Evropa

EU želi da smanji broj samoubistava za trećinu do 2030.

EU želi da smanji broj samoubistava za trećinu do 2030. / Foto: Shutterstock

Samoubistva su šesti uzrok smrti stanovnika država članica Evropske unije, a više od 150 miliona ljudi ima problema sa mentalnim zdravljem, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).

Evropski parlament je usvojio Rezoluciju o mentalnom zdravlju čiji je cilj unaprjeđenje zdravstvene infrastrukture, veća dostupnost usluga i stručnog osoblja, te smanjenje broja samoubistava za trećinu do 2030. godine.

Europoslanici su upozorili u rezoluciji da je informisanost o mentalnom zdravlju vrlo niska u poređenju sa onom o fizičkom zdravlju, što može negativno da utiče na sklonost pojedinaca da zatraže psihološku pomoć. Dodali su da u brojnim državama članicama postoje prepreke u pristupu uslugama, poput dodatnih troškova, dugih lista čekanja, nedostatka specijalista, stigmatizacije i stvaranja dodatnih socioekonomskih nejednakosti.

Mentalno zdravlje SZO je definisala kao „stanje mentalne dobrobiti koje ljudima omogućava da se nose sa životnim stresovima, ostvare vlastite mogućnosti, funkcionalno uče i rade, te doprinose svojoj zajednici“.

EP predlaže stvaranje dugoročne evropske strategije za mentalno zdravlje, stavljajući u fokus pripadnike ranjivih grupa, i zahtijeva implementaciju u obrazovne sisteme članica.

„Samoubistva su šesti uzrok smrti stanovnika država članica Evropske unije“, rekla je za Hinu europoslanica Sunčana Glavak, članica u Odboru koji je podnio Izvještaj o mentalnom zdravlju.

Kao ključan aspekt suočavanja s tim problemom navela je stvaranje kvalitetne i pravovremene baze podataka o samoubistvima, te bolje praćenje i registraciju slučajeva samopovrijeđivanja.

„Posebna pažnja posvećuje se radnicima u sektorima obrazovanja, zdravstva i sigurnosti, prepoznajući ih kao grupe s većim rizikom od stresa“, dodala je Glavak.

Parlament je takođe pozvao medije na odgovorno izvještavanje o žrtvama suicida kako bi se izbjegla stigmatizacija i prebacivanje odgovornosti na pojedince. Strategija pravovremenog dijagnostikovanja i liječenja depresije smatra se ključnom u smanjenju broja samoubistava.

Poslanica je naglasila da Parlament daje podršku dežurnim telefonskim linijama, dodajući da će svi preduzeti koraci biti u skladu s obavezama iz Akcionog plana SZO-a za mentalno zdravlje 2013. – 2030. i ciljevima održivog razvoja.

„Ove mjere ciljaju na smanjenje stope samoubistava kroz kombinaciju preventivnih mjera, obrazovanja, poboljšane njege za mentalno zdravlje i odgovornijeg izvještavanja“, zaključila je.

Send this to a friend