Hronika

Danas 20 godina od ubistva Duška Jovanovića

Foto: RTCG
Foto: RTCG

Vlasnik i glavni i odgovorni urednik lista Dan Duško Jovanović ubijen je na današnji dan prije 20 godina ispred redakcije tog medija.

Jovanović je ubijen oko ponoći 27. maja 2004. godine, kada je u njega, iz golfa 3, ispaljen rafal iz automatske puške.

Društvo profesionalnih novinara: Tužba za pravično zadovoljenje i odgovornost zbog nedjelotvorne istrage

Nedjelotvorna istraga ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića ishodovala je neriješenim zločinom 20 godina nakon što je on počinjen, pa danas preostaje samo pokretanje pitanja odgovornosti i tužbi za pravično zadovoljenje, ocijenili su u Društvu profesionalnih novinara Crne Gore.

Kako su naveli, istraga ovog zločina je knjiški primjer nedjelotvorne.

“U presudama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Crne Gore kao dokazi da neka istraga nije bila djelotvorna, navodi se da nije zadovoljila standarde hitnosti, temeljitosti i nezavisnosti, i nije dovela do identifikacije i kažnjavanja. Izostanak utvrđivanja motiva i nalogodavaca zločina jasan je znak da nije bilo političke volje da on bude istražen, a prebacivanje odgovornosti sa policijskih zvaničnika tog vremana na tužilačke i obrnuto, danas je potpuno irelevantan jer su materijalni dokazi izostali”, kaže se u saopštenju.

Navode da su se nakon ovog zločina teški napadi na novinare u Crnoj Gori koji su istraživali veze organizovanog kriminala i djelova bivše vlasti, kretali uzlaznom linijom.

“I oni su, kao i najteži među njima –ubistvo, i danas neriješeni jer su nadležni tužioci izbjegavali profesionalno da rade svoj posao. Zato je odgovornost za zločine nad novinarima prije svega na njima, ali na žalost najprozvaniji su penzionisani, preminuli ili nema dokaza njihovih opstrukcija. Zadovoljenje pravde treba tražiti pred sudom”, kažu u Društvu profesionalnih novinara.

U ovom slučaju to je, kako kažu, Ustavni sud, jer je Evropski sud za ljudska prava utvrdio da je ustavna žalba u Crnoj Gori djelotvoran pravni lijek.

“Država je već jednu izgubila – u slučaju našeg kolege Tufika Softića, gdje je Ustavni sud utvrdio kršenje prava na život zbog propusta da se sprovede djelotvorna istraga. DPNCG takođe pozdravlja napore Komisije za praćenje istraga napada na novinare da se kroz nagradu ili amnestiju eventualnih relevatnih svjedoka postigne napredak u istrazi, ali dosadašnji tokovi ne ulivaju optimizam da će se bilo šta promjeniti. To se vidi i iz recikliranih odgovora Tužilaštva, koje su uputili svim medijima na upite o napretku istrage. Isti odgovor dobilo je i naše udruženje, koje će narednih dana objaviti tekst u kome mapira odgovornost za nerijerešno ubistvo i predlaže mjere ( “solution journalism”). Sagovornici novinara su bivši visoki zvaničnici, članovi porodice Jovanović, vrhovni državni tužilac, civilni aktivisti a sprovodi se kroz projekat podržan od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori čiji je cilj zaštita novinara”, naveli su u saopštenju.

Injac: Duško Jovanović simbol slobodne riječi, dugujemo mu pravdu

Povodom godišnjice ubistva Duška Jovanovića, gradonačelnica Podgorice Olivera Injac položila je danas vijenac na mjesto na kojem je prije 20 godina ubijen glavni i odgovorni urednik dnevnih novina “Dan”.

“Duško Jovanović je bio i ostao simbol slobodne riječi u Crnoj Gori i zbog toga mu dugujemo da pravda konačno bude zadovoljena i da svi zajedno možemo živjeti u nekom pravednijem društvu za koje se Duško iskreno borio. Već 20 godina posvećeni smo traganju za pravodom čuvajući vrijednosti zbog kojih je Duško Jovanović podnio žrtvu u ime svih nas. Djela Duška Jovanovića govore o tome koliko je važno da ostanemo dosljedni u potrazi za istinom, bez obzira na rizike koju ta potraga nosi, jer nam jedino istina može pomoći da pobijedimo mračnu prošlost koja je teret cijele Crne Gore. Istrajaćemo!”, poručila je Injac.

HRA: Rješenje ubistva Jovanovića da bude uslov za prijem u Evropsku uniju

Država Crna Gora je odgovorna za nerješeno ubistvo Duška Jovanovića. Ako ga nije i ubila, odnosno naručila ubistvo, odgovorna je za to što posljednjih dvadeset godina nisu preduzeti djelotvorni koraci da se ono istraži, saopštila je izvršna direktorica NVO Akcija za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević.

“Naprotiv, učinjeni su propusti koji ukazuju na namjeru da se preostale ubice, a pogotovo njihov nalogodavac, sačuvaju od odgovornosti. Kao i za ratne zločine, očigledno za rasvjetljavanje ubistva Jovanovića nije bilo ni političke ni tužilačke volje. Iako se može pretpostaviti zašto je nije bilo za vrijeme vlasti DPS-a, u vrijeme ubistva i do kraja avgusta 2020. godine, kada se tužilačka volja svodila na političku, nejasno je zašto se ta volja nije ozbiljnije pokazala u posljednje četiri godine”, navela je Gorjanc Prelević.

Kako navodi, nijedna od “reformskih” vlada Krivokapića, Abazovića, a ni Spajića, do danas nije angažovala stranog eksperta da pomogne oko istrage.

“Podsjećamo, Komisija za praćenje istraga napada na novinare je, prihvatajući inicijativu HRA, još 2018. godine (prije šest godina) od Vlade zatražila da angažuje takvog eksperta. Njega je, doduše, samo prethodni premijer Abazović bar pompezno najavljivao. Krivokapića to ni toliko nije interesovalo, a ni Spajićeva vlada se do danas o tome nije oglasila”, navodi su u saopštenju.

Pitaju i zašto ekspert do danas nije angažovan.

“Vlada Mila Đukanovića je 2016. godine već raspisala nagradu od milion eura za informacije koje bi mogle dovesti do rasvjetljavanja ubistva. Da li su se sada okolnosti u državi, u kojoj je policija hronično u v.d. stanju, dovoljno uozbiljile da uvjere nekog svjedoka da joj povjeri svoj život na čuvanje, po svaku cijenu”, ističe se u saopštenju.

Akcija za ljudska prava ukazuje na to da u posljednjih godinu dana ni posredstvom Tužilačkog savjeta nije dobijeno uvjeravanje da je državno tužilaštvo preduzelo sve korake koje su sugerisali kroz pitanja postavljena u izvještaju “Nerasvijetljeno ubistvo direktora i glavnog urednika dnevnog lista DAN Duška Jovanovića – Pitanja bez odgovora” još 2016. godine.

Istovremeno, dodaju, nije objavljeno ni da je išta učinjeno da se provjeri zakonitost rada državnih tužilaca koji su bili odgovorni za istragu.

“Djeluje da je jedina nada za napredak u istrazi da se to postavi kao uslov za ulazak Crne Gore u EU. Do toga svakako još ima dovoljno vremena”, istakla je Gorjanc Prelević.

“Crnogorske vlasti da privedu pravdi počinioce i nalogodavce ubistva Jovanovića”

Na dvadesetu godišnjicu ubistva crnogorskog novinara Duška Jovanovića, mreža SafeJournalists, čiji je član Sindikat medija Crne Gore, i partneri iz Media Freedom Rapid Response (MFRR) pozivaju vlasti na snažniju akciju.

“Organizacije za slobodu medija zajednički osuđuju dvije decenije nekažnjivosti u slučaju ubistva novinara Duška Jovanovića i pozivaju crnogorske vlasti, kako političke predstavnike, tako i relevantne institucije, da preduzmu sve neophodne mjere kako bi identifikovali i priveli pravdi počinioce i nalogodavce”, navodi se u saopštenju.

Podsjećaju da je Duško Jovanović bio osnivač, direktor i glavni urednik dnevnog lista “Dan,” jednog od prvih privatnih novina u Crnoj Gori. Ubijen je ispred kancelarije svoje novine 27. maja 2004. godine.

“Za ovo najteže krivično djelo u istoriji crnogorskog novinarstva osuđen je samo jedan saučesnik, koji će uskoro biti slobodan jer je gotovo odslužio višegodišnju zatvorsku kaznu.Prema relevantnim domaćim i međunarodnim medijskim organizacijama, višegodišnja istraga vođena je loše i neefikasno, sa brojnim zabilježenim propustima za koje niko nije odgovarao. Uprkos najavama najviših crnogorskih zvaničnika u poslednjih nekoliko godina da se može očekivati napredak u istrazi, ništa nije učinjeno, ili barem javnost nije obaviještena. Iz tog razloga, opravdano se bojimo da bi ovo mogao ostati jedan od ključnih neriješenih slučajeva, šaljući razornu poruku o medijskoj i društveno-političkoj situaciji u Crnoj Gori, da su zločini protiv novinara dopušteni nekažnjeno”, kaže se u saopštenju.

Stoga je, kako se dodaje, od suštinskog značaja da država Crna Gora preduzme odlučne korake ka pravdi, jer porodica i kolege pokojnog Jovanovića, kao i cjelokupna javnost, predugo čekaju.

“Pored ubistva Jovanovića, u posljednje dvije decenije zabilježeno je preko 100 slučajeva napada na novinare i medijsku imovinu u Crnoj Gori, od kojih mnogi ostaju neriješeni, a neki su čak dosegli zastaru. Zbog toga su potrebne odlučnije akcije crnogorskih državnih vlasti kako bi se osigurala sigurnost novinara i riješili ovi slučajevi. Snažno pozivamo crnogorske vlasti da preduzmu hitne i konkretne korake kako bi riješili ovaj najteži slučaj u istoriji Crne Gore. Vrijeme za akciju je sada—brze i odlučne mjere su neophodne kako bi se osigurala pravda i vratilo povjerenje javnosti, te pokazalo da zločini protiv novinara nisu dozvoljeni”, zaključuje se u saopštenju.

Ribeiro i Waag pozvale nadležne da istraže i riješe slučaj

Povodom 20. godišnjice ubistva Duška Jovanovića, suosnivača, izdavača i glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista „Dan“, predstavnica OEBS-a za slobodu medija Teresa Ribeiro i šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, ambasadorka Dominique Waag, pozvale su nadležne vlasti u Crnoj Gori da proaktivno istraže i riješe ovaj dugogodišnji slučaj. Pozvale su i na postupanje po preporukama nacionalne Komisije za praćenje istraga napada na novinare, koja, između ostalog, apeluje na nadležne da ponovo ispitaju sve dokaze koristeći savremenu tehnologiju.

Dana 27. maja 2004. godine, Jovanović je ubijen dok je izlazio iz svoje kancelarije u Podgorici. Iako je 2015. godine jedna osoba pravosnažno osuđena na 19 godina zatvora zbog saučesništva, nalogodavci Jovanovićevog ubistva do danas su nepoznati.

„Ubistvo novinara jedan je od najgrubljih napada na slobodu izražavanja i demokratiju. Odgađanje pravde za ovako gnusne akte nasilja ima dalekosežne posljedice po crnogorsko društvo. To ne samo da doprinosi kulturi nekažnjivosti, već može dovesti i do ambijenta straha i autocenzure među ostalim novinarima. Nakon moje nedavne posjete zemlji, vjerujem da će vlasti nastaviti sa neophodnim aktivnostima kako bi se konačno rasvijetio ovaj gnusni zločin i omogućilo slobodno, sigurno i pluralističko medijsko okruženje u Crnoj Gori“, kazala je predstavnica Ribeiro.

Ambasadorka Waag je kazala da Misija nastavlja da bude partner koji podržava novinare i naglasila da su sloboda medija i bezbjednost novinara suštinske obaveze OEBS-a.

„Novinari koji istražuju organizovani kriminal i korupciju na visokom nivou igraju važnu ulogu u očuvanju demokratije i kohezije u našim društvima. Rješavanje neriješenih slučajeva nasilja nad novinarima poboljšaće percepciju javnosti po pitanju ostvarivanja pravde i propisanog postupka u Crnoj Gori“, istakla je ona.

Predstavnica Ribeiro i ambasadorka Waag podsjetile su na odluku Ministarskog savjeta OEBS-a o bezbjednosti novinara iz 2018. godine, usvojenu konsenzusom svih država učesnica OEBS-a, uključujući i Crnu Goru.

U ovoj odluci prepoznata je važna uloga istraživačkih novinara u pozivanju javnih institucija i zvaničnika na odgovornost, kao i potreba da se obezbijedi da oni mogu raditi bez straha od odmazde.

Štaviše, u ovoj značajnoj odluci OEBS-a, države učesnice su se obavezale da će „preduzeti efikasne mjere za okončanje nekažnjivosti za zločine počinjene nad novinarima, obezbeđivanjem odgovornosti kao ključnog elementa u sprječavanju budućih napada, uključujući obezbeđivanje da institucije za sprovođenje zakona sprovode brze, efikasne i nepristrasne istrage o aktima nasilja i prijetnji novinarima, kako bi se svi odgovorni priveli pravdi i osiguralo da žrtve imaju pristup odgovarajućim pravnim ljekovima.”

2

avatar
1000
2
0
0
 
2
DDE!!!
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
DDE
Gost
DDE

Sve se zna
Neki su u zatvor,a neki ce brzo.

!!!
Gost
!!!

Predložio bih da onu nagradu što hoće da daju i objave a koja iznosi milion eura,da je najprije objave u srbijanskim medijima.Takođe,ako im je stalo i za Pavla Bulatovića.Apsolutno nikome u tadašnjoj vlasti nije odgovaralo ovo ubistvo a ni Pavlovo.Mislim, ne bi bilo loše i onima što su po zatvora zbog Sablje i njih kontaktirati.Možda tu leži ključ ubistva a… Više »

Send this to a friend