Hronika

Znali da je zlostavljaju, ipak, zanemarili protokol

Žene prijavljuju nasilje

Na osnovu izjašnjenja Uprave policije o postupanju u slučaju jedne Podgoričanke koja tri godine trpi fizičko i psihičko nasilje od svekra, svekrve, đevera i jetrve ne može se zaključiti da su izlazili na teren i obišli ovu familiju zbog čegaje zamjenik ombudsmana Siniša Bjeković zatražio da ubuduće poštuju protokol o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici, piše Pobjeda.

To je naveo u mišljenju koje je izradio postupajući po pritužbi Podgoričanke koja se odnosila na Sektor za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici zbog rodno zasnovanog nasilja. Žrtva nasilja se požalila da je policiji više puta prijavljivala nasilje, ali da se, međutim, situacija sa nasilnicama pogoršava iz dana u dan. Ima, kako je rekla, skladne odnose sa suprugom sa kojim ima petoro djece, ali ne i sa svekrom, svekrvom, đeverom i jetrvom koji žive u drugoj kući, ali dijele isto dvorište.

Bjeković je tokom ispitnog postupka doznao da postoje rješenja Suda za prekršaje koja potvrđuju da je Podgoričanka žrtva nasilja u porodici. Zabilježio je, takođe, da je u toku prošle godine policija dobila četiri međusobne prijave ove familije Podgoričanka se žalila na jetrvu i đevera, ali su i oni prijavljivali nju. U konkretnom slučaju policija je, kako je naveo zamjenik ombudsmana, postupila po svim prijavama, u smislu da je u slučaju postojanja prekršajnog djela pokrenula prekršajni postupak.

Međutim, iz izjašnjenja Uprave policije ne može se zaključiti da su policijski službenici po saznanju o nasilju izlazili na mjesto događaja, odnosno da su uputili najmanje dva policijska službenika, a koja obaveza je proistekla iz protokola o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici, a čiji je potpisnik i institucija ombudsmana. U datoj pravnoj stvari, zaštitnik posebno ima u vidu da podnositeljka pritužbe ima petoro djece od kojih jedno sa cerebralnom paralizom, koja su, kako proizilazi iz izvještaja psihologa, svjedoci nasilja u porodici i čestih razmirica rekao je on.

U ovakvim slučajevima, kako dodaje, nije dovoljno samo pokretanje krivičnih i prekršajnih postupaka, već je nužno i korišćenje ovlašćenja do maksimuma radi suzbijanja rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici.

“Postupanje policijskih službenika je od velike važnosti za suzbijanje nasilja u porodici”, naveo je on.

Bjeković je analizirao i postupanje podgoričkog Centra za socijalni rad u ovom slučaju, ali nije zabilježio bilo kakvu povredu prava na štetu Podgoričanke. Kazao je da se na osnovu izjašnjenja Centra zaključuje da je Podgoričanka sarađivala sa njima, te ostvarila više usluga besplatnu pravnu pomoć, pomoć psihologa.

Bjeković je zatražio i od multidisciplinarnog tima za zaštitu od nasilja nad ženama i nasilja u porodici, koji funkcioniše u sklopu Centra, da inicira i organizuje konferenciju povodom konkretnog slučaja, te da sačini plan zaštite i bezbjednosti sa jasnim zaduženjima svih predstavnika institucija i organizacija.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Milicajac👮
Gost
Milicajac👮

Milicajac moze da privede/uhapsi, ne moze da osudi, to je sud duzan. U moje vrijeme smo imali ovlascenje da bezobraznika kvalitetno prevaspitamo. Demokratiju ste trazili, demokratiju ste dobili.

Send this to a friend