Djeca

Ova znanja i vještine će najviše koristiti djeci kasnije u životu

Roditelji ne mogu sve vrijeme da budu uz dijete i čuvaju ga od opasnosti, neprijatnih situacija i problema, ali mogu da im obezbijede dobru ‘bazu’ znanja i vještina koju mališani mogu da koriste kada porastu.

Pri odrastanju, dijete saznaje dosta informacija iz okoline te konstatno uči nove stvari. Često se kaže da mozak djeteta funkcioniše kao sunđer. Upravo zbog toga treba rano početi s učenjem nekih stvari koje bi djetetu mogle biti korisne u kasnijem životu.

Neka istraživanja pokazuju da se djeca koja su u djetinstvu učila drugi jezik lakše prilagođavaju promjenama, te imaju bolje pamćenje. Učenje još jednog jezika od malih nogu pomoći će djetetu da kasnije lakše nađe posao i da putuje bez brige o sporazumijevanju. Naučnici sa Univerziteta Rotman tvrde da ljudi koji od malena uče dva jezika imaju manje šanse od razvijanja Alchajmerove bolesti u starosti.

Recikliranje i čišćenje su samo još neke od aktivnosti koje dijete treba da praktikuje od malih nogu. Na ovaj način se ono brine o svojoj okolini, bilo da je u pitanju eksterijer ili enterijer. Stvara osjećaj za higijenu i nastavlja život prema onome što je naučio, čuvajući tako okolinu i usmjeravajući i ostale da čine isto. Iako su djeca mala da bi odmah naučila da kuvaju, veoma ih je važno uključiti u takve aktivnosti na vrijeme.

Ako od malena počnu da spemaju svoja jela, vrlo je vjerovatno da će kasnije u životu rjeđe jesti brzu hranu ili nešto nekvalitetno. Takođe, na ovaj način će razviti čula i više će eksperimentisati u kuhinji.

Važno je naučiti djecu da je novac sredstvo, a ne nagrada, te da nije bitno samo uštedjeti nego i pametno potrošiti ono što uštedite.

Objasnite svom djetetu da nije moguće biti srećan 24 sata u svakom danu, te da će imati periode u životu kada neće baš sve biti tako bajno. Veoma je važno da vaše dijete zna da prepozna ovakve osjećaje, prizna ih samom sebi i izbori se sa njima na ispravan način. Razvijte emocionalnu inteligenciju vašeg djeteta na vrijeme.

Send this to a friend