bave pravim istrazivackim novinarstvom.

Send this to a friend